کد خبر: 189158
یادداشت های اتاق خبر 24:

ایران به اقدام آمریکا واکنش نشان خواهد داد

هر چند آمریکا به خاطر خروج رسمی از توافق هسته‌ای با ایران هیچ حقی برای تمدید تحریم‌های نظامی جمهوری اسلامی ندارد،‌با این وجود تلاش زیادی را آغاز کرده تا تحریم‌ها تمدید شود.  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بر فرض هم اگر روسیه و چین با درخواست تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران با آمریکا موافقت کنند،‌ هیچ زیانی به جمهوری اسلامی ایران وارد نخواهد شد چرا که ایران توانایی تولید و ساخت سلاح‌های گوناگون را دارد و برای جبران ضعف در برخی از بخش‌های یگان‌های موشکی خود را تقویت کرده و هم اکنون هیچ دشمنی با وجود موشک‌های گوناگون در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند دست از پا خطا کند.

همه پیشرفت‌ها و دستاوردهای ایران در زمینه نظامی و تسلیحاتی زمانی اتفاق افتاد که در شرایط تحریم نظامی بود و اکنون نیز همچنان این تحریم‌ها برقرار است این تحریم‌ها بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل شهریور ماه جاری اکتبر 2020 پایان یابد.
جمهوری اسلامی ایران اکنون جزو کشورهای تولید کننده تسلیحات نظامی است و در این زمینه با پیشرفت‌های بزرگی نیز همراه بوده است، قطعاً قیمت تسلیحات نظامی ایران برای کشورهای همسایه که اکثراً درگیری‌های داخلی دارد و گروه‌های تروریستی در آنها حضور دارند، ارزانتر از تسلیحات آمریکایی یا انگلیسی خواهد بود.

علاوه بر آن ایران با پایان تحریم‌های تسلیحاتی اگر قصد خرید سلاح داشته باشد،‌ قرار نیست که این سلاح‌ها از آمریکا یا اروپا خریداری شود چرا که به آنها هیچ اعتمادی نیست.

نیاز ایران به خرید تسلیحات به بخش هوایی باز می‌گردد که در این زمینه روسیه پیشرفت‌های بزرگی را در ساخت جنگنده و بمب افکن داشته است. روسیه از این امر منتفع می‌شود حتی چین نیز می‌تواند سهمی در فروش تسلیحات نیاز ایران داشته باشد.

اما آنچه که قطعی است،‌ آن است که ایران نیاز زیادی به خریداری سلاح ندارد و درصد زیادی از تسلیحات خود را در داخل و با قیمت بسیار ارزانتر از مشابه خارجی تولید می‌کند.

حال اگر آمریکا موفق به تصویب قطعنامه خود علیه ایران در ممانعت از لغو تحریم‌های تسلیحاتی شود، واکنش ایران چه خواهد بود؟

شاید آمریکایی‌ها بخشی از واکنش ایران را گمان کرده باشند، اما این واکنش بسیار شگفت آورتر از آن چیزی خواهد بود که آنها تصور می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران روز به روز در زمینه‌های گوناگون در حال پیشرفت است، هر چند در زمینه اقتصادی ضعف‌هایی وجود دارد، با با این شرایط باز هم می‌بینیم که حتی بحران کرونا هم نتوانست اوضاع داخلی کشور را همچون برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی درگیر با ویروس کرونا کند.

البته در داخل کشور توقعاتی وجود دارد که بجا است، ‌افکار عمومی خواهان سرعت پیشرفت‌ها در زمینه اقتصادی همپای پیشرفت‌های نظامی و موشکی ایران هستند. توقع بجایی است که البته محقق خواهد شد.
یکی از اقداماتی که ایران در چند روز گذشته انجام داد و باعث شگفتی همراه با خشم دشمنان به ویژه آمریکا و همپیمانان او شد، پرتاب موشک حامل ماهواره نظامی نور بود.

اقدام به پرتاب ماهواره نور تنها گوشه‌ای از واکنش ایران به اقدام آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی بود،‌اگر آمریکایی‌ها در این راه موفق شوند، واکنش‌های بعدی ایران بسیار ناباورنه‌تر از گذشته خواهد بود و آمریکایی‌ها را انگشت به دهان خواهد کرد.

آمریکایی‌ها خود نیز به خوبی می‌دانند که ایران در زمینه ساخت تسلیحات نظامی خودکفا است و نیازی به واردات سلاح ندارد. هدف آمریکایی‌ها تنها فشار حداکثری به جمهوری اسلامی ایران است و تصور می‌کند با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی می‌تواند این فشارها را مضاعف کند و تأثیر آن را نیز ببیند.
هر چند در کنار به رخ کشیدن دستاوردهای تازه جمهوری اسلامی ایران در زمینه نظامی یکی از واکنش‌های ایران علیه اقدام آمریکا خواهد بود،‌ اما پیگیری‌های حقوقی در عرصه بین‌المللی نیز می‌تواند به نتیجه برسد.

در این زمینه ایرام می‌تواند از اقدام آمریکا به مجامع و دادگاه‌های بین‌المللی شکایت کند و قطعاً نیز نتیجه این شکایت به سود ایران خواهد بود، گرچه شاید برای آمریکایی‌ها اهمیتی نداشته باشد اما همین که این رژیم در صحنه بین‌المللی محکوم می‌شود،‌یک پیروزی سیاسی برای ایران است.