کد خبر: 189292

آفتاب تابستان 99 چقدر داغ‌تر از سال گذشته؟

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که انتشار گاز‌های گلخانه‌ای در تاریخ ۳۰ ساله اخیر کشور بی سابقه بوده که همین موضوع منجر به افزایش دما در تمامی نقاط دنیا از جمله ایران شده است.
اتاق خبر 24

ایران در کمربندی خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد که طی سال های اخیر تحت تاثیر عوامل مختلف بر خشکی هوا، بحران کم آبی و خشکسالی دشت ها افزوده شده است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که میزان گازهای گلخانه ای جو زمین به قدری افزایش یافته که در تاریخ ۳۰ ساله اخیر کشور بی سابقه بوده است و همین موضوع موجب شده دما در تمامی نقاط دنیا از جمله ایران بالا رود.

مدل های اقلیمی نشان می دهد که در تابستان امسال حدود نیم تا یک درجه دما در اغلب نقاط کشور گرم از حد معمول ۳۰ سال گذشته است، هر چند نسبت به ۱۰ سال اخیر تغییر قابل ملاحظه ای نداشته است.

 

اگرچه طبق اظهار نظر کارشناسان طی روزهای آتی ورود جبهه گرمی به کشور نداریم، اما هوای گرم در اکثر نقاط کشور ماندگار است.

حال به سراغ کارشناسان سازمان هواشناسی می رویم تا از آخرین جزئیات انتشار گازهای گلخانه ای در دمای جو کره زمین و پیش بینی دمای هوا در ماه های آتی با خبر شویم:

روند صعودی افزایش دما طی ۳۰ سال گذشته

صادق ضیاییان مدیر کل مرکز پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه دمای هوا در اغلب نقاط کشور از متوسط ۳۰ سال گذشته بالاتر است، اظهار کرد: براساس پیش بینی های فصلی در تابستان امسال حدود نیم تا یک درجه در اغلب نقاط کشور گرم تر است.

وی با اشاره به اینکه دما نسبت به ۱۰ سال گذشته تغییر قابل ملاحظه ای نداشته است، افزود: مدل های اقلیمی نشان می دهد که تابستان امسال نیم تا یک درجه گرم تر از سایر نقاط است.

ضاییان با اشاره به اینکه طی روزهای اخیر روند دما افزایشی است، بیان کرد: بنابر نقشه های هواشناسی از فردا با توقف روند صعودی گرمای هوا تا حدودی دما تعدیل می شود.

مدیر کل مرکز پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: طی ۲ تا ۳ روز آینده برای شهر تهران دمای هوا بین ۳۵ تا ۳۶ درجه خواهد بود.
به گفته وی، طی روزهای شنبه و یکشنبه به غیر از مناطق شمال غرب در سایر نقاط روند دما افزایشی خواهد بود‌، ضمن آنکه برای جنوب کشور در حد ۲ تا ۳ درجه طی روزهای آتی گرم تر می شود.

ضیاییان با اشاره به اینکه در سایر نقاط تغییرات دما قابل ملاحظه نیست، بیان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته از بین مراکز استان شهرکرد با ۶ درجه سانتی گراد خنک ترین و اهواز با ۴۶ درجه بالای صفر گرم ترین مرکز استان بوده است.