کد خبر: 189294

«جهش تولید» معبری به سمت استقلال اقتصادی می‌گشاید؟

چالش‌های درون‌ساختاری بخش تولید و وظایف بر زمین مانده دولت، مجلس و قوه قضاییه در قبال این بخش مهم اقتصادی در کنار قدرت‌نمایی کانون‌های ثروت و قدرت و یکه‌تازی خصولتی‌ها، دلال‌ها و واسطه‌گرهای مالی و غیرمالی و بالاخره فرصت‌طلبان بازار غیررسمی و زیرزمینی که روز به روز شعاع فعالیت خود را بی‌رحمانه‌تر از قبل علیه بخش تولید گسترش می‌دهند، چنان کمر تولید را خم کرده که اگر کسی به داد این استراتژیک‌ترین بخش اقتصاد نرسد، پیکرِ نحیفِ بر زمین افتاده او هرگز توان قد راست کردن نخواهد یافت.
اتاق خبر 24

نظام اقتصادی کشور که شترمرغ‌وار گذران عمر می‌کند، نه توجهی به قواعد، استانداردها و احکام اقتصادی اسلام دارد و نه رسما می‌پذیرد که براساس قواعد بازار آزاد و نظام سرمایه‌داری عمل می‌کند به بیان روشن‌تر  اقتصاد کشورمان بیش از سه دهه است قدم در مسیری گذاشته که این مسیر تمام مشخصات اقتصاد آزاد را دارد، البته نه اقتصادی که از ساز و کار تولید و کارآفرینی تبعیت کند بلکه اقتصادی که همچون مستی غرقِ در توهم، صداهای گوش‌خراشِ واردات و سفته‌بازی را ملودی آرامش می‌شنود.

 

به فنا رفتن تولید دلیل تاکیدهای مستمر  رهبری به مسؤولان و کارگزاران نظام

وضعیت جاری اقتصاد و  به فنا رفتن تولید کشور شرایط را به حدی دردآور کرده که رهبر انقلاب بارها و بارها چالش‌ها و خطرات آن را با بیان راهکارهایی به مسؤولان و کارگزاران نظام در قوای سه‌گانه گوشزد کرده است، البته نگرانی‌های ایشان در طول دوران رهبری نظام جمهوری اسلامی محدود به این مسئله نبوده و بر ضرورت قدرتمند شدن کشور در عرصه‌های نظامی و تقویت بنیه دفاعی و موشکی به ویژه پس از خباثت چندین باره آمریکا و همپیمانان عِبری، غربی و عربیش و تشدید تحریم‌های فزاینده بین‌المللی بر ضد کشورمان تاکید داشته‌اند.

رهبر انقلاب طی 30 سال گذشته به صورت ناپیوسته و از واخر دهه 1380 به این سو به صورت مستمر و پیوسته جهتِ تاکیدها،  توصیه‌ها و دستورهای خود را به بخشهای اقتصادی و تولیدی و جهش در مولدترین و استراتژیک‌ترین حوزه اقتصاد، متمرکز کرده و خواهان جلوه‌گری رکن اول شعار سه‌گانه «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» به ویژه در مواجهه با قدرتهای سیاسی، اقتصادی و نظامی جهان هستند.

آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی «استقلال» کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، علمی، فناوری، نظامی، دفاعی، امنیتی و اقتصادی را شرط لازم و کافیِ رسیدن به اهداف عالی دانسته و همواره بر به خدمت گرفتن ابزارها و وسایل مورد نیاز برای رسیدن به این اهداف تاکید داشته‌اند.

بررسی سخنان و نظرات مقام معظم رهبری حکایت از این دارد که ایشان به نوآوری و شکوفایی، عمل به سیاستهای اقتصاد مقاومتی، پیشرفت و برتری در زمینه بهداشت و درمان، حفظ اکثریت جمعیت جوان کشور، برتری در فضای مجازی و حمایت از کار، سرمایه و کالای ایرانی و از همه مهمتر توجه عمیق و فراگیر به زیربخش‌های «تولید» عقیده داشته و بر لزوم توجه به پیش‌شرطهای خودکفا شدن و استقلال اقتصادی نظام آن هم در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید ویژه داشته و این پیش‌شرطها را بارها و بارها در جلسات خصوصی و عمومی به کارگزاران نظام و بدنه مدیریتی کشور گوشزد کرده‌اند.

اما تحقق استقلال اقتصادی که نامش در قالب جهش تولید بر تارُک سال 1399 حک شد و آغازش با شیوع ناشناخته‌ترین و مرگبارترین ویروس  قرن همراه بود، نیازمند کدام بسترها، الزامات و ابزارهاست که عالی‌ترین مقام سیاسی و مذهبی کشور به آن ورود کرده است؟

 

لزوم گندزدایی از اقتصاد در سال جهش تولید

قبل از آن باید به این سوال پاسخ داده شود که سال 1398 که سال رونق تولید نام گرفت چه دستاوردهایی برای نظام اقتصادی کشور به دنبال داشت؟ آیا تا زمانی که جذابیت مشاغل کاذب و واسطه‌ای و انواع بروکراسی اداری، مالیاتی، بانکی، بیمه‌ای و گمرکی که بخش تولید و زیربخش‌های آن را گرفتار هفت‌خوان پیچیده و تودرتو کرده و همچون جانوری رام نشده می‌تازد، باعث می‌شود صاحبان کار و سرمایه رغبتی به سرمایه‌گذاری در بخش تولید پیدا کنند؟

آیا این اوضاع نیازمند سم‌پاشی و گندزدایی نیست؟ چقدر ضرورت دارد پیکره موریانه خورده و در حال فروپاشیِ تولید از طریق مقابله با قاچاق کالا، مهار واردات بی‌رویه و حذف موانع اداری و بروکراسی پیچیده و دست و پاگیر سرپا نگه داشته شود؟ آیا زمان اعطای انواع مشوق‌های قانون به خصوص مشوق‌های مالیاتی، بیمه‌ای و بانکی به تولیدکنندگان و برخورد قضایی با سوء استفاده‌کنندگان از جایگاه‌ها و موقعیت‌های اداری و به یغما برندگان کمک‌های دولتی نرسیده است؟ با این اوضاع و احوال اصلا می‌توان تاریخی را برای اصلاح نگرش‌ها و رویه‌های دلال‌ساز مشخص کرد و از دل آن احیای تولید و استقلال اقتصادی را رویاند؟

مقام معظم رهبری به رغم رسم همیشگی که از کنار مرقد مطهر رضوی، عید نوروز مهمان مردم مشهد و خانه‌های مردم در سراسر کشور می‌شدند، نوروز امسال را به دلیل پیش‌گیری از اجتماع خیل مشتاقان خاندان عصمت و به وجود نیامدن بستر شیوع گسترده ویروس کویید 19، به مشهد مقدس نرفتند و به صورت تلویزیونی در جمع خانواده‌های ایرانی حضور یافتند و با تبیین ابعاد شعار سال 1399، به تشریح تاکیدهای نوروزی خود به خصوص لزوم قوی شدن کشور در عرصه‌های مختلف اشاره کردند و آن را فراتر از عرصه دفاعی و نظامی دانستند.

ایشان بیان کردند: «قوی شدن کشور شامل ابعاد اقتصادی، علمی، فرهنگی، سیاسی و تبلیغاتی هم می‌شود. قوی شدن نیازمند ابزارهایی است که جهش تولید یکی از آنهاست که البته الزاماتی از جمله مقابله با قاچاق کالا و واردات بی‌رویه، اعطای مشوق‌ها به تولیدکنندگان و برخورد قضایی با سوء استفاده‌کنندگان از کمکهای دولتی دارد که این کارها باید امسال (سال 1399) انجام شود.»

منبع: خبرگزاری ایسنا