کد خبر: 189447

۱۵ خرداد ماه؛ شروع یک نهضت از ورامین تا پاریس

در آن روزها همه چیز به یک جنگ شباهت داشت؛ جنگی تمام عیار.
اتاق خبر 24

۱۵ خرداد ماه بود. مگر می‌شد دست روی دست گذاشت؟ بحث دستگیری یک فرد عادی نبود. امامشان را گرفته بودند و حال انگار زمین و زمان برایشان زیر و روشده بود.

«ای شاه ایران، به داد خودت برس. ما زیر چکمه آمریکا برویم، چون ملت ضعیفی هستیم؟! چون دلار نداریم؟! آمریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از آمریکا بدتر، شوروی از هر دو بدتر. همه از هم بدتر؛ همه از هم پلیدتر. اما امروز سر و کار ما با این خبیثهاست! با آمریکاست. ‌رئیس جمهور آمریکا بداند- بداند این معنا را- که منفورترین افراد دنیاست پیش ملت ما. امروز منفورترین افراد بشر است پیش ملت ما. یک همچون ظلمی به دولت اسلامی کرده است، امروز قرآن با او خصم است؛ ملت ایران با او خصم است.»

این تنها بخشی از صحبت‌های امام خمینی (ره) در عاشورای ۱۳۴۲ در مدرسه فیضیه قم بود که در انتقاد به لایحهٔ انجمن‌های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید اتفاق افتاد و کینه عمیق شاه نسبت به او را دو چندان کرد.

امام خمینی(ره) به عنوان یک مرجع و رهبر، تهاجم فکری و فرهنگی دشمنان اسلام را در موارد گوناگون به خوبی دریافته بود و سعی در از بین بردن آن داشت: آسیب‌هایی که ناشی از تبلیغات فرهنگی رژیم شاه بود و جدایی دین از سیاست، کوبیدن اسلام، ارائه مکتب‌های پوشالی، انحرافی و فریبنده و دعوت مردم به آنها، ایجاد خودباختگی فرهنگی و ناامیدی از فرهنگ اسلامی، از بین بردن معنویّت جامعه، ایجاد سلطه فرهنگی و اشاعه برتری باورهای غربی، ایجاد و گسترش روشنفکری غرب زده، پاشیدن بذر نفاق بین مسلمین، ایجاد شکاف و تفرقه بین حوزه و دانشگاه، ترویج فساد اخلاقی و... را دربر می گرفت. سلطۀ عوامل استعمار و دولت های وابسته، ضربات جبران ناپذیری بر فرهنگ کشور وارد می ساخت که حضرت امام، آنها را در دو مقوله تلاش برای حذف اسلام و اسلام شناسان از سر راه منافع استعمار و ایجاد نظام آموزش استعماری دسته بندی کرد.

منبع: خبرگزاری ایلنا