کد خبر: 189219
یادداشت های اتاق خبر 24:

رفتار موزیانه اتحادیه اروپا علیه ایران

اتحادیه اروپا با در پیش گرفتن یک سیاست موزیانه در حال حرکت به سوی همان سیاستی است که آمریکا آن را در ماجرای عدم لغو تحریم تسلیحاتی ایران دنبال می کند.  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پس از آن که برجام به امضاء رسید در شرایط خوشبینانه همگان تصور می کردند که با پایبندی جمهوری اسلامی به تعهدات ببرجامی خود، طرف های مقابل نیز پیمان شکنی نخواهند کردو تعهدات خود را اجرا خواهند نمود.

لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران که در برجام به آن تصریح شده و در شورای امنیت سازمان ملل نیز تأیید شده، کمترین امتیازی بود که 5+1 در قابل تعطیلی فعالیت های هسته ای ایران، داده بود.
اما با وجود اجرای تعهدات از سوی ایران، آمریکا و اروپا پیمان ررا زیر پا گذاشتند و هیچیک از تعهدات خود را اجرا نکردند.

آمریکا 2 سال پیش رسماً از توافق هسته ای با ایران خارج شد و ترامپ آن را یکجانبه لغو کرد و با وجودی که متعهد بود، اما نه تنها تحریم های اقتصادی را لغو نکرد بلکه بر آنها افزود.
ایالات متحده حتی به کشورهای دنیا به ویژه کشورهایی که همسو با آن هستند، فشار وارد کرد تا با ایران روابط اقتصادی نداشته باشند.
نخستین کشورهایی که به اقدام آمریکا روی خوش نشان دادند اروپایی ها بودند، آنها با وجودی که پای توافق هسته ای را امضا کرده بودند، به تعهدات خود وفادار نماندند و تنها تفاوت آنها با آمریکا خارج نشدن رسمی از برجام است، اما عملاً از آن خارج شده اند.
حتی کاهش تعهدات برجامی ایران که قانونی و به حق بود، باعث نشد تا اروپا به خود بیاید و از این فرصت برای استقلال سیاسی خود تلاش کند و بدون توجه به فشارهای آمریکا، تعهدات برجامی خود را در قبال ایران عملیاتی کند.
بار دیگر تجربه نشان داد که نمی توان به اروپا هم اعتماد کرد، گرچه در سال 82 نیز چنین اتفاقی افتاده بود.

اما اکنون که زمان لغو تحریم های تسلیحاتی نزدیک است، آمریکا همانگونه که برجام را زیر پا گذاشت و تحریم های اقتصادی علیه ایران را لغو نکرد، سعی دارد تا از لغو تحریم های تسلیحاتی ایران جلوگیری کند.

این سیاست در حالی دنبال می شود که آمریکا با خروج از توافق هسته ای هیچ نقشی و حقی در موضوعات برجام ندارد و نمی تواند مانع لغو تحریم های تسلیحاتی ایران شود.
 با این وجود آمریکا تلاش بسیاری را آغاز کرده تا بتواند به این هدف خود دست یابد و در این ماجرا نیز اتحادیه اروپا برای آمریکا اهمیت زیادی دارد.

آمریکا در برجام توانست اروپا را در تحریم های اقتصادی با خود همراه کند و به نظر نمی رسد که در ماجرای لغو تحریم های تسلیحاتی نیز ببا ایالات متحده همراه نشود.

در همین زمینه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به پرسشی درباره احتمال همکاری این اتحادیه با آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران اعلام کرد که مقامات اتحادیه اروپا هنوز در این باره تصمیمی اتخاذ نکرده‌اند و باید در مورد آن فکر کنند.
«جوزپ بورل» در پاسخ به خبرنگار نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال درباره اینکه آیا اتحادیه اروپا به درخواست‌های آمریکا برای مشارکت در تلاش‌های این کشور برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران پاسخ مثبت خواهد داد یا اینکه در برجام باقی خواهد ماند، اظهار داشت: «ما باید درباره آن فکر کنیم، اما در حال حاضر من نمی‌توانم درباره چیزی که هنوز اتفاق نیفتاده است به شما توضیح  بدهم.»
چنین موضعی از سوی مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نشان می دهد که آنها نیز در اندیشه همراهی با آمریکا هستند.
جوزب بورل گفته است که اتحادیه اروپا در باره عدم لغو تحریم های تسلیحاتی ایران باید فکر کند!
آیا برای موضوعی که از نظر قوانین بین الملل و قطعنامه 2231 شوررای امنیت سازمان ملل لغو تحریم های تسلیحاتی ایران تصویب شده است، فکر کردند دارد؟!

هر چند اروپایی ها در ماجرای اصل برجام بدون فکر با آمریکا همراهی کردند و تاکنون نیز با وجود نشان دادن ژست پایبندی به توافق هسته ای سعی کرده اند پرستیژ سیاسی خود را حفظ کنند، اما برونداد رفتار اروپایی بدعهدی و نقض پیمان بوده است.
جمهوری اسلامی ایران از نظر ساخت تسلیحات برای یگان های مسلح خود به خودکفایی رسیده اما نباید این اصل را فراموش کرد که لغو تحریم تسلیحاتی حق جمهوری اسلامی ایران است.
اگر آمریکا در برجام توانست تحریم ها ییکجانه را علیه ایران وضع ککند و برخی کشورهای دنیا را نیز وادار به تنکین نماید، این بار در مسئله تحریم های هسته ای نباید به آن اجاززه داد که به هدفش برسد.
تاکنون روسیه و چین با موضع امریکا مخالفت کرده اند و اگر اروپا خود را در جایگاه یک قاره تأثیر گذار مثبت در جهان می داند! باید نقش خود را در مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا نشان دهد و وارد بازی سیاسی ایالات متحده نشود.
اما گمان نمی رود که اتحادیه اروپا و در واقع سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که اشتاکات زیادی با آمریکا دارند، در اندیشه نقش مثبت خود باشند و همانگونه که در برجام چهره واقعی خود را نمایان کردند، در تحریم هایی تسلیحاتی ایران نیز چنین خواهند کرد.