کد خبر: 189162

داعش جدید صد در صد آمریکایی است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند در یک منطقه در بین سوریه و عراق، از حوالی پایگاه عین الاسد تا مرز سوریه، داعشیان را آموزش هند و سازمان دهی می‌کنند و در سوریه و در عراق از این‌ها برای کارهای تروریستی استفاده می‌کنند.
اتاق خبر 24

پایگاه خبری العهد، با محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به مناسبت بیستمین سالگرد اخراج صهیونیست‌ها از جنوب لبنان و روز جهانی قدس، پیرامون مقاومت اسلامی علیه رژیم صهیونیستی به گفت‌وگو پرداخت.

 مشروح این گفت‌وگو به شرح زیر است:

 رضایی در پاسخ به سوال خبرنگار که از تجربه خود در مبارزات علیه رژیم پهلوی و فعالیت در گروه منصورون تا فرماندهی سپاه پاسداران در 27سالگی گفت: ملت بزرگ ما یک مبارزه طولانی را با استعمار پشت سر گذاشت. یعنی ما صد سال با استعمار جنگیدیم. استعمار روسیه تزاری، استعمار انگلیس و استعمار آمریکا. لذا از نهضت مشروطه، ملی شدن صنعت نفت، قیام پانزده خرداد، انقلاب اسلامی 22 بهمن و ... صد سال مبارزه است. هیچکدام از ملت های دیگر این مقدار مبارزاتشان به درازا نکشیده است و بالاخره توانستیم پیروز شویم. بنابراین پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 یک قطعه از تاریخ مبارزات انقلابی ماست.

وی افزود: ما در اینجا با روسیه تزاری و انگلیس جنگیدیم. با ملی شدن صنعت نفت، یک مبارزه بزرگ را شروع کردیم. دوباره آمریکایی ها به صحنه آمدند. در 15 خرداد ما مبارزه را ادامه دادیم تا اینکه به 22 بهمن 57 رسیدیم. من در هفده سالگی وارد مبارزه شدم و گروه منصورون را در سال 1350 در دبیرستان همراه با دوستانم تشکیل دادیم و با رژیم شاه شروع به مبارزه کردیم. آن تجارب برای من در پیروزی انقلاب بسیار مهم بود. من در آنجا نحوه مبارزه را آموختیم. بینش سیاسی پیدا کردیم و چگونگی سازماندهی و تشکیل گروه های رزمی را یاد گرفتیم. به زندان افتادیم و شکنجه های فراوانی را تحمل کردیم. کار اطلاعاتی و امنیتی را یاد گرفتیم. این ذخیره برای من بسیار مهم بود و لذا وقتی که انقلاب در سال 56 اوج گرفت و امام وارد صحنه شد با یک تجربه و سازماندهی خوبی وارد مبارزه شدیم، به طوری که در هفت استان و هفده شهر ما تشکیلات گروه منصورون را داشتیم. تشکیلات ما خیلی خوب بود. یکی دو ضربه در یزد، دزفول و اصفهان خورده بودیم ولی توانسته بودیم تشکیلاتمان را حفظ کنیم. مبارزه اساسی ما در سالهای 56 و 57 پشت سر امام آغاز شد و در انقلاب به پیروزی رسیدیم.

 رضایی به تجارب خود از رخدادهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: بلافاصله از آن تجارب برای بعد از پیروزی انقلاب استفاده کردم، هم در ایجاد سازمان اطلاعاتی ایران و هم در تشکیل سپاه پاسداران از آن تجارب بهره برداری کردم.

وی با اشاره به  16 سال فعالیت به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران و در ذیل آن تشکیل و هدایت سپاه قدس گفت: یکی از شعارهای اصلی ما در صد سال مبارزه علیه استبداد، شعار آزادی فلسطین و مبارزه با صهیونیزم بوده است. در حالی که خودمان هنوز به پیروزی کامل علیه رژیم شاه نرسیده بودیم، مبارزه فلسطینی ها را بخشی از انقلاب خودمان می دانستیم و هیچ تفکیکی نمی کردیم نمی گفتیم در ایران یک انقلاب ایرانی است و در فلسطین یک مبارزه عربی دنبال می شود. ما مبارزه با اسرائیل و مبارزه با شاه را یکی می دانستیم و هر دو این مبارزات را در مفهوم انقلاب اسلامی ارزیابی می کنیم. یک انقلاب مشترک و واحد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اعتقاد ما این است که نهضت فلسطین، مقاومت در فلسطین، رویارویی مردم فلسطین با اسرائیل، خط مقدم یک مبارزه تمدنی است. تاریخ جهان نشان می دهد که بیش از دویست سال جنگ های صلیبی داشته ایم که مسیحیان تندرو از جای جای اروپا، از ایتالیا تا فرانسه می آمدند در همین منطقه شامات و فلسطین با مسلمانان می جنگیدند. صدها کیلومتر راه را می آمدند و با ما می جنگیدند. بعد از یک دوران سکون، اروپایی ها مساله اسرائیل را مطرح کردند. آنها صهیونیست ها را راهی فلسطین کردند و یک جنگ درونی را با ما آغاز کردند. با اشغال سرزمین های ما و با کمک انگلیس در ابتدا و بعد هم آمریکا، یک خط مقدم تمدنی درست شد. تمدن غربی، آمریکایی - استعماری با تمدن اسلامی، با هم در نبرد هستند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر، در فلسطین شاهد نبرد دو اندیشه هم هستیم. اعتقاد اسلامی با اعتقاد امپریالیستی و استعماری غرب که می خواهند در جهان اسلام حاکم شوند و نمی خواهند بپذیرند که اسلام مستقر شود. از طرفی برخورد دو قدرت را هم می بینیم. قدرت نوظهور اسلام با قدرت اروپا و آمریکا. از اینجا قدرتی می خواهد سربلند کند. غربی ها زودتر آمده اند تا بلکه جلوی این قدرت نوظهور را بگیرند. بنابراین فلسطین هم خط مبارزاتی و تمدنی ماست و هم خط ایدئولوژیک ماست. در فلسطین جنگ، نبرد اقتدار اسلام، با کفر است. مساله بسیار مهمی است و ما هیچ وقت در تاریخ مبارزات و حیات خودمان فلسطین را از خودمان جدا نمی دانیم و آنجا را خط مبارزه اساسی خودمان می بینیم.

رضایی گفت: پیشنهاد ما به مبارزان فلسطینی این است که نهضت فلسطین بایستی بین المللی شود. قبلا مقاومت از احساسات مردم جهان، به نفع فلسطین استفاده می کردتا اسرائیل دست به اقدامی می زد، مردم اروپا و مردم آمریکا و کشورهای اسلامی، راهپیمایی اعتراضی انجام می دادند ولی این دیگر کافی نیست. نهضت فلسطین و نیروهای انقلابی فلسطین باید یک نهضت بین المللی ضد اسرائیل تشکیل دهند و تمام مسلمانان جهان می توانند اعضای این نهضت باشند. اسرائیل پشتوانه ای به نام صهیونیسم دارد که در سراسر جهان شبکه دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مبارزه با رژیم صهیونیستی تنها در سرزمین های اشغالی کافی نیست. ما باید به دنبال نهضت دموکراتیک بین المللی ضد صهیونیزم باشیم. لازمه این کار پیش قدم شدن خود فلسطینیان است تا پرچمداری این نهضت جدید را بر عهده بگیرند. در اروپا، در آمریکا، در آفریقا طرفداران زیادی برای فلسطین وجود دارد. خیلی ها هستند که معتقدند که اسرائیل باید محو شود. خیلی ها به انجام یک انتخابات دموکراتیک در آن سرزمین ها اعتقاد دارند تا مردم با آرای خودشان قانون اساسی خودشان را بنویسند. خیلی ها معتقد هستند که باید آوارگان به سرزمین های خود بازگردند و در انتخابات شرکت کنند و حق رای داشته باشند. اگر این میلیون ها فلسطینی که بیرون از وطنشان هستند وارد آنجا شوند و انتخابات آزاد دموکراتیکی صورت بگیرد، مسائل به گونه دیگری می شود. در داخل سرزمین فلسطین هم باید روز به روز جنبه های دفاعی تقویت شود. مبارزان فلسطینی نوآوری های جدیدی را صورت بدهند و فناوری هایی را داشته باشند تا سیستم های راداری را خنثی کنند و موشک هاشان را دقیق تر شلیک کنند.

وی در پاسخ به این سوال که دیدگاه های بنیانگذار جمهوری اسلامی نسبت به موضوع اشغال لبنان توسط صهیونیست ها چگونه بود؟ گفت: در آن زمان که رژیم اشغالگر اسرائیل به لبنان حمله کرد، حضرت امام فرمودند که به کمک لبنان بشتابید ولی سعی کنید که حضورتان، حمایتی و تقویتی، آموزشی و انتقال تجربه و خدمات درمانی باشد. در بخش نظامی در حد محدودی شرکت کنید تا اینکه خود مردم لبنان، مردم سوریه و مرم منطقه جبهه واقعی را درست کنند و همان توصیه باعث شد که حداقل نیروهامان را در لبنان و سوریه وارد کردیم. شروع کردیم به حمایت از مردم تا سرپای خودشان بایستند. ما مثل کشورهای دیگر لشکر کشی نظامی نکنیم. مردم را توانمند کنیم و سازمان بدهیم تا مردم لبنان با حمایت های ما بتوانند جلوی اسرائیل را بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایرنا