کد خبر: 189220
یادداشت های اتاق خبر 24:

تصمیمات کرونایی دولت کارشناسی است؟

تصمیمات مسئولین به ویژه در دولت در بسیاری موارد کارشناسی شده نیست و بوی تصمیمات احساسی و خلق الساعه می دهد.  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

با وجودی که دولت نام خود را تدبیر و امید گذاشته است، در بسیاری از تصمیماتی که گرفته رنگ و بوی کارشناسی از آن به مشام نمی رسد.
اگر بخواهیم ه عقب تر باز گردیم، تصمیمی که دولت درباره افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن در آن شرایط خاص گرفت و باعث برخی اعتراضات و ناخرسندی مردم شد، یک تصمیم کارشناسی دقیق نبود چرا که شرایط اقتصادی کشور ایجاب می کرد تا دولت برای آرامش اجتماعی و روانی جامعه دست به چنین اقداماتی نزند و فضای اقتصادی را ملتهب نکند.

افزایش قیمت بنزین برای کشور هزینه های زیادی داشت و باعث بروز اعتراضات و در پی آن سوء استفاده دشمن از این فضای اعتراض و ایجاد آشوب و بلوا شد.

در همان زمان بسیاری از کارشناسان نسبت به تصمیم دولت برای افزایش و سهمیه بندی بنزین انتقاد کردند.

از موضوع بنزین که بگذریم به مسائل مبتلا به کنونی می رسیم که نه تنها کشور بلکه دنیا را درگیر خود کرده است.

اگر از آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور به این موضوع نگاه کنیم می بینیم که در همان ابتدا یک اشتباه در تصمیم گیری دولت و ستاد ملی مبارزهبا کرونا گرفته شد، اگر در همان روزهای اولیه شهر قم که سرآغاز ورود کرونا به کشور بود، قرنطینه می شد و این مسئله از سوی مسئولین دولتی و وزارت بهداشت منسوخ شده تلقی نمی شد، آیا گسترگی شیوع ویروس کرونا در کشور به این شدت بود؟
چین با قرنطیه شدید ووهان با آن جمعیت و وسعت بسیار بزگتر از قم، توانست از گسترش ویروس کووید 19 در کل کشور جلوگیری کند که اگر روش قرنطینه منسوخ شده بود، چین با اعمال آن نمی توانست ویروس کرونا را تحت کنترل در آورد.

چین با آن وسعت و جمعیت میلیاردی موفق شد اما کشورهایی از روش آن بهره نبردند، با تلفات زیادی روبرو شدند.
با این وجود دولت و ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا هیچگاه تصمیمات قاطع اتخاذ نکرد و بیشتر، سعی خود را بر روی سیاست اقناعی متمرکز کرده است که هنوز هم این سیاست ادامه دارد.

در تعطیلات عید نوروز با وجودی که ویروس کرونا اکثر نقاط کشور را آلوده کرده بود، اما حجم مسافرت های نوروزی از سال گذشته هم بیشتر بود!

افزایش سفرهای نوروزی با وجود بیماری ویروس کرونا شگفت انگیز بود، اما واقعیت داشت، با وجودی که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا سعی داشتند تا مردم را با توصیه و نصیحت از سفر برحذر دارند، اما این سیاست کاربردی نبود و حتی کار به جایی رسید که مردم شهرهای گردشگری به ویژه شهرهای شمالی با ایجاد حلقه انسانی در جاده ورودی شهر، از ورود خودورهای مسافران جلوگیری میکردند!
سفرهای نوروزی انجام شد، ویروس کرونا از شهری به شهر دیگر از سوی مردم انتقال پیدا کرد و شهرهای گردشگری با شیوع گسترده کرونا مواجه شدند.

پس از آن بود که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفت رفت و آمد میان برخی شهرهای کشور را محدود کند در حالی که این محدودیت ها باید در زمان آغاز تعطیلات نوروزی اعمال می شد.
شیوه نامه های بهداشتی که رد ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا تهیه، تنظیم و ابلاغ می شد نیز کارآیی لازم را نداشت چرا که هیچ ضمات قانونی برای اجرای آنها در کل وجود ندارد.

اگر بخواهیم مقایسه کوچکی میان مدیریت دولت کشورمان با برخی از کشورهای دیگر داشته باشیم کافی است به این مسئله اشاره کنیم که در بسیاری از کشورها استفاده از ماسک الزامی و اجباری است و هر کس که از ماسک در سطح شهر استفاده نکرده باشد، با جریمه های سنگین تنبیه می شود!

اما در ایران تنها در وسائل نقلیه عمومی همچون اتوبوس و مترو استفاده از ماسک اجباری شد که البته باز هم در میان جمعیت هستند افرادی که بیتوجه به این دستورالعمل از ماسک استفاده نمی کنند و هیچ جریمه و آیین نامه تنبیهی هم برای آن وجود ندارد.
یکی از دلایلی که باعث شده برخی شهرهای کشور به شرایط قرمز باز گردند، اجرا نشدن درست شیوه نامه های بهداشتی در کشور است.

تعطیلات عید سعید فطر نیز فرا رسید با موج بزرگی از سفرهای خطرناک مردم به پایان رسید، اما باز هم عامل بازدارنده برای جلوگیری از سفرهای تفریحی و گردشگری مردم تعبیه نشد.

وزیر بهداشت از مردم درخواست و خواهش کردتا به سفر نروند و جان خود و دیگران را به خطر نیندازند.

فضای محتوایی مسئولین در برخورد با سفرهای مردم در روزهای تعطیل خواهش درمانی است به این مفهوم از مردم خواهش می کنند این کار را نکنند یا بکنند تا از ابتلا به ویروس کرونا در امان باشند، اما بسیاری از مردم بیتوجه به این توصیه ها و درخواست ها، کار خود را میکنند!
آیا نباید ابزار قانونی برای جلوگیری از سفرهای بی رویه مردم در این شرایط وجود داشته باشد؟!

بر اساس آماری که منتشر شده سفرهای مردم در تعطیلات عید فطر نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشته که ایننشان دهنده آن است که باید برای تعطیلات بعدی که در همین خرداد ماه است فکری کرد در غیر این صورت آنهایی که شیوه ها نامه های بهداشتی را رعایت می کنند و به سفر هم نمیروند، به خاطر بی مبالاتی مردم و مسئولین در معرض تهدید قرار دارند.
گناه آنهایی که رعایت می کنند چیست؟
این مسئله را نیز یادآور شویم که مسئولین هنوز نتوانسته اند برای اجرا یا عدم اجرای طرح ترافیک در تهران یک تصمیم درست بگیرند، مردم نیز به همین خاطر گیج شده اند و نمی دانند که چه کنند. یک روز می گویند قرار است از همین فردا اجرا شود، روز دیگر میگویند اجرا نمی شود و این مسئله باعث سردرگمی مردم شده است.