کد خبر: 189409

۷۰ درصد سرمایه کشور در تهران است

نماینده سیرجان در مجلس با بیان اینکه ۶۵ تا ۷۰ درصد سرمایه کشور در تهران است، گفت: زیبنده کشور نیست که بعد از گذشت ۴۱ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب همچنان واژه «مناطق محروم» را به کار ببریم.
اتاق خبر 24

شهباز حسن‌پور بیگلری نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی ‌اظهار داشت: اگر می‌خواهیم رسانه مطالبه‌گر در جامعه داشته باشیم باید مسئولین پاسخگو هم داشته باشیم و اگر وضعیت اینگونه شد مشکلات در کشور کمتر خواهد شد.

وی افزود: یکی از معضلات و مشکلات کشور آن است که ۶۵ تا ۷۰ درصد سرمایه کشور در تهران است و ۳۵ درصد سرمایه باقیمانده در ۳۰ استان کشور پراکنده است؛ این در حالی است که تا زمانی که دولتمردان تصمیم نگیرند شرکت‌های خصولتی را از تهران بیرون کنند مشکلات‌مان ادامه خواهد داشت.

نماینده مردم سیرجان در مجلس گفت: ‌تا زمانی که جامعه مدیران پروازی وجود دارند یقین داشته باشیم محرومیت‌ها روز به روز بیشتر خواهد شد.

بیگلری گفت:‌ زیبنده کشور نیست که بعد از گذشت ۴۱ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب همچنان واژه «مناطق محروم» را به کار ببریم.

وی افزود: باید همه بخش‌های کشور از اقتصاد متکی به مردم حمایت کند و تلاش شود کار از دولت گرفته و به کاردان سپرده شود و بکوشیم کار را از نااهلان گرفته و به دست افرادی که اهلیت لازم دارند و دلسوز هستند بدهیم.

نماینده مردم سیرجان در مجلس خاطرنشان کرد: ‌اگر به دنبال رفع مشکلات کشور هستیم باید طرح آمایش سرزمینی سریعا اجرایی شود. اگر مزاحمت مسئولین و قوانین و بخشنامه‌های دست و پا گیر را از سر راه مردم برداریم مردم خیلی راحت‌تر می‌توانند زندگی‌شان را اداره و مشکلات‌شان را رفع کنند.

حسن‌پور بیگلری گفت: اگر دولت و مجلس به دنبال رفع مشکلات است باید تمرکزگرایی را از تهران کاهش داده و اختیارات بیشتری به استانداران و فرمانداران تفویض شود و اجازه ندهیم همه تصمیمات معطوف به تعیین تکلیف در پایتخت شود. متاسفانه همواره دولت‌ها در اختیار عده‌ای خاص بوده و افراد را از رانت‌های توزیع شده آن استفاده کردند و اگر بنا به رفع مشکلات داریم باید این رانت‌ها را حذف کنیم.

منبع: فارس