کد خبر: 189013

بانک مرکزی در اجرای عملیات بازار باز تعجیل کند

دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه طی گزارشی اعلام کرد سیاستهای پولی رایج که معمولاً مبتنی بر احجام پولی است (در شرایط فعلی) چندان راهگشا نیست.
اتاق خبر 24

دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه، طی گزارشی ضمن بررسی شاخصهای اقتصادی و متغیرهای پولی در سال 98 خواستار تسریع بانک مرکزی در اجرای عملیات بازار باز با هدف کنترل تورم انتظاری شد.

در بخشی از این گزارش آمده است،  با توجه به نقش غالب انتظارات تورمی در شکل‌گیری قیمت‌ها به‌نظر می‌رسد سیاستهای پولی رایج که معمولاً مبتنی بر احجام پولی است چندان راهگشا نباشد، در مقابل سیاستهای پولی با «هدفگیری پیش‌بینی تورمی» به‌وسیله عملیات بازار باز می‌تواند در شکل‌گیری انتظارات تورمی کارگشا باشد.

در انتهای گزارش مذکور تأکید شده است، ضروری است بانک مرکزی نسبت به اجرای عملیات بازار باز به‌صورت گسترده و با اعلام نرخ‌های هدف‌گذاری‌شده مشخص تعجیل نمای

نیمه فروردین ماه همتی اعلام کرده بود: هرچند برخی بر عدم آمادگی پیش‌شرط‌ها تأکید می‌کردند، ولی امروز مشخص شده که برنامه بانک مرکزی به‌موقع  و به‌درستی طراحی و اجرا شده است و همان ناقدان نیز امروزه خود خواهان استفاده بانک مرکزی از این ابزارها هستند. برای چندمین بار تأکید می‌کنم که بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز برای کمک به دولت در مواجهه با مشکلات و کمک به رشد اقتصاد است.

نکته جالب توجه اینکه، رئیس‌کل بانک مرکزی 3 روز قبل نیز گفته بود: در قالب  سیاست "هدف‌گذاری تورمی" قطب‌نمای اصلی سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی، تورم‌هدف خواهد بود و برای رسیدن به آن از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد. همان‌گونه که قبلاً گفته بودم نرخ سود سیاستی کوتاه‌مدت در دالان نرخ سود بازار باز، یک هدف میانی برای تحقق هدف خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایرنا