کد خبر: 189413

کاری که تاکسی‌های اینترنتی با مردم کردند

تورم و گرانی روزافزون، زندگی را چنان بر برخی خانواده‌ها سخت کرده که درآمدشان حتی کفاف یک سوم مخارج ماه را نمی‌هد. بازار کار هم در وضعیتی است که هزاران سرپرست خانواده برای افزایش درآمد خود، کار در تاکسی‌های اینترنتی را ترجیح می‌دهند.
اتاق خبر 24

تکلیف دولت برای ایجاد زیرساختها و بسترهای شبکه‌های مخابراتی و اینترنتی، ارتقاء و به‌روزرسانی تجهیزات و سخت‌افزارهای مورد نیاز و بسترسازی برای توسعه فناوری‌های دانش‌بنیان و شکل‌گیری مشاغل فناوری‌پایه و استارت‌آپ‌ها از دهه ۱۳۸۰ به این سو و برآورد منافع و سودهای کلان حاصل از استارت‌آپ‌ها، بازار اقتصادی کشور را آنچنان تحت تاثیر قرار داد که کمتر از یک دهه جوانه کسب و کارهای آنلاین به درختی تنومند تبدیل شد. حالا این شغلهای آنلاین و استارت‌آپ‌ها هستند که نبض بازار را در بخشهای مختلف اقتصادی در دست گرفته و بازار سنتی را مجبور به تبعیت از قواعد خود می‌کنند.

همزمان با توسعه زیرساختهای سخت‌افزاری، مخابراتی و اینترنتی و واردات به‌روزترین تجهیزات الکترونیک و گوشی‌های هوشمند به کشور، ایده جوان‌های خوش فکر و خلاق بیش از گذشته شکل اجرایی به خود گرفته است. فراگیر شدن تاکسی‌های آنلاین و اینترنتی با الگوبرداری از مشابه خارجی مشتی از خروار است. امروز اسنپ، تپسی، کارپینو، تاکسیم، دینگ، الوپیک، آستیاگ، و تعدادی دیگر از شرکتهای تاکسی آنلاین، هر پیر و جوان و هر شهروند ایرانی را که قصد سفر شهری یا بین‌شهری داشته باشند را با پایین‌ترین قیمت، ایمن‌ترین سفر و سریع‌ترین زمان ممکن به مقصد می‌رسانند.

فقط کافی است اپلیکیشن یا نرم‌افزار یکی از تاکسی‌های آنلاین را روی تلفن هوشمند خود نصب کنند و درخواست خودروی سواری کنند، آنگاه در کسری از زمان به‌طور خودکار هزینه مسیر را مشاهده کرده و در صورت تایید سفر موقعیت خود یا عزیزان‌شان که سوار بر خودرو هستند را تا رسیدن به مقصد به صورت زنده و لحظه به لحظه رصد کنند.

اما چطور شد تاکسی‌های اینترنتی در کمتر از شش سال از چنان معروفیت و اعتباری در بازار حمل و نقل خصوصی کشور برخوردار شدند که به گفته مدیران آنها در این مدت کم از حیث گردش مالی و تعداد سفرها، عدد دهها میلیارد را پشت سر گذاشتند؟

تولد اولین تاکسی اینترنتی ایران در اسفند ۱۳۹۳ خط پایانی شد بر سیطره ۷۰ ساله تاکسی‌های تلفنی در بازار حمل و نقل خصوصی. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید تاکسی‌های تلفنی یا همان آژانسی‌ها از سال ۱۳۲۵ تا اواخر زمستان ۱۳۹۳ چنان بازار انحصاری برای خود درست کرده بودند که ورود هر جویای کاری به این بازار بسیار سخت و طاقت فرسا بود. این وضعیت شباهت زیادی به ورود افراد جویای کار به حیطه تاکسی‌های زرد رنگِ سازمان تاکسیرانی داشت.

بالا بودن قیمتها، کم بودن تعداد خودروها و مدت زمان طولانی انتظار برای اعزام خودرو، تخلفات نسبتا بالای رانندگان و نظارت ضعیف بر عملکرد آنها و پایین بودن کیفیت خودروهای فعال در شبکه آژانسها، انتقادات زیادی را متوجه دست‌اندرکاران موسسات اتومبیل کرایه و تاکسی‌های تلفنی می‌کرد اما گوش شنوایی برای شنیدن انتقادهای مردم وجود نداشت. سازمان تاکسیرانی شهرداری هم در شهرهای مختلف سرگرم مدیریت ناوگان تاکسی‌های زرد رنگ و قانونمدار کردن سواری‌های خطی در قالب تاکسی‌های سبز رنگ بود.

بازار ناوگان نقل و انتقال خصوصی مسافر تا تولد اولین شرکت تاکسی اینترنتی در زمستان ۱۳۹۳ بین سازمان تاکسیرانی و اتحادیه موسسات اتومبیل کرایه و تاکسی‌های تلفنی تقسیم شده بود اما با پا به عرصه گذاشتن اولین اپلیکیشن تاکسی‌یاب که بعدها اسنپ نام گرفت، ورق طوری برگشت که به جرات می‌توان عنوان «مردمی‌سازی» ناوگان حمل و نقل درون شهری و بین شهری خصوصی بر آن گذاشت. حالا جای مسافران ناراضی با آژانسی‌های غیر پاسخگو عوض شده و این مسافران هستند که با سرعت و بدون محدودیت تصمیم می‌گیرند با چه قیمت و چه کیفیتی سفر کنند. البته نباید فراموش کرد که جایگاه فعلی تاکسی‌های آنلاین در بازار کسب و کار کشور به راحتی به دست نیامده است.

به محض پی بردن به تاثیر ضدانحصاری تاکسی‌های اینترنتی، مخالفت و اعتراض مدیران و دست‌اندرکاران سازمان تاکسیرانی و روسا و اعضای اتحادیه موسسات اتومبیل کرایه و تاکسی‌های تلفنی شروع شد. آنان سیاست فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا را در پیش گرفتند، دامنه اعتراضات‌شان را به محل ساختمان برخی اداره‌های دولتی و مجلس شورای اسلامی گسترش دادند و هر کجا تجمع کردند، ترافیک سنگینی در خیابان‌های محل تجمع‌شان به راه افتاد.

منبع: خبرآنلاین