کد خبر: 189450

مهد‌ها در آستانه ورشکستگی

ویروس کرونا با آمدنش بسیاری از مشاغل را متضرر کرد که یکی از این مشاغل مهدهای کودک بودند که با تعطیل شدن آن‌ها مشکلات متعددی به وجود آمد.
اتاق خبر 24

 ویروس کرونا با آمدنش بسیاری از مشاغل را متضرر و کارفرمایان را خانه خراب کرد.

با شیوع کرونا، اولین مکانی که تعطیل شد مهد‌های کودک، مدارس و دانشگاه‌ها بودند و بسیاری از کودکان، دانش آموزان و دانشجویان را خانه‌نشین کرد و پای دانش آموزان و دانشجویان را به کلاس‌های مجازی کشاند.

بعد از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، آموزش‌ مجازی جایگزین کلاس‌های حضوری شد و مراکز آموزشی به دلیل برگزاری کلاس‌های مجازی شهریه‌های اخذ شده را عودت نکردند و به صورت مجازی فعالیت خود را ادامه دادند، اما این وسط سر مدیران مهد‌های کودک بی کلاه ماند، چراکه نه خبری از کلاس‌های مجازی و نه خبری از تسهیلات ویژه بود که در این بین اعلام شد شهریه مهدها نیز عودت داده شود.

مهدهای کودک که ماهانه اجاره‌های سنگین ملک خود را پرداخت می‌کنند و هر ماه پول آب، برق و گاز ملکشان را باید بپردازند، اما وقتی اعلام شد که باید تعطیل شوند کسی آن‌ها را ندید و فقط گفتند که شهریه‌های اخذ شده باید به خانواده‌ها بازگردانده شوند، اما کسی نگفت که پس مدیر فلان مهد کودک از کجا اجاره ملکش را پرداخت کند و از کجا هزینه‌های مهد کودکی را که برای فرزندان ما به راه انداخته، بپردازد.

مهدهای کودک در آستانه ورشستگی نه، ورشکسته هستند و انگار قرار هم نیست که مسئولان کاری برایشان انجام دهند، فقط با تلاش‌های بهزیستی و نامه نگاری‌های مختلف، مهدهای کودک جزء مشاغل متضرر از کرونا شناخته شدند و می‌توانند از تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده بهره‌مند شوند، اما هنوز خبری از پرداخت وام‌هایی که قولش را داده بودند، نیست. ماه‌ها می‌گذرد و صاحبان املاک، اجاره ملکشان را از مدیران مهدها می‌خواهند و بسیاری از این مالکان با مستأجران خود کنار نمی‌آیند.

آنقدر این مشکلات بر سر مدیران مهدهای کودک زیاد شد و فشار مالی بسیاری بر گردن این قشر کوچک جامعه وارد شد که در نهایت مدیران مهدهای کودک تهران برای رساندن حرف هایشان به گوش مسئولان در مقابل استانداری تهران تجمع کردند تا شاید کسی حرف‌ها و صدای اعتراضشان را بشنود، اما باز هم بی نتیجه ماند، تنها درخواست این مدیران آن بود که مهدهای کودک در خرداد ماه باز شوند.

حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره آخرین وضعیت بازگشایی مهد‌های کودک، اظهار کرد: نامه نگاری‌های مربوطه با وزارت بهداشت انجام شده و پروتکل‌هایی را که بعد از بازگشایی باید رعایت کنیم، اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه هنوز جوابی از سوی وزارت بهداشت مبنی بر بازگشایی مهد‌های کودک دریافت نکردیم، افزود: به محض اینکه وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه بازگشایی دهد، ما دستورالعمل‌های لازم را به تمامی مهد‌های کودک در سراسر استان‌ها ارسال خواهیم کرد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: بازگشایی مهدهای کودک ریزه کاری‌های خاص خود را دارد، چراکه با تعدادی کودک طرف هستیم که رعایت نکات بهداشتی برای آن‌ها سخت است.

اما طی یک گفت‌وگو با مدیران مهدها، به آن‌ها گفتیم که به دلیل آن که شما با کودکان طرف هستید و رعایت نکات بهداشتی در محیط مهد ممکن است برای کودکان سخت باشد و رعایت نکنند، مهدها باز نمی‌شوند، اما یکی از مدیران مهدهای کودک گفت: مربیان مهدها سال‌ها تجربه آموزش به کودکان را دارند و می‌دانند با هر رده سنی چگونه رفتار کنند تا کودکان آموزش لازم را دریافت و آن‌ها را اجرا کنند، این در حالی است که مسئولان در شرایط فعلی مربیان را دست کم گرفتند و اجازه نمی‌دهند برای روحیه بچه‌ها هم که شده مهدهای کودک باز شوند. مدت‌هاست که کودکان در خانه حبس شده‌اند و دلتنگ دوستان و مربیانشان هستند و قطعاً بازگشت کودکان به مهدها بر روحیه‌شان تأثیر مثبت می‌گذارد.

منبع: جام نیوز