کد خبر: 18929
زاکانی خبر داد

درخواست شمخانی از لاریجانی برای خروج طرح برجام از دستور کار مجلس

نماینده مردم تهران از درخواست دبیر شورای عالی امنیت ملی از رئیس مجلس شورای اسلامی برای خروج طرح برجام از دستور کار مجلس خبر داد.
اتاق خبر 24

علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران صبح امروز در تذکری آیین‌نامه‌ای اظهار داشت: بنده در تذکر شفاهی هم قید کردم، تذکر بنده در خصوص عدم رعایت آیین نامه در سیر رسیدگی به طرح یک فوریتی مجلس درباره برجام است.

وی گفت: تذکر بنده درباره مبهم بودن برخوردکردن و عدم انعکاس آن به کمیسیون تخصصی توسط هیئت رئیسه مجلس است.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام با اشاره به اینکه کمیسیون برجام 40 شبانه روز تلاش کرده است و گزارشی را تهیه کرد که ماحصل آن در صحن علنی مجلس خدمت نمایندگان محترم اعلام شد، ادامه داد: ماحصل آن به گزارشی رسیدیم که مبتنی بر قواعد کمیسیون های مجلس به تصویب رسید و به لطف خدا در صحن منعکس شد، اما شما آقای لاریجانی این طرح را از دو ماه قبل آماده کرده بودید سپس به دو فراکسیون موکول کردید و فراکسیون اصولگرایان با اهتمام به این موضوع که مشکل ملی است و باید آن را از طریق تفاهم حل کنند، وارد صحبت شد که در نهایت و در حضور شما آنچه که مورد توجه فراکسیون اصولگرایان بود مورد دقت واقع نشد و نکات مهم حذف شد.

زاکانی در همین زمینه گفت: ما آن زمان در صحن مجلس سکوت کردیم و گفتیم از طریق قانونی و به واسطه ماده قانونی امکان تصحیح مشکلات داخل این طرح وجود دارد طرحی که بیشتر به یک بیانیه سیاسی معطوف است تا طرحی که بتوان در چارچوب قانونگذاری آن را قرار داد.

وی با اشاره به اظهارات روز گذشته وندی شرمن مبنی بر دفاع از طرح یک فوریتی کمیسیون امنیت درباره برجام، عنوان کرد: او اعلام کرده این طرح تمام خواسته‌های آمریکا را تأمین می‌کند اما مجلس ایران زیر بار این حرف نخواهد رفت.

نماینده مردم تهران در مجلس با خطاب قرار دادن لاریجانی گفت: شما از فراکسیون هزینه کردید از دفتر و دبیرخانه هزینه کردید درحالی که دستخط‌های دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دست بنده هست که اشکالات جدی به این طرح وارد کردند.

زاکانی ادامه داد: ما در اینجا باز هم سکوت کردیم و این گزارش به کمیسیون امنیت موکول شد. کمیسیون برخلاف نص صریح ماده 145 قبل از جمع آوری نظرات کمیسیون‌های فرعی به آن رسیدگی کرد  ونتیجه رسیدگی را با حداقل تغییراتی به صحن مجلس ارائه داد.

وی گفت: این مسئله نه به صلاح مملکت و نه منافع کشور است و شما باید تجدیدنظر کنید. روز گذشته به ما گفتند دبیرخانه دنبال تفاهم است دوستانی که امروز سکوت کرده‌اند به دلیل اینکه صبح ما در جلسه به آنها گفتیم دبیرخانه درحال تفاهم است. دبیرشورای عالی امنیت ملی صبح امروز در حضور بنده به مسئول دفتر شما زنگ زد و خواهش کرد که این طرح را از دستور خارج کند.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام ادامه داد: مملکت نیاز به تفاهم دارد نیاز به ضدیت ندارد. ما مکمل دولت هستیم. دولت و مجلس یکی است. ما امروز هستیم، اما در آینده نه آقای ظریف، نه آقای لاریجانی و نه بنده هستیم. این تذکر را رعایت کرده و طرح را از دستور خارج کنید تا با هم تفاهم کنیم و یک کار ملی انجام دهیم.

زاکانی در ادامه سخنانی خود و در واکنش به اظهارات لاریجانی با بیان تذکری منوط به ماده 79 آیین نامه مجلس گفت: شما بنده را متهم به دروغ‌گویی کردید. بنده صبح دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بودم. صحبت‌هایی که دیروز با آقای شمخانی کردید مطرح شد. دوست عزیزی که آنجا بود گفتند آقای لاریجانی موضوع را درست به شما منعکس نکرده است، رو در رو کردیم. صحبت‌هایی که با آقای جلالی و بنده شده بود با طرحی که در دستور کار است مغایرت دارد.

وی با بیان اینکه شما یک تنه در حال دفاع از طرح هستید گفت: می‌خواهید از طرح دفاع کنید، دفاع کنید. حداقل منطق ما را هم بشنوید. شما بنده را در دو جای صحبت‌تان متهم به دروغگویی کردید.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سخنان لاریجانی مبنی براینکه اتهامی به شما زده نشده است، با اشاره به بند 79 آیین نامه مجلس تصریح کرد: شما در سخنانتان عقیده بنده را خلاف جلوه دادید. دوست عزیزی که در دبیرخانه بودند با بنده و آقای جلالی صحبت کرده‌بودند دست خط‌هایی را آوردند که مغایرت داشت و رعایت نشده بود.

زاکانی با اشاره به مطلب دیگری مبنی بر اظهارات لاریجانی در خصوص نظر مقام معظم رهبری درباره برجام گفت: سخنانی که من درباره نظر ایشان مطرح کردم به نقل از سخنان آقای بروجردی در جلسه 6 نفره و نقل شما بود که فرمودید دو بار خدمت حضرت آقا رفتم و آخرین متن اصلاح شده را به ایشان ارائه دادم که ایشان نظری ندادند.

وی در پایان گفت: اکثر توافق‌های فراکسیون اصولگرایان در این زمینه رعایت نشده است که آقای زارعی و آقای بذرپاش در تذکراتی اعلام خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.