کد خبر: 189340

چرا آمریکا مقابل کرونا شکست خورد؟

بعد از گذشت پنج ماه از شیوع کرونا، شکست سیستم بهداشت و درمان آمریکا به‌عنوان ثروتمندترین کشور دنیا در مرکز توجه تحلیلگران قرار گرفته است.
اتاق خبر 24

«شمار کشته‌شدگان کرونا از صدهزار نفر فراتر رفت»؛ این وضعیت آمریکا بعد از گذشت حدود پنج ماه از شیوع کرونا در این کشور است. وضعیتی که از یک طرف آمریکا را در صدر آمار قربانیان کرونا در جهان قرار داده و از طرف دیگر هر روز خبرهایی از کمبود تجهیزات پزشکی و اعتراضات کادر درمان این کشور رسانه‌ای می‌شود. تحلیلگران این موضوع را یک شکست کامل برای سیستم درمانی آمریکا می‌دانند و معتقدند مشکلات عمیقی که در ساختار بهداشت و درمان این کشور وجود داشته، با شیوع کرونا بیشتر از هر زمان دیگری آشکار شده است. علت شکست سیستم درمانی آمریکا در مقابل کرونا چیست؟ این سوالی است که در این گزارش به آن پرداخته‌ایم.

نابرابری‌هایی که منحصر بفرد است

تحلیلگران دو ویژگی برای سیستم بهداشت و درمان آمریکا ذکر می‌کنند: هزینه بالای خدمات، کمبود تجهیزات بیمارستانی. این دو نقص جدی، باعث شده در هر بار انتخابات ریاست جمهوری این کشور، یکی از محورهای اصلی تبلیغات کاندیداها برنامه‌شان برای حل مشکلات جدی این سیستم باشد. اما بحران کرونا، عمق ساختار ناکارآمد بهداشت و درمان آمریکا را بیشتر از هر زمان دیگری نشان داد.  پایگاه خبری تحلیل «ووکس» در مطلبی به بررسی ضعف‌هایی می‌پردازد که کرونا آشکارتر کرده و می‌نویسد: « شما همواره این جمله را می‌شنوید که سیستم بهداشت آمریکایی نسبت به کشورهای توسعه‌یافته دیگر، پول بیشتری خرج می‌کند اما خروجی کمتری دارد.» و ادامه می‌دهد بسیاری از همتایان اقتصادی آمریکا روشی را به کار برده‌اند که پوشش سلامت همگانی واقعی و عادلانه ایجاد کنند اما ایالات متحده نه. طبق نظر متخصصان، این نتیجه‌ای است که خصوصی‌بودن این سیستم به همراه آورده است.

تغییراتی بیشتر از شستن دست نیاز است

گاردین در گزارشی به بررسی سیستم بهداشتی شکست‌خورده آمریکا در برابر کرونا می‌پردازد و می‌نویسد در این سیستم به جای مردم، کسب سود اولویت دارد. در ثروتمندترین کشور دنیا، شیوع کرونا سیستم درمانی این کشور را در مهار ویروس کاملا ناتوان کرده است. این روزنامه در مطلبی دیگر علت شکست آمریکا در مبارزه با کرونا مورد بررسی قرار داده و می‌نویسد: «متخصصان معتقدند نابرابری‌ها در سیستم سلامت ایالات متحده، مبارزه با کرونا را بسیار سخت کرده است. چرا که برای بسیاری از مردم آمریکا که بیمه سلامت کافی، مرخصی استعلاجی همراه با حقوق و امکان دورکاری ندارند، مراقبت‌های پیشگیرانه غیرعملی است.

این گزارش می‌نویسد که آژانس سلامت آمریکا که مسئول کروناست، به آمریکایی‌ها گفته است که  برای محدود کردن شیوع این بیماری ویروسی، فقط کافی است چند قدم ساده بردارند: دست‌هایشان را بشویند، اگر احساس بیماری داشتند، سرکار نروند و اگر علائم کرونا را داشتند، با یک دکتر صحبت کنند. اما در سیستم سلامت آمریکا، مسائل هیچ‌وقت آنطور که به‌نظر می‌رسد ساده نیست. به‌خاطر «هزینه خدمات سلامت» و «نبودِ مرخصی استعلاجی» در آمریکا، متخصصان معتقدند مهار کرونا به تغییراتی بسیار فراتر از شستن دست‌ها نیاز دارد.

دیوید بلومنثال، یکی از صاحبنظران حوزه بهداشت و درمان در آمریکاست. او در این خصوص به گاردین می‌گوید: برای آمریکایی‌هایی که بیمه و شغل خوب با یک کارفرمای فهیم دارند، این توصیه‌ها می‌تواند موثر باشد اما برای افرادی که بیمه سلامت ندارند یا پوشش بیمه‌ای آن‌ها ضعیف است این توصیه‌ها به کار نمی‌آید؛ یعنی برای یک پنجم جمعیت آمریکا.

مردم ترجیح می‌دهند به پزشک مراجعه نکنند

گاردین می‌نویسد مردم این کشور در مواقع بیماری تلاش می‌کنند تا آنجاییکه ممکن است از مراجعه به پزشک و استفاده از بیمه خودداری کنند. این موضوع در زمان شیوع کرونا باعث شده مردم حتی با وجود مشاهده علائم، ترجیح بدهند در خانه بمانند و به بیمارستان مراجعه نکنند. البته آن‌هایی که امکان گرفتن مرخصی استعلاجی ندارند، حتی در خانه هم نمی‌توانند بمانند و مجبورند سر کار حاضر شوند. این یعنی شیوع گسترده ویروس توسط کسانی که مبتلا هستند اما چون تست نداده‌اند، در شمار کرونایی‌ها قرار نگرفته‌اند.

منبع: خبرآنلاین