کد خبر: 189014

ورود دادستانی به بازار ملتهب خودرو

معاون قضایی دادستانی کل کشور آخرین اقدامات در زمینه قانون مبارزه با پولشویی، نحوه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و حمایت از تولیدکنندگان داخلی در سال جهش تولید را تشریح کرد.
اتاق خبر 24

دادستانی کل کشور علاوه بر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته، به تازگی وظیفه نظارت بر دستورالعمل توزیع کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی و نظارت بر اجرای احکام قاچاق را نیز برعهده گرفته است و به دنبال مبارزه با مافیایی است که ممکن است در پشت پرده‌های به اصطلاح توزیع مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی باشند.

از این‌رو برای آگاهی از اقدامات دادستانی برای تقویت تولید و برطرف کردن موانع آن، نحوه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین آخرین وضعیت قانون مبارزه با پولشویی به سراغ سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشور رفتیم.

 از وظایف جدید معاونت قضایی دادستانی، نظارت بر دستورالعمل توزیع کالاهای اساسی و مایحتاج مردم است؛ به هر حال در این ایام موضوعات احتکار اقلام بهداشتی نیز وجود داشته و دارد، در این مورد چه اقداماتی را در دستور کار دارید؟

عمرانی: نزدیک به دو سال است که در این حوزه با نیت اینکه در کنار دستگاه‌های مجری در حوزه‌های اقتصادی مهم باشیم، ورود کرده ایم. در بحث تنظیم بازار و نظارت بر فرآیند توزیع کالاهای اساسی مردم وظایفی برایمان تعریف شده و اهداف بر این استوار بود که در وهله اول باید بر جامعه آرامش حاکم باشد که نمونه آن را در یکی دو ماه اخیر دیدیم چرا که در همه جای دنیا آشوب و حمله به فروشگاه ها در زمانی که بحران پزشکی و بیماری کرونا پیش آمد را شاهد بودیم و دیدیم که چه رفتارهایی را داشتند اما در ایران این گونه نبود.

**در جامعه باید آرامش حاکم باشد

این رصدها و همکاری در کنار دستگاه مجری حاصلش این می‌شود که در ایران در یکی دو ماه اخیر چنین رفتارهای نابهنجاری را از مردم ندیدیم.

همچنین راجع به اینکه مردم اطمینان داشته باشند یکی از اهداف این است مایحتاج شان به موقع در انبار ذخیره می‌شود و به موقع به دستشان برسد، ما پای کار هستیم. به نظر من با توجه به دستورات رئیس قوه قضائیه که تاکید شده ‌بخش‌های مختلف دستگاه قضا در این خصوص حضور فعال داشته باشند واقعا به همین گونه رفتار شده است و با استقبال دستگاه‌های دولتی نیز روبه‌رو بوده ایم چرا که بودن ما در کنارشان جنبه کمک دارد و روندی که ما از آن به عنوان احتکار و به قول معروف انحراف کالاهای اساسی از مسیر خود یاد می کنیم را می توانیم با شبکه دادستانی که در ۴۰۰ شهر مستقر هستند در هر زمانی رصد و رسیدگی کنیم.

**ابلاغ بخشنامه دادستانی برای مبارزه با قاچاق دام

به طور مثال در برهه ای اعلام شد که دام را به کشورهای همسایه قاچاق می‌کنند در نتیجه سریعا دادستانی های ما وارد عمل شدند و با ابلاغ بخشنامه‌ها، ضابطان را به خط کردند و از این موضوع مراقبت شد در نتیجه سرمایه غذایی مردم از کشور خارج نشد. 

**تهیه گزارش هر 2هفته یکبار از احتکار و گرانفروشی در ایام کرونا

یا همچنین در بحث ستاد ملی مقابله با کرونا، در اوایل تولیدات کم بود و در برخی موارد احتکار و گرانفروشی نیز مطرح بود اما با حضور به موقع و ابلاغ آن به دادستانی های کشور، این مسائل کنترل شد.

این اقدامات در سراسر کشور نهادینه شده و هر دو هفته یکبار گزارش ها به دادستانی کل کشور ارسال می‌شود و آن را برای رئیس دستگاه قضا می‌فرستیم و به نظرم تا کنون این همکاری‌ها موفق بوده و مورد رضایت هر دو قوه مجریه و قضایی بوده است.

در سال جهش تولید، اقدامات دادستانی چه خواهد بود؟

عمرانی: در فصل رونق تولید، ما به کمک دولت آمده‌ایم چراکه بسیاری از تولیدکنندگان مشکلات قضایی داشتند و ما در وهله اول آمدیم در تسریع کارها و حل و فصل مشکلات بنگاه‌های تولیدی و کارخانجات ورود کردیم و در نتیجه بسیاری از کارخانجات که هزاران نفر آنها بیکار بودند به سرکار برگشتند و از بیکار شدن خیلی‌ها جلوگیری شد.

**اصل دادستانی در سال جهش تولید: در هیچ شرایطی نباید کارگر، بیکار شود

اصلی را در دادستانی قرار داده‌ایم و این است در هیچ شرایطی نباید کارگر، بیکار شود و چرخ کارخانه از حرکت بایستد؛ گاهی می‌بینیم در بعضی از کارخانه‌ها مدیران، مرتکب تخلفاتی می‌شوند و جرایمی از آنها سر می زند که سریعا باید با آن برخورد و حتی حبس و بازداشت نیز ‌شوند.

ما مصمم هستیم کارگر، بیکار نباید شود. در مورد جهش تولید یکی از اتفاقاتی که باید بیفتد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که بخشی از آن در حوزه کاری ماست و به همین دلیل همه دادستان‌ها را به خط کرده ایم که در سال جدید با تمام قوا در رسیدگی به پرونده‌های قاچاق سازمان یافته، اجرای احکام پرونده های قاچاق و با سلطان هایی که به قول معروف پوشالی درست می شوند و در حوزه‌های مختلف قاچاق سوخت و مصادیق دیگر وجود دارند به صورت جدی برخورد و مبارزه شود.

 اگر در این زمینه‌ها اقدامات مناسب صورت گیرد، شاید تولیدات داخلی تقویت شود چرا که بسیاری از اصناف ما در حوزه کیف، کفش و پوشاک وابسته هستند و دلیل آن این واردات بی رویه و قاچاق این کالاهای مشابه است.

منبع: خبرآنلاین