کد خبر: 189483

نوبرانه ها در بازار میوه می تازند

قیمت میوه ها به ویژه نوبرانه ها آنقدر بالاست که قشر متوسط توان خرید ندارد، کسی هم بر این قیمت ها نظارت نمی کند.
اتاق خبر 24

جدیدترین قیمت میوه در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران حکایت از بالا بودن شدید قیمت ها به ویژه نوبرانه ها است که شرایط خرید را برای مردم بسیار سخت کرده است.قیمت هایی که در این میدان وجود دارد عمده فروشی است و زمانی که اینها به سطح شهر می رسند از 30 تا 100 درصد اضافه می شوند، که البته تا 30 درصد طبق قانون است و بیشتر از آن غیر قانونی! و نظارتی هم بر این قانون شکنان وجود ندارد.

قیمت میوه ها تابستانه مانند زردآلو در میدان مرکزی 33 هزار تومان است که وقتی پای این میوه ها به مغازه های سطح شهر می رسد معمولا تا به دو برابر قیمت هم می فروشند. توت فرنگی و گوجه سبز هم که جزو نوبرانه ها است در محدوده کیلویی 18 هزار تومان است و قیمت بازار از اینها بیشتر است.

میوه ها بر اساس مصوبه قانونی از میدان مرکزی میوه تا مغازه ها تا 30 درصد مجوز افزایش دارد اما مغازه داران این درصدها را قبول ندارند و قیمت گذاری آنها بر اساس نرخ اجاره و بالاشهری و پایین شهری و یا به زبان ساده تری دل به خواهی تعیین می شود و کسی هم نظارتی بر آنها ندارد.

قیمت سیب در میدان کیلویی 15 هزار تومان است که بر اساس مشاهدات خبرنگار فارس در سطح شهر 29 هزار تومان عرضه می شود. هندوانه که این روزها میوه مطلوب تابستان است کیلویی 2200 تومان است که در سطح شهر 3 هزار تا 3500 تومان به فروش می رود.

 هندوانه در منطقه جنوب بر اساس گزارش ها به اندازه ای قیمت پایین دارد که کشاورزان تمایلی به برداشت ندارند کلیپ هایی هم در فضای مجازی است که کشاورز زمین خود را رها کرده و از مسولان میخواهد فکری به حال آنها بکنند تا اینطور تولیدشان دور ریخته نشود و  ضرر و زیان نکنند.

منبع: خبرگزاری ایلنا