کد خبر: 189354

از فروپاشی شوروی تا فروپاشی آمریکا

میخائیل گورباچف و دونالد ترامپ شاید شباهتی به هم نداشته باشند اما فروپاشی این دو باصطلاح ابر قدرت یعنی شوروی و آمریکا بسیار به هم شبیه است.
اتاق خبر 24
گورباچف آخرین رییس اتحاد جماهیر شوروی بود و پس از آن دیگر از کمونیست در شوروی خبری نبود و جمهوری‌های زیر مجموعه این اتحادیه به یک کشور مستقل تبدیل شدند.

امام خمینی (ره) در ۱۱ دی ماه ۱۳۶۷ در نامه‌ای به میخائیل گورباچف رییس اتحاد جماهیر شوروی سابق، فروپاشی تفکر کمونیسم را به وی هشدار داده بود و گفته بود که امروز دیگر چیزی به نام کمونیسم در جهان نداریم؛ ولی از شما جداً می‌خواهم که در شکستن دیوار‌های خیالات مارکسیسم، گرفتار زندان غرب و شیطان بزرگ نشوید.

ایشان از فروپاشی نظام کمونیسم در شوروی پیش بینی دقیقی کرده بود و دیری نپایید که این پیش بینی و هشدار درست از آب درآمد و سران و مقامات اتحاد جماهیر شوروی را شگفت زده کرد و دیگر برای جلوگیری از تأثیر فرهنگ غربی و زندان غرب و شیطان بزرگ بسیار دیر شده بود.

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با ارسال نامه‌ای مهم و تاریخی خطاب به میخائیل گورباچف، آخرین رییس اتحاد جماهیر شوروی، با پیش‌بینی اضمحلال حکومت کمونیستی، نسبت به خطرات اتکای شوروی به غرب هشدار داده بود.

 
حضرت امام (ره) حتی فروپاشی نظام لیبرال سرمایه داری غرب را نیز پیش بینی کرده اند، نظامی که آمریکا نماد اصلی آن است و امپریالیزم آمریکا اکنون دیگر آن رونق سابق را ندارد و می‎رود تا به اضمحلال کشیده شود.

تشابه گورباچف و ترامپ در این است که هر دو از سران و مقامات ارشد دو باصطلاح ابر قدرت جهان بوده و هستند، گورباچف در دهه ۹۰ میلادی به پایان راه رسید و اتحاد جماهیر شوروی فرو پاشید و ترامپ نیز در قرن حاضر پس از آن که رفتار‌ها و عملکرد او آمریکا و دنیا را با چالش روبرو کرده می‌رود تا یک فروپاشی بزرگ دیگر را در اردوگاه لیبرال سرمایه داری رقم بزند.

زمینه‌های اضمحلال و انحلال لیبرال سرمایه داری مبتنی بر امپریالیزم آمریکایی از درون این تفکر با عملکرد‌هایی که از سوی سران آن سر می‌زند، دیده می‌شود و البته در این میان یک عامل مهم و اساسی بیرون از دایره آمریکا را نباید از یاد برد؛ عاملی که بیش از ۴۰ سال است آمریکا را درگیر کرده و در طول این ۴۰ سال ساختار سازمان لیبرال سرمایه داری آمریکا تضعیف شده و ماهیت آن نیز برای افکار عمومی جهان آشکار گشته است.
یکی از نشانه‌هایی که می‌توان به آن استناد کرد راه اندازی شبکه‌های فراوان تلویزیونی فارسی زبان علیه جمهوری اسلامی ایران است که کارایی خود را از دست داده و حتی برایان هوک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به شدت از یکی از رسانه‌های این کشور به خاطر آنچه به ادعای او کم‌کاری در پخش اطلاعات ضدایرانی است انتقاد کرده است.
هوک در یادداشتی در روزنامه نیویورک‌پست اشاره کرده بخش فارسی «صدای آمریکا» (VOA) باید عملکردش در انتشار اطلاعات ضد ایران را تقویت کند.
در واقع با وجود همه رسانه‌هایی که در اختیار نظام آمریکا قرار دارد، تأثیر جمهوری اسلامی ایران بر تبلیغات گسترده و مخرب آمریکا بیشتر بوده است.

ایران به شوروی پیام هشدار آمیز خود را داده بود و سران این کشور بی توجهی کردند و راه سقوط را به دست غرب در پیش گرفتند.

جمهوری اسلامی ایران به نظام امپریالیستی آمریکا نیز بار‌ها هشدار داده است، اما آنها چشمی برای دیدن حقایق ندارند.

دونالد ترامپ، به مانند گورباچف، آمریکا را به فروپاشی خواهد کشاند آنگونه که اتحاد جماهیر شوروی تجزیه شد.

تنها کافی است به چند نمونه از رفتار‌های غلط دونالد ترامپ، در سطح داخلی و خارجی بنگریم تا به این نتیجه برسیم که آمریکا  سرعت خود را به سوی اضمحلال افزایش داده است.

منبع: خبرآنلاین