کد خبر: 189349

غروب نفت آمریکا در سایه کرونا

بشر هزاران سال پیش با نفت آشنا شد، ماده ای سیاه رنگ که هزاران سال بعد، عنصری اساسی و اصلی در توازن قدرت جهانی به شمار رفت .
اتاق خبر 24

استفاده از قیر به عنوان یکی از مشتقات نفتی در کشتی سازی و ... برای جلوگیری از نفوذ آب از هزاران سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت. در قرون وسطی دانشمندان مسلمان با تولید نفت سفید و نفت ضروری از آن برای چراغ‌ها استفاده کردند و خیابان‌ها و حمام‌های شهر بغداد به وسیله قیر و ماسه پوشانده می‌شد. اولین میدان نفتی دنیا در باکو در قرن نهم ساخته شد که به گفته مارکو پولو که در قرن سیزده به آنجا سفر کرده محصولات آن با صدها کشتی حمل می‌شد.
نفت کم کم به کالایی مهم و استراتژیک تبدیل شد و کشورهای مختلف به دنبال استعمار کشور های نفت خیز حرکت کردند که خاورمیانه مهم ترین میادین نفتی را در خود جای داده و از این ماده سرشار بود. اکنون بازرهای نفتی یکی از اصلی ترین و موثرترین عوامل اقتصاد جهانی به شمار می روند.
شب گذشته بازار معاملات نفتی پر تلاطم ترین و عجیب ترین ساعات تاریخ حیات خود را پشت سر گذاشت و نفت با قیمت های منفی و صفر یا نزدیک به آن معامله شد! در جریان معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی، بزرگ‌ترین سقوط روزانه خود را تجربه کرد و با 316 درصد کاهش به منفی 39 دلار و 55 سنت رسید که رقمی بی‌سابقه در طول تاریخ به شمار می‌رود.
کرونا که ماه هاست زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده، حالا وارد بازی نفت و اقتصاد هم شده و تاثیرات عجیب آن برا اقتصاد جهانی هویدا گردیده است. با کاهش بی سابقه تقاضای نفت که عامل اصلی آن کروناست، نفت آمریکا را به ورطه سقوط کشاند.

علت سقوط قیمت نفت
اما سوال اصلی اینجاست که آیا واقعا کرونا عامل اصلی و موجب منفی شدن قیمت نفت در جهان شده است ؟عامل اصلی کاهش قیمت نفت و منفی شدن آن چیست؟
طبیعتا پاسخ به این سوالات دو وجهی خواهد بود، زیرا کرونا قطعا تاثیر داشته و عامل اصلی است اما همه دلایل سقوط آن نیست و پیچیدگی های خرید و فروش نفت در بازارهای جهانی نیز تاثیرگذار بوده است.
نفت توسط تولید کننده ، در مخازن ذخیره می شود که این روند تا زمان یافتن مشتری و فروش آن ادامه دارد، حالا اگر فروشندگان بخواهند نفتی که  قرار است یک ماه دیگر تحویل خریدار دهند را حالا انبار کرده و در مخازن جای دهند، هزینه انبارداری و نگهداری نفت با قیمت های فعلی اصلا به صرفه نیست به همین خاطر برای کاهش ظرفیت های مخازن و البته از بین بردن هزینه های انبارداری و ضرر و زیان حاضر شده اند با قیمت های منفی نفت خود را به خریدارانی که تعداد کمی هم هستند واگذار کنند!
پس این مسئله که آمریکا مشتری برای نفت خود ندارد و مخازن خود را لبریز از نفت بدون مشتری می بیند، موجب می شود که قیمت ها را تا زیر صفر هم کاهش دهد تا جلوی زیان های بعدی را بگیرد.
میشل تران مدیر موسسه گلوبال انرژی در این زمینه به بلومبرگ گفت: در کوتاه مدت برای متوقف کردن روند نزولی قیمت نفت در معاملات آتی نمی توان کار چندانی انجام داد. پالایشگاه ها در حرکتی تاریخی از پذیرش بشکه های نفتی خودداری می کنند و در حالی که منابع ذخیره نفت پر شده است، تا شرایط به حالت عادی باز گردد یا ویروس کرونا از بین برود ضربات سخت تری به تولیدکنندگان وارد می شود.
منفی شدن قیمت نفت آمریکا نشان می دهد که بازار نفت این کشور تا چه حد اشباع شده است و تا چه حد حرکت چرخ های اقتصاد آمریکا کند شده است. طی هفته های گذشته تحت تاثیر گسترش کرونا بیش از 22 میلیون نفر در این کشور از کار بیکار شده و خواستار برقراری مقرری بیکاری شده اند.

با اجرای قرنطینه و کرونا، به طور کلی مصرف سوخت و انرژی در جهان کاهش یافته و این مسئله که آمریکا مشتری برای نفت خود نمی بیند، گریبان تمام تولید کنندگان نفتی را گرفته است. عربستان و روسیه هم به دلیل ترس از کاهش تقاضا و مشکلات احتمالی مانند امریکا، چندی پیش در توافقی مهم تولید روزانه خود را 9.7 میلیون بشکه‌ کاهش دادند اما بازار به هیچ عنوان روی خوشی به این تغییر کاهش که در تاریخ دو کشور کم سابقه است نشان نداد و قیمت ها همچنان روند نزولی به خود داشتند.
در همین حال، نفت خام برنت دریای شمال که شاخص اصلی بهای نفت در اروپا و بقیه جهان محسوب می‌شود هم روز دوشنبه با حدود 9 درصد کاهش، برای تحویل در ماه ژوئن، به بهای بشکه‌ای 26 دلار نزول کرد.
نکته ای که برای بسیاری مورد تعجب خواهد بود این است که چرا وقتی توان ذخیره نفت وجود ندارد تولید آن متوقف نمی شود؟ عملا در صنایع نفتی امکان توقف استخراج وجود ندارد بلکه صرفا می توان تولید را تا حدودی کاهش داد.
آمریکایی که روزی نفت ایران و کشور های خریدار نفت ایرانی را تحریم می کرد، اکنون با شرایطی که عملا هیچ خریدار و درخواستی برای نفت آمریکا وجود ندارد با ضربه اقتصادی شدیدی ناشی از آن چگونه کنار خواهد آمد؛ بی شک این مسئله می تواند در آینده سیاسی آمریکا و ترامپ نیز موثر باشد؛ ترامپی که هر روز بی لیاقتی خود را در همه عرصه ها نمایان تر می کند.