کد خبر: 189234

نفت ۴۰ دلاری در راه است؟

نماینده سابق ایران در اوپک عبور از پیک بیماری کرونا و افزایش تقاضا برای خرید نفت را دو عامل مهم برای افزایش قیمت نفت تا ۴۰ دلار دانست.
اتاق خبر 24
محمدعلی خطیبی با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا اظهار کرد: مطابق قوانین بین المللی هیچ کشوری حق ندارد کشتی که در آب‌های بین المللی و آزاد در حال حرکت است را متوقف کند و تحریم‌های این دوره آمریکا بدون پشتوانه سازمان‌های بین المللی است و ضمانت اجرایی ندارد.
نماینده سابق ایران در اوپک تصریح کرد: تهدید برخی از کشور‌ها توسط آمریکا برای عدم تجارت با ایران اقدامی غیرقانونی است و نمی‌توان اقدام ایالات متحده آمریکا را به عنوان قانونی جهان شمول عنوان کرد.
وی افزود: ورود نفتکش‌های ایران به ونزوئلا نشان از حق تجارت آزاد است و این معامله که با رضایت دو کشور صورت گرفته، کاملا قانونی است.
خطیبی عنوان کرد: تهدیدات آمریکا طی روز‌های گذشته نشان از عجز ناتوانی این کشور برای مقابله با تجارت آزاد ایران است و مجامع بین المللی اجازه نخواهند داد که آمریکا قوانین خود را بر سازمان‌های دیگر تحمیل کند.
نماینده سابق ایران در اوپک بیان کرد: برخی از کشور‌های با هدف حمایت از بازار نفتی اقدام به خرید و ذخیره سازی نفت کردند و این موضوع افزایش تقاضا را به همراه داشته است.
وی با بیان اینکه آغاز فعالیت تجاری با فروکش کردن بیماری کرونا باعث افزایش قیمت نفت در بازار شده عنوان کرد: آخرین توافق اوپک پلاس مربوط به دو ماه می‌ و ژوئن است و این سازمان تصمیم دارد در ادامه مدیریت بازار نفتی را برای ماه‌های آینده ادامه دهد.
خطیبی افزود: با انتشار گزارش ماه می ‌میلادی در خصوص کاهش تولید بازار می‌توان افزایش قیمت امیدوار بود.
وی ادامه داد: با وجود آغاز سیر صعودی قیمت نفت، تاکنون صحبتی در خصوص عدم اجرای توافق کاهش تولید نفت انجام نشده و حتی بسیاری از کشور‌ها از آمادگی برای کاهش بیشتر تولیدات استقبال کردند.
خطیبی ادامه داد: شروع فصل گرما نحوه مصرف سوخت را تغییر می‌دهد و باعث استفاده از این منابع در سیستم‌های خنک کننده و افزایش سفر‌های شهری و بین شهری می‌شود که این موضوع بر افزایش تقاضا تاثیرگذار است.
نماینده سابق ایران در اوپک افزود: با توجه به روند صعودی قیمت نفت در هفته‌های گذشته در صورت ادامه طرح کاهش تولید می‌توان به عبور قیمت نفت از ۴۰ دلار امیدوار بود.
منبع: خبرگزاری ایسنا