کد خبر: 189299

روش دورزدن تحریم با«دادوستدمرزی»

منتخب مردم زاهدان در مجلس یازدهم گفت: «داد و ستدهای مرزی» می‌تواند به اقتصاد کشورمان کمک کند و از این طریق می‌توانیم برای دور زدن تحریم‌ها برنامه‌ریزی کنیم.
اتاق خبر 24

تاکید زیادی بر تقویت روابط ایران با کشورهای منطقه و همسایه دارد و می‌گوید: «قطعا مجلس یازدهم خصوصاً کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برنامه‌های ویژه‌ای برای توجه به کشورهای همسایه و منطقه دارند چرا که طی سال‌های اخیر کشور ما فقط گرفتار برجام و ارتباط با غربی‌ها بود.»

«فداحسین مالکی» زمانی رئیس سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز بود و می‌گوید برای ریشه‌کن کردن این معضل بزرگ باید سراغ وزارتخانه‌های اقتصادی و کسانی رفت که اجازه ورود غیرقانونی محصولات به کشور را می‌دهند.

یکی از دغدغه‌های اصلی او، بهبود معیشت کسانی است که در مناطق مرزی و با درآمد بسیار پایین زندگی می‌کنند و می‌گوید: «از پیشنهادات ما در مجلس یازدهم این است که فراکسیون مرزنشینان تشکیل شود تا ۱۵ استانمان که با کشورهای همسایه ارتباط دارند، به رونق اقتصادی برسند.»

گذری به محکومیت چند تن از نمایندگان مجلس دهم از سوی قوه قضائیه می‌زند و بر این باور است که هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان باید حساسیت بیشتری روی رفتار و عملکرد نمایندگان داشته باشد تا خودسازی و تحول از خود مجلسی‌ها آغاز شود.

سفیر سابق ایران در افغانستان اشاره‌ای به جان باختن تعدادی از اتباع افغانستانی در مرز ایران می‌کند و تاکیدش بر این است که این اتفاق از سوی ایرانی‌ها رخ نداده است و علاوه بر این، حوادث مرزی نمی‌تواند تأثیری در روابط استراتژیک دو کشور داشته باشد.

مالکی توصیه‌ای هم به مسئولان معاونت اقتصادی وزارت خارجه می‌کند و می‌گوید: «این معاونت باید به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ایران در کشورهای خارجی سر و سامان دهد و مسیر درستی را برای برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایران با سایر کشورها تعیین کند.»

منبع: جام نیوز