کد خبر: 188986

تاثیر مثبت کرونا بر اقتصاد ایران

کرونا را دشمن اقتصاد می‌نامند؛ پیش‌بینی‌ها ترسناک است و می‌گویند مشاغل بسیاری از دست می‌رود اما کرونا فقط یک «تغییر» است و تغییر بخشی جدایی‌ناپذیر و طبیعی از اقتصاد. روی دیگر سکه، گشایش‌های اقتصادی کروناست!
اتاق خبر 24

: از کجا می‌توان مطمئن بود که کرونا می‌تواند بر اقتصاد تاثیر مثبت هم بگذارد؟ از این‌جا که از همین حالا و پیش از آنکه بازگشایی‌ها کامل شود برخی مشاغل بر اثر کرونا رونق یافته اند و در اقتصاد، رونق یعنی گردش مالی و سود بیشتر، جذابیت‌های بیشتر برای سرمایه گذاری و از همه مهم‌تر فرصت‌های شغلی و امکان اشتغال بیشتر. از سایت‌های فروش آنلاین نظیر «آمازون» که میلیاردها دلار سود برد و در اوج بحران کرونا بیش از 200 هزار نفر را در چند کشور استخدام کرد و همچنین رونق و توسعه فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای که بگذریم مشاغل نوظهور هم در دوران کرونا از راه رسیده‌اند. در اقتصاد ایران هم که با تحریم‌های جدی مواجه است کرونا فرصت‌های بزرگ در پی دارد. شاهد این مدعا اینکه در همین چند ماه اخیر در ایران مشاغلی رونق گرفتند و از همین حالا معلوم است برخی مشاغل آینده درخشانی خواهند داشت. توسعه همین کسب و کارها می‌تواند تاثیر منفی کرونا را خنثی کند.

خطوط تولیدی که 3 شیفت شدند

 مواد ضدعفونی‌ و الکل آن قدر مشتری دارد که همین حالا هم جلوی تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی را گرفته است! علاوه بر شرکت‌هایی که از قبل الکل و مواد ضدعفونی تولید می کردند و شیفت‌های کاری و تعداد کارگرانشان را افزایش داده اند برخی واحدهای تولید و کارگاه‌های بزرگ و کوچک نیز تغییر کاربری داده‌اند و با اصلاحاتی در خط تولید، امکانات و نیروهایشان را برای تولید انواع مواد بهداشتی از جمله ژل ضدعفونی دست به کار گرفته‌اند. کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید مواد شوینده نیز شرایط مشابهی دارند و در دوران کرونا انواع کارگر ساده و متخصص استخدام کرده‌اند تا خط تولیدشان را در ساعات طولانی‌تری از روز و حتی شب فعال نگه دارند. برخی از این کارخانه‌ها به قول معروف 3 شیفت شدند.

این تغییر کاربری در همه جای دنیا اتفاق افتاد؛ شرکت جاروبرقی‌سازی «دایسون» یک شبه تبدیل شد به سازنده دستگاه تنفس‌مصنوعی، یکی از عطرسازی‌های مشهور فرانسه شد تولیدکننده مواد ضدعفونی و ژل دست خوش‌بو و جالب‌تر از همه این‌که شرکت «شارپ» ژاپن که لوازم الکترونیک تولید می‌کرد ناگهان شد تولید کننده ماسک! کرونا تغییر ایجاد می‌کند و در تغییر فرصت‌هاست؛ مشاغل قدیمی باید با این تغییرها سازگار شوند و مشاغل جدید هم از راه می‌رسند. به قول «روح‌ الله ایزدخواه» نماینده مردم تهران در یازدهمین دوره مجلس‌شورای‌اسلامی، فرصت‌های اقتصادی کرونا 5 برابر تهدیدهایش است. وی که دکترای مدیریت تکنولوژی دارد در این باره می‌گوید:«اگر کرونا 10 واحد تهدید داشته باشد 50 واحد فرصت هم همراه دارد. یعنی اگر کشورها بتوانند بحران را مدیریت کرده و به سمت اصلاحات ساختاری بروند اتفاقا از این بحران بیشتر از زیان، سود می‌کنند».

ماسک؛ کالای استراتژیک جهان آینده

تولید ماسک همین حالا هم به یکی از مشاغل پر سود تبدیل شده است. تولید همچنان به اندازه تقاضا نیست و بازار ماسک در ایران هنوز خیلی داغ است! ولی فقط هم بازار ایران نیست؛ اگر ماسک اضافه تولید شود مشتری خارجی هم جنس را روی هوا می برد! معلوم نیست این تقاضای شدید تا چه وقت طول بکشد ولی سوال این‌جاست که پس از دوران شیوع کرونا باز هم تولید ماسک کسب و کاری پر سود باقی خواهد ماند؟ پاسخ بله است. پیش‌بینی می‌شود در دوران پسا کرونا دولت ها به بزرگ ترین خریداران و انبارکنندگان انواع ماسک و تجهیزات بهداشتی تبدیل شوند. کرونا نظام بهداشتی کشورهای جهان را به چالش کشید و دوران پسا کرونا فرصتی برای بازنگری در نظام بهداشت و درمان است. اغلب دولت های جهان برای مقابله با تهدید بیماری‌های واگیر در آینده میلیاردها ماسک خریداری و انبار می‌کنند؛ هر دولتی بیش از چند میلیارد. علاوه بر آن تولید ماسک‌های جدید با قابلیت‌های بیشتر و همچنین استفاده از فناوری‌های مدرن برای تولید ماسک‌های پیشرفته در دستور کار خواهد بود. همه این ها یعنی ماسک یکی از محصولات استراتژیک در جهان آینده خواهد بود.

منبع: خبرآنلاین