کد خبر: 189091

کرونا چه زمانی نابود می‌شود؟

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید انستیتو پاستور گفت: کرونا را احتمالا باید در آینده به عنوان یک بیماری اندمیک در دنیا پذیرفت که با کشف احتمالی واکسن در سال‌های پیش رو، دیگر به عنوان یک چالش جدی بهداشتی مطرح نخواهد بود.
اتاق خبر 24

سه ماه از ورود ویروس مرموز کرونا به ایران می‌گذرد و در این مدت سلامت جسمی و روحی مردم دستخوش تغییرات زیادی شده و حساسیت اقشار مختلف به سلامتی خود، رنگ و بوی خاص و متفاوت تری نسبت به گذشته پیدا کرده است.

در این مدت، مطالب بسیاری از سوی متخصصان مختلف پزشکی درباره ویژگی‌های این ویروس نوپدید بیان شده است؛ کرونا حالا توانسته است سبک زندگی و به عبارتی مناسبات ارتباطی و رفتاری بسیاری از مردم را تغییر دهد و شاید بتوان گفت در کنار عواقب و پیامدهای منفی و نگران کننده این بیماری که از جمله «خانه نشین شدن بسیاری از افراد به ویژه سالمندان، از دست دادن جان تعدادی از هموطنان و مغموم و سوگوار شدن خانواده‌های آنهاست»، توجه و ایجاد حساسیت بیشتر مردم به سلامت و رعایت بهداشت فردی را بتوان به عنوان جنبه و پیامد مثبت این بیماری برشمرد.

برای اطلاع از آخرین وضعیت کرونا در کشور با احسان مصطفوی، عضو هیأت علمی و استاد اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران، رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید و عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید-19 در ایران  به گفت‌وگو نشستیم. وی در این گفت‌وگو به تشریح آخرین وضعیت کرونا ویروس در ایران و جهان پرداخت. آنچه در ادامه از نظرتان می‌گذرد، مشروح این گفت‌وگوست.

* سازمان جهانی بهداشت کرونا ویروس را  به عنوان یک پاندمی در دنیا و یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرد، درباره این مفاهیم توضیح دهید.

 پاندمی به حالتی از اپیدمی یک بیماری گفته می‌شود که از مرزهای بین‌المللی عبور کرده باشد و شمار بسیاری از مردم را در قاره‌های مختلف درگیر خود کرده باشد. گسترش یک بیماری وابستگی بسیاری به میزان پایایی عامل ایجاد کننده آن در محیط، نحوه‌ انتقال بیماری، میزان کشندگی و مسری بودن آن، گروه‌‌‌‌های در معرض خطر ابتلا و مرگ، سطح بهداشت مردم و زمان کشف واکسن یا درمان برای آنها دارد. در طول تاریخ چندین پاندومی مهم رخ داده‌ است که از شناخته‌ شده‌ترین آنها می‌توان از پاندمی‌‌های آبله، سل، طاعون، وبا، ایدز و آنفلوآنزا نام برد.

یکی از وحشتناک ترین پاندمی‌ها مربوط به بیماری طاعون بوده است که تخمین زده می‌شود در قرن چهاردهم، ۷۵ تا ۲۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان کشته است. در سال 1918 نیز آنفلوآنزای اسپانیایی چیزی نزدیک به یک سوم جمعیت جهان را مبتلا کرد و بیش از 50 میلیون نفر (فقط 675 هزار نفر در ایالات متحده) را با میزان کشندگی حدود 2 درصد به کام مرگ کشاند.

یکی دیگر از پاندمی‌های قرن بیستم آنفلوآنزای هنگ کنگی بود که در سال های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۰ در حدود یک میلیون نفر را در سراسر دنیا کشت. از پاندمی‌های ویروسی اخیر می‌توان از ویروس سندرم حاد شدید تنفسی (سارس) که در سال 2002 از چین شروع شد و میزان کشندگی آن حدود 15 درصد بود؛ ویروس آنفلوآنزای H1N1  که در سال 2009 از مکزیک شروع شد و گفته می‌‌شود حدود 24 درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا شدند و باعث مرگ بیش از 280 هزار نفر شد و بیماری ابولا که در سال های 2014 تا 2016 حدود 50 درصد مبتلایان را به کام مرگ کشاند، نام برد. بیماری کووید-19 نیز در تاریخ 22 اسفند توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک پاندمی اعلام شد.

آنفلوآنزا هر سال 10 درصد مردم دنیا را درگیر می‌کند

شاید دانستن این موضوع هم مهم باشد که بیماری آنفلوآنزای فصلی که همه ساله در فصول سرد شیوع پیدا می‌کند و سویه‌های ویروسی به وجود آورنده‌ آن هر ساله دچار جهش و تغییر می‌شود و واکسن و داروی آن نیز موجود است، سالانه باعث ابتلای حدود 10 درصد جمعیت دنیا می‌شود و موارد مرگ سالانه آن در جهان بین 300 تا 650 هزار نفر برآورد می‌شود ولی اکثر مردم آن را به عنوان یک چالش جدی بهداشتی به حساب نمی‌آورند و پیشگیری خاصی برای عدم ابتلا به آن انجام نمی‌دهند؛ حتی با وجود واکسن، خیلی از افراد و از جمله افراد پرخطری که توصیه واکسیناسیون در مورد آنها انجام می‌شود به ویژه افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای از زدن واکسن خودداری می‌کنند.

اما وقتی در مورد یک بیماری اطلاع رسانی زیادی شود، حساسیت مردم و کادر بهداشتی و درمانی نیز به آن بیشتر می‌شود و مخصوصا وقتی که ما با یک بیماری نوپدید مواجه باشیم که به عنوان یک پاندمی اعلام شده باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا