کد خبر: 189248

مجلس شورای اسلامی نماد دموکراسی اسلامی است

رئیس جمهور گفت: در ایران اسلامی مجلس نماد دموکراسی اسلامی و مردم سالاری دینی است.
اتاق خبر 24

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم با بیان اینکه پارلمان در سراسر جهان نماد مهم دموکراسی است، گفت: در ایران اسلامی مجلس نماد دموکراسی اسلامی و مردم سالاری دینی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اولین رکن دموکراسی در تاریخ ایران در ۱۱۴ سال پیش با مجلس شورای ملی شکل گرفت، تصریح کرد: این نهاد از مرحوم آخوند خراسانی و محقق نائینی تا امام راحل(ره) به عنوان نهادی مشروع و قانونی تلقی شده است.

حجت‌الاسلام روحانی بیان کرد: در مجلس شورای اسلامی از آغاز بزرگانی بر چنین صندلی‌های نشستند و ادای وظیفه کردند از شهید آیت‌الله مدرس با مقام معظم رهبری و مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تا شهیدانی مانند شهید رجایی، شهید باهنر و شهید چمران در مجلس اول بر همین صندلی‌ها تکیه زدند و به وظیفه مهم قانون‌گذاری پرداختند.

رئیس جمهور با بیان اینکه هم دوران دولت پایان پذیر و کوتاه است و هم دوران مجلس چنین است، تصریح کرد: با همکاری دولت و مجلس می‌توان یادگاری برای سال‌ها باقی بگذاریم و آن یادگاری بزرگ قانون صحیح کارآمد و مفید برای جامعه است.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: قانون مدنی کشور برای دهه‌ها و بیش از یک قرن به عنوان محکم‌ترین قانون هنوز هم جای افتخار برای ایران و قانون‌گذاری است.

رئیس جمهور تأکید کرد: بهترین همکاری دولت و مجلس ارائه لایحه خوب از سوی دولت و بررسی و تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی است.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: ان‌شاالله در آخرین سال این دولت و اولین سال این مجلس بتوانیم با مجلس همکاری داشته باشیم. مبنای همکاری‌ها چارچوب قانون اساسی است و مجلس را از دیدگاه قانون اساسی در برابر کل ملت ایران مسئول می‌دانیم.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

با درود و سلام به ارواح طیبه انبیاء و رسول، ائمه هدی (ع) و همه صالحان، شهیدان، امام شهیدان و بویژه شهدای مجلس شورای اسلامی، آغاز مجلس یازدهم را خدمت همه نمایندگان محترم و ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

پارلمان و مجلس در سراسر جهان، نماد مهم دمکراسی است و در ایران اسلامی، مجلس شورای اسلامی، نماد دمکراسی اسلامی و مردم‌سالاری دینی است.

اولین رکن دمکراسی در تاریخ ایران، ۱۱۴ سال پیش با مجلس شورای ملی آن زمان شکل گرفت و این نهاد از مرحوم آخوند خراسانی و محقق نائینی تا امام راحل (رضوان الله تعالی علیهم) نهادی بوده که به عنوان نهادی مشروع و قانونی تلقی شده است.

در مجلس شورای اسلامی از آغاز بزرگانی بر چنین صندلی‌هایی نشستند و ادای وظیفه کردند. از شهید آیت‌الله مدرس گرفته تا مقام معظم رهبری، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و شهیدانی همچون شهید رجایی، شهید باهنر و شهید چمران در مجلس اول بر همین صندلی‌ها نشستند و به وظیفه مهم قانون‌گذاری پرداختند.

هم دوران دولت ۴ ساله و پایان‌پذیر و کوتاه و هم دوران مجلس ۴ ساله و کوتاه است، اما با همکاری دولت و مجلس می‌توانیم یادگاری دائمی و ماندگار برای دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای مردم به یادگار بگذاریم و آن یادگار بزرگ، قانون متقن، صحیح، کارآمد و مفید برای جامعه است.

مجلس‌ها آمدند و رفتند، دولت‌ها هم آمدند و رفتند، اما می‌بینید قانون مدنی کشور برای دهه‌ها و بیش از یک قرن به عنوان محکم‌ترین قانون هنوز هم جای افتخار برای ایران و قانونگذاری ایران است.

دولت و مجلس در بسیاری از زمینه‌ها می‌توانند همکاری کنند، اما بهترین همکاری، لایحه خوب از سمت دولت و بررسی و تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی است و وَالْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِندَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ أَمَلًا. ان‌شاء الله امیدوارم در یک سال باقیمانده این دولت و آغازین سال این مجلس بتوانیم در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

مبنای ما برای همکاری‌ها چارچوب قانون اساسی است و ما تک تک نمایندگان مجلس را از دیدگاه قانون اساسی در برابر کل ملت ایران مسئول می‌دانیم. آنچنان که قانون اساسی این را می‌گوید. همه فکر‌ها برای منافع ملی، امنیت ملی، مصالح ملی و هویت ملی باشد و مصالح عمومی را بر مصالح حزبی، جناحی و حوزه‌های انتخابیه ترجیح بدهیم.

بی‌تردید مجلس نه مجلس حوزه‌های انتخابیه، نه مجلس اقوام، نه مجلس جناح‌ها و نه مجلس فرق است. مجلس شورای اسلامی خانه ملت و از آن ملت ایران است.

ترجیح منافع ملی بر منافع بخشی و حوزه‌های انتخابیه و جناحی به عنوان اساس کار برای همکاری دولت و مجلس خواهد بود.

در اینجا به طور بسیار مختصر و خلاصه خدمت نمایندگان محترم مجلس یازدهم عرض می‌کنم که دولت یازدهم و دوازدهم در دو مقطع ۵ ساله و ۳ ساله قرار گرفت. در پنج سال اول مبنای دولت گشایش و پیشرفت بود و بحمدالله در همه زمینه‌ها در سال‌های اولیه، هم شاهد گشایش‌ها در امور مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و هم شاهد پیشرفت بودیم.

اینکه بحمدالله امروز در ماجرای کرونا، ایران در لیست کشور‌های موفق در مبارزه با این ویروس خطرناک قرار گرفته، یکی از دلایل آن این است که در دولت یازدهم پایه‌های درمان و بهداشت در کشور مستحکم شد.

توانمندی درمانی کشور از تخت‌های بیمارستانی تا تجهیزات به دو برابر آنچه قبل از سال ۹۲ در تاریخ ایران بوده است، رسید و این افتخار بزرگی برای ملت ایران و مسئولین نظام است که شرایط آنچنان مهیا شد که در این حادثه سخت ویروس عالمگیر، ما نه دغدغه‌ای از لحاظ تخت بیمارستانی و نه دغدغه‌ای نسبت به تخت‌های ویژه و آی‌سی‌یو و نه برای دستگاه‌های تنفس مصنوعی داشتیم. این به دلیل استحکام پایه‌های درمانی در جمهوری اسلامی ایران بود.

همین‌طور در زمینه تقویت فضای مجازی، شرایطی را پیدا کردیم که به راحتی توانستیم بسیاری از امور را از طریق فضای مجازی حل و فصل کنیم که نمونه آن گفته شد و کار مجلس شورای اسلامی در ماه‌های آخر دوره دهم بر مبنای امکانات فضای مجازی انجام شد.

امروز گسترش دولت الکترونیک و بودن این فضا در اختیار مردم، آنان را از میلیون‌ها مراجعه به بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی بی‌نیاز کرده است؛ ۷۷ میلیون نفر از بانک‌ها، وام دریافت کردند بدون اینکه یک نفر نیاز باشد به بانکی مراجعه کند و این بیانگر توانمندی کشور در زمینه فضای مجازی است. همچنین موبایل هوشمند در کشور در سال ۹۲، ۳۰۰ هزار بوده و امروز بالای ۷۰ میلیون؛ این به معنای امکانات کشور در زمینه فضای مجازی است.

همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد یک تحول بزرگ و اساسی بود؛ ما از ۵۲ شرکت دانش‌بنیان امروز به ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان رسیدیم؛ درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۹۸، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

یک تحول بزرگ هم در اشتغال و هم در زمینه فناوری نوین از طریق دانشمندان جوان ما و بویژه تحول در آی‌سی‌تی و موضوع ارتباطات و فناوری ارتباطات؛ در بقیه موارد هم در دوره گشایش و پیشرفت توانستیم پیشرفت‌های قابل ملاحظه به دست بیاوریم.

خودکفایی‌ها، توسعه زمین‌های کشاورزی، آماده نمودن محصولات کشاورزی از نود و چند میلیون تن تا ۱۲۰ میلیون تن، نشانه تحرک ملت بزرگ ایران در بخش کشاورزی، صنعت و سایر بخش‌ها بود.

در زمینه علم و دانش و فناوری از رتبه بیست و یکم به رتبه شانزدهم دست پیدا کردیم و در زمینه نوآوری از رتبه ۱۳۱ به رتبه ۶۱ صعود پیدا کردیم؛ این تحرک بزرگ در سراسر کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی بود؛ البته در سایر زمینه‌ها هم شرایطی را بوجود آوردیم که خودکفایی‌ها و خوداتکایی‌ها بتواند ظهور و بروز پیدا کند.

شما می‌دانید در زمینه تولید بنزین از ۵۲ میلیون لیتر در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسیدیم و آنچنان خودکفا شدیم که امروز تولید روزانه گاز حدود هزار میلیون متر مکعب است و این تحولات عظیم در سایه استراتژی گشایش و پیشرفت در کشور بود.

در زمینه نظامی، رتبه ۲۲ در جهان بودیم و امروز در رتبه ۱۴ هستیم؛ در بخش‌های مختلف قدرت نظامی در طول سالیان گذشته شاهد تحول بزرگ بودیم؛ در همه زمینه‌های زیربنایی شاهد تحول عظیم بودیم؛ در زمینه بزرگراه‌های کشور از ۱۴ هزار کیلومتر به ۲۸ هزار کیلومتر رسیدیم؛ یعنی به ۲ برابر آنچه که کشور قبل از دولت یازدهم در اختیار داشته است؛ و در سایر زمینه‌های ریلی، بنادر و دیگر بخش‌ها این حرکت خوب را در کشور شاهد بودیم.

منبع: جام نیوز