کد خبر: 189439
مراقبت دهان و دندان:

مزایای ایمپلنت دندان

امروزه بر خلاف گذشته راه های زیادی برای جایگزینی دندان های پوسیده و کاشت دندان های از دست رفته وجود دارد که در میان آن ها ایمپلنت دندان یکی از شناخته شده ترین روش های موجود است. این شناخته تر بودن به علت مزیت های زیادی است که ایمپلنت نسبت به سایر روش های کاشت دارد. در این مقاله با هم به بررسی ایمپلنت و نکات آن می پردازیم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ایمپلنت دندان

امروزه بر خلاف گذشته راه های زیادی برای جایگزینی دندان های پوسیده و کاشت دندان های از دست رفته وجود دارد که در میان آن ها ایمپلنت دندان یکی از شناخته شده ترین روش های موجود است. این شناخته تر بودن به علت مزیت های زیادی است که ایمپلنت نسبت به سایر روش های کاشت دارد. در این مقاله با هم به بررسی ایمپلنت و نکات آن می پردازیم.

جنس ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندان به طور معمول از فلزات یا آلیاژ هایی از آن ها تهیه و تولید می شوند که بستگی به برند های مختلف و کاربرد های آن ها دارد. در میان فلزات مورد استفاده تیتانیوم بیشترین کاربرد را دارد و از ارزش خاصی برخوردار است. علت آن هم این است که تیتیانیوم میزان خوردگی بسیار کمی در دراز مدت دارد و همچنین مقاومتش بسیار بالاست. اما از این ها مهمتر این نکته است که به خوبی توسط بدن انسان ها مورد پذیرش قرار می گیرد. البته در موارد بسیار نادری این احتمال وجود دارد که بدن به تیتانیوم حساسیت داشته باشد که در این موارد می توان از ایمپلنت هایی نظیر زیرکونیوم استفاده کرد. ایمپلنت زیرکونیوم از ایمپلنت های نوظهور است که به تازگی جای خود را در بازار جهانی یافته است و از محبوبیت بالایی برخوردار شده است که البته هنوز میزان سابقه کارکرد و طول عمر آن به خوبی مشخص نیست.

اجزای ایمپلنت دندان

دندان

ایمپلنت های دندان بر اساس کیفیت ، نوع برند و کاربرد های مختلفشان از ممکن است از تعداد اجزای متفاوتی تشکیل شده باشند اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که اجزای اصلی ایمپلنت شامل موارد زیر است :

1- فیکسچر یا پایه : مشخصاً قسمت پایینی ایمپلنت یا همان پایه است که باید در داخل استخوان فک جاسازی شود و به مرور زمان با استخوان فک پیوند برقرار کند. این پایه باید جنس خوبی داشته باشد تا بتواند بار و فشار وارده بر ایمپلنت را تحمل کند و مقاومت کند.

2- اباتمنت یا رابط : قسمت میانی یا همان رابط در ایمپلنت است. رابط ارتباط دهنده فیکسچر و تاج دندان است. از قسمت پایینی همانند پیچ در داخل فیکسچر قرار می گیرد و از بالا نگه دارنده تاج یا روکش بر روی خود خواهد بود.

3- تاج یا روکش دندان : قسمت بالایی و نمایشی ایمپلنت است که خارح از لثه باقی خواهد ماند. همان دندان مصنوعی است که مختص به هر بیمار در لابراتور و متناسب با دندان هایش تهیه و تولید می شود تا پس از قرارگیری در داخل دهان شکلی بسیار طبیعی و زیبا برای فرد به همراه داشته باشد.

مزایای ایمپلنت دندان

از میان مزیت های بی شمار ایمپلنت دندان به ذکر مهم ترین آن ها می پردازیم :

1- مقاومت بالا : همانطور که گفته شد ایمپلنت از تیتانیوم و سایر فلزات بسیار مقاوم ساخته می شود و همچنین در داخل استخوان فک پیوند برقرار می کند. بنابراین مقاومت بسیار بالایی به نسبت سایر روش های کاشت دندان دارد.

2- طول عمر بالا : طول عمر ایمپلنت های دندان در صورت مراقبت های مناسب شخص بسیار بالا خواهد بود و همین نکته شاید هزینه بالای آن ها را توجیه کند.

3- بهبود وضعیت جویدن غذا : برای افرادی که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند جویدن غذا همیشه از مشکلات عمده به حساب می آمده است ، زیرا احتمال لق زدن دندان های مصنوعی همیش وجود دارد و این کار جویدن را مشکل می کند که با داشتن ایمپلنت و سفت و محکم بودن آن در جای خود این مشکل حل می شود.

4- بهبود وضعیت سخنوری : همانند غذا خوردن ، سخن گفتن نیز برای افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند دشوار است که باز هم با استفاده از ایمپلنت دندان این مشکل رفع خواهد شد.

5- بالا رفتن اعتماد به نفس : با زیبا شدن لبخند فرد تعداد دفعات لبخند زدن و صحبت کردن های وی در طول روز بالاتر می رود و همین امر به طور اتوماتیک باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود.

6- طبیعی بودن : از آنجایی که تاج دندان های ایمپلنت در لابراتور تهیه می شود و دقیقاً بر اساس دندان های فرد خواهد بود در هنگام قرارگیری در داخل دهان شکلی بسیار طبیعی در کنار سایر دندان ها خواهد داشت به طوری که شاید غیر قابل تشخیص به نظر برسد.

معایب ایمپلنت دندان

در کنار مزایای گفته شده شاید ذکر این چند نکته در مورد معایب آن ضروری باشد :

1- هزینه بالا : همانطور که گفته شد طول عمر ایمپلنت های دندان نسبت به سایر روش های کاشت دندان بسیار بالاتر است. همین امر و همچنین کیفیت بالای ایمپلنت ها نیاز دوباره به کاشت یا استفاده مجدد را از بین می برد. بنابراین شاید هزینه به نظر بالا بیاید اما باید در نظر داشت که با یک بار هزینه مشکلات به طور کلی حل خواهند شد.

2- مدت زمان بالای عمل :  در میان کاشت ایمپلنت چند ماهی برای استراحت و فرصت برقراری پیوند بین استخوان فک و پایه وقت نیاز است. بنابراین برای افرادی که برای دست یابی به لبخند موردنظر عجله دارند ، شاید روش مناسبی به نظر نیاید. البته برای رفع این مورد نیز می توانید از ایمپلنت فوری استفاده کنید که البته بستگی به نظر پزشک و جراح مربوطه دارد.

مراقبت های بعد از ایملپنت دندان

 

دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان به طور کلی در دو دسته جای می گیرند :

1- دسته اول مراقبت های روز های ابتدایی و نخست است که باید بسیار مراقب باشید که فشاری به ایمپلنت وارد نیاید و در این راستا از مواد غذایی نرم استفاده کنید.

2- دسته دوم مراقبت های طولانی مدت به منظور بالاتر بدن طول عمر ایمپلنت است که به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و استفاده از مایع دهان شویه مربوط می شود.

فیلم عمل ایمپلنت

قیمت ایمپلنت دندان

برای اطلاع از آخرین قیمت های ایمپلنت دندان می توانید به سایت مراجعه نمایید.

 قیمت ایمپلنت دندان