کد خبر: 189379

دخالتی در ساعات بازگشایی صحن رضوی نخواهیم کرد

وزیر بهداشت با اشاره به برخی نگرانی‌ها از بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی جهت مقابله با کرونا و با بیان اینکه دخالتی در ساعات بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی نخواهیم کرد، گفت: تنها چیزی که می‌خواهیم رعایت فاصله‌گذاری و پروتکل‌های بهداشتی و عدم برگزاری تجمعات و مراسم است. البته بعد از ۱۰ روز دوباره شرایط را ارزیابی می‌کنیم.
اتاق خبر 24

دکتر سعید نمکی در نشست ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا خراسان رضوی که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: تجربه بهداشتی بنده می گفت که در این شرایط سخت، باید کشور را دریابیم. این ویروس، منحوس و بسیار چموش است و با هیچکدام از اجداد خود تشابهی ندارد. سارس و مرس با گرم تر شدن فروکش کردند، اما این ویروس با گرم شدن هوا، بیشتر چموش می شود. ما خودمان را برای این جنگ نابرابر آماده کردیم در حالیکه اروپا و آمریکا، این مساله را ساده انگاشت.  

باد را طوفان انگاشتیم اما اروپا و آمریکا، طوفان را نسیم دیدند

وی افزود: ما اگر باد بود، آن‌ را  طوفان انگاشتیم اما اروپا و آمریکا طوفان را نسیم دیدند. میزان تخت بیمارستانی و بخش های ویژه آمریکا به ازای هر هزار نفر حداقل ۸ برابر و میزان پرستار نسبت به تخت بیمارستانی در آمریکا، حداقل سه برابر ایران است.  

وزیر بهداشت تاکید کرد: آمریکا ۱۱۴ میلیارد دلار و انگلیس ۲۲ میلیارد پوند برای بخش بهداشت و درمان شان برای مقابله با کرونا هزینه کردند، در حالیکه در ایران با لطف و مرحمت مقام معظم رهبری، یک میلیارد یورو برای این حوزه در نظر گرفته شد که تا کنون حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از آن، اخیرا محقق شده است. اما ما قبل از شیوع کرونا، خودمان را آماده کردیم، وفاق و همدلی را توسعه دهیم و از ابزار عرفان، معنویت و عشق به کشور که در روزهای دفاع مقدس استفاده کردیم، بهره مند شدیم.

وقتی در مُلک طوس نفس می کشیم، امام رضا(ع) را زیارت کرده ایم

وی افزود: سلام و درود بی کران به ساحت مقدس آقا امام رضا(ع) داریم که امروز توفیق زیارت این بزرگوار، نصیب ما شد. ما وقتی در مُلک طوس نفس می کشیم، می گوییم امام رضا(ع) را زیارت کرده ایم البته در کودکی در کاشان به ما آموخته بودند که بعد از نماز، رو به آقا امام رضا(ع) برگردیم و سلام بدهیم و به آن هم زیارت امام هشتم می گفتیم.  

سخت ترین و غم انگیزترین بخش مدیریت کرونا در کشور

وزیر بهداشت تاکید کرد: شاید سخت ترین، غم انگیز ترین و ملال انگیزترین بخش مدیریت کرونا در کشور این بود که مجبور باشیم برای سلامتی مردم، صحن و سرای امام رضا(ع) را ببندیم و این تصمیم برای بنده که از کودکی با عشق امام رضا(ع) بزرگ شدم، خیلی دشوار بود.

وی گفت:  نمی دانید بر من چه سخت گذشت که بخواهیم حرم مطهر رضوی و سایر اماکن زیارتی را بخاطر کرونا ببندیم. خدا را شاهد می گیرم، آن شب گفتم یا امام رضا(ع) من از تو شرمسارم به من مهلت بده تا بتوانم جبران کنم و شیعه را با لطف خدا و تو از بلا حفظ کنم و بعد اولین باری که این در گشوده شد، خودم به پابوسی تو بیایم.

نمکی گفت: روزی که رای اعتماد از مجلس گرفتم، بدون اطلاع هیچ کس حتی رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به محضر امام رضا(ع) مشرف شدم و زیارت کردم و با ایشان عهد و بیعت کردم که در راستای اعتلای فرهنگ اهل بیت تا نفس می کشم و جان دارم، تلاش کنم. ابتدای شیوع کرونا نیز نذر کردم تا وضعیت بهبود یافت به مشهد و حرم مطهر رضوی سفر کنم. این اولین سفر بنده بعد از شیوع کرونا در کشور از ۴ ماه گذشته است.  

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز که جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا برگزار شد، یکی از دوستان عنوان کرد که زائران امام رضا(ع)، از ساعت بازگشایی روز در صحن حرم مطهر رضوی، ناراحت و ناراضی هستند و وقتی این مطلب را شنیدم، تمام سلول هایم آتش گرفت که من باشم و زائر امام رضا(ع) در آفتاب بسوزد؟ به رییس جمهور گفتم باید به مشهد مقدس سفر کنم تا ببینیم چگونه می توانیم راه را هموار کنیم تا خیالمان راحت باشد که شریک جرم در بیماری و مرگ زائر امام رضا(ع) نیستیم و هم اینکه راه را برای تسهیل زیارت آنها هموار کنیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا