کد خبر: 189161
یادداشت های اتاق خبر 24:

بودن یا نبودن اسد؛ مسئله این است

بشار اسد رئیس جمهور سوریه اکنون که بر تروریست های تکفیری برانداز پیروز شده چرا باید از ریاست جمهوری استعفا دهد؟!    
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

رئیس جمهور سوریه می توانست پس از آن که تروریست های تفکیری وهابی وارد خاک این کشور شدند، سوریه را راه کند و برود و مردم کشورش را تنها بگذارد!

اگر بشار اسد چنین تصمیمی را اجرا کرده بود حتی از ایران و روسیه هم دیگر کاری بر نمی آمد چرا که سراسیمگی و سرگشتگی همراه با هرج و مرج داخلی سرعت عمل تروریست ها را افزایش می داد و در کمترین زمان ممکن سوریه به طور کامل به دست داعش می افتاد و کار تمام بود.
این که آینده سوریه و منطقه پس از استقرار داعش در این کشور چگونه رقم می خورد، روشن است، پس از سوریه نوبت عراق بود و سپس کشورهای دیگر و حتی ایران.
اکنون اخباری منتشر می شود که ایران و روسیه توافق کرده اند بشار اسد از ریاست جمهوری سوریه استعفا دهد و کناره گیری کند!
چه دلیل و منطقی برای این تصمیم وجود دارد؟ چرا باید ایران و روسیه به این نتیجه رسیده باشند؟
ماهیت حمایت ایران و روسیه از سوریه حفظ تمامیت ارضی و دولت قانونی بشار اسد بود و اکنون که بحران فروکش کرده، باز هم بشار اسد است که می تواند سوریه را اداره کند و در این شرایط حتی زمان مناسبی برای برگزاری انتخابات در سوریه نیست.
آغاز جنگ در سوریه با هدف سرنگونی دولت قانونی بشار اسد آغاز شد، چرا که دمشق در خط مقدم جبهه مقاومت قرار دارد و پل ارتباطی ایران با لبنان است.

از سوی دیگر سوریه تنها کشور متحد بازمانده روسیه در منطقه استد و از دست دادن بشار اسد، حکم از دست دادن سوریه را برای روسیه دارد.
هم مقامات ایران و هم مقامات روسیه سیاست حمایت از بشار اسد را نمی توانند رها کنند، چرا که می دانند او در این شرایط جایگزینی ندارد و اگر به چنین تصمیمی برسند، در واقع سوریه در سینی طلایی تقدیم آمریکا و اسرائیل کرده اند و همه هزینه های جانی و مالی که در سوریه کرده اند از بین خواهد رفت.
جریان سازی های رسانه های غربی درباره توافق ایران و روسیه بر سر کناره گیری بشار اسد از ریاست جمهوری سوریه برای واکنش سنجی است، نوع واکنش مقامات و مسئولین دو کشور ایران و روسیه در این بازی رسانه ای نشان می دهد که تهران و مسکو تا چه اندازه از سوریه حمایت می کنند.
حتی اگر ایران و روسیه هم بخواهند بشار اسد کناره گیری کند، چنین تصمیمی اشتباه بزرگ سیاسی این دو خواهد بود.
اسد از حمایت های مردم سوریه بهره می برد و این بزرگترین امتیازی است که او دارد، اگر مردم در جریان بحران تروریست های داعش از دولت خود حمایت نمی کردند، حتی با وجود حمایت های ایران و روسیه، بشار اسد نمی توانست مقاومت کند.
و در کنار حمایت مردم سوریه از  بشار اسد، وفاداری ارتش این کشور را نیز نباید نادیده گرفت.
مسئله حمایت ایران و روسیه از دولت قانونی سوریه آنقدر روشن و دقیق است که با وجود تبلیغات رسانه ای گسترده نیازی به ورود مقامات ارشد دو کشور برای پاسخ دادن نیست، تنها کافی است سخنگوی وزارت خارجه یا سفیر و مسئولی در این زمینه اظهار نظر کند و بر روی شایعه توافق ایران و روسیه برای کناره گیریی اسد خط بطلان بکشد.
سفر چندی پیش محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به سوریه و دیدار او با بشار اسد، یک نشانه از حمایت جمهوری اسلامی از دولت قانونی سوریه است.
دستیار رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل نیز شایعه توافق ایران و روسیه بر سر استعفای بشار اسد را دروغ بزرگ نامید.
حسین امیرعبداللهیان، اظهار داشت که بشار اسد رئیس جمهور قانونی سوریه و رهبر مبارزه با تروریسم تکفیری در جهان عرب است.تهران از حاکمیت، وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه قویا حمایت می‌کند.
با توجه به حمایت قاطع دو کشور ایران و روسیه از بشار اسد، آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی ها، از رویای کاذب خود بیرون بیایند چرا که اگر قرار بود بشار اسد برکنار شود، 8 سال مقاومت نمی کرد و در کنار آن، روسیه و ایران نیز هزینه نمی کردند.

وی شایعه توافق ایران و روسیه برای استعفای اسد را یک دروغ بزرگ و بازی رسانه های آمریکایی-صهیونیستی دانست و افزود :" تهران از حاکمیت، وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه قویا حمایت می‌کند

در همین زمینه سفیر پیش روسیه در سوریه به شایعات تصمیم روسیه برای برکناری بشار اسد، رئیس جمهور سوریه واکنش نشان داد.
الکساندر زوتوف، سفیر سابق روسیه در سوریه و کارشناس امور سیاسی طی سخنانی گفت: جایگزینی برای رئیس جمهور فعلی سوریه، بشار اسد در سوریه وجود ندارد.
دیمیتری سابلین، رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه نیز گفته که شایعات در خصوص استعفای بشار اسد رئیس جمهور سوریه بسیار اغراق آمیز است و او از حمایت اکثریت مردم برخوردار است و در انتخابات پیروز می‌شود.