کد خبر: 188939

تنبلی سامانه بازارگاه در تامین خوراک مرغداری‌ها

مدتهاست که وزارت جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار خوراک دام و طیور سامانه بازارگاه را راه‌اندازی کرده، اما ضعف این سامانه، مرغداران را کلافه کرده است.
اتاق خبر 24

با توجه به کمبود منابع آبی و نیاز بالای تولید ذرت و کنجاله سویا به آب چاره ای جز تامین نیاز صنعت دام و طیور کشور از طریق واردات نیست چرا که به منظور مدیریت منابع آبی باید از تولید انبوه ذرت و کنجاله سویا اجتناب کرد.

بنابر آمار، ایران بیش از ۵۰ سال است که جزو کشورهای مطرح دنیا در واردات نهاده های دامی برای تولید خوراک دام به شمار می رود.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد نیاز صنعت مرغداری از طریق سامانه بازارگاه با نرخ مصوب تامین می شود و مابقی با اختلاف چند برابری در بازار سیاه عرضه می شود.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت واردات نهاده های دامی، اشکالات توزیع در سامانه بازارگاه و صحت و سقم انحصار با خبر شویم:

۷۰ درصد دامداران امکان دسترسی به سامانه بازارگاه را ندارند

سعید سلطانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه سالیانه ۲۲ میلیون تن نهاده دامی در صنعت دام و طیور کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار کرد: ۱۵ میلیون تن نهاده دامی مورد نیاز از طریق واردات و ۷ میلیون تن تولید داخل تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه سهم بخش دولتی در تامین نهاده دامی به ۱۰ درصد نمی رسد، افزود: پشتیبانی امور دام به عنوان بخش دولتی تنها برای تعادل بازار و ذخیره سازی اقدام به واردات نهاده دامی می کند.

سلطانی با تاکید بر انحصار واردات نهاده های دامی بیان کرد: با توجه به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات، نهاده دامی از کانال های مختلف به دلیل عدم‌نظارت بر بازار سیاه به تولیدکننده عرضه می شود که اختلاف آن با نرخ مصوب بسیار چشمگیر است.

این مقام‌مسئول قیمت کنونی هر کیلو ذرت در بازار آزاد را ۲ هزار و ۶۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ تومان، جو ۲ هزار و ۲۰۰ و کنجاله سویا بالای ۵ هزار تومان اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه عرضه نهاده از طریق سامانه بازارگاه با مشکلات متعددی رو به روست، بیان کرد: با وجود آنکه ۷۰ درصد دامداران خرده پا و سنتی هستند که امکان دسترسی آنها به سامانه وجود ندارد، از این رو افرادی که توانستند به بازادگاه دسترسی پیدا کنند. اقدام به ذخیره سازی در انبار و فروش با قیمت های بالا می کنند.

مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور ادامه داد: با وجود دخالت های نابه جا دولت، نهاده در اختیار تولیدکنندگان واقعی قرار نمی گیرد و تنها زمینه برای جولان دلالان فراهم شده است، در حالی که توزیع نهاده باید به تشکل ها و اتحادیه ها واگذار شود و سیستم دولتی تنها بر روند عرضه نظارت کند.

نهاده دامی‌به اندازه کافی در سامانه بازارگاه وجود ندارد

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی مجلس شورای اسلامی کمبود نهاده های دامی در بازار تکذیب کرد و گفت: علی رغم آنکه شرکت پشتیبانی امور دام ذخایر خوبی در ذرت و کنجاله سویا دارد، اما قیمت فعلی نهاده در بازار آزاد ۲ برابر قیمت مصوب است که با این وجود دولت برای تعادل بازار باید از ذخایر استراتژیک استفاده کند.

وی افزود: با وجود آنکه شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرده که کشتی های متعددی در حال بارگیری است که طی روزهای آتی ترخیص می شود، از این رو انتظار می رود دولت از ذخیره استراتژیک خود برای کنترل قیمت در بازار استفاده کند.

اسداله نژاد با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد نهاده های دامی وارداتی است، گفت: با توجه به کمبود منابع آبی و نیازمندی بالای ذرت و کنجاله سویا به آب، سیاست گذاری در بخش کشاورزی آن است که به منظور حفظ منابع آبی و مدیریت آب کشور به سمت تولید انبوه ذرت و کنجاله سویا نرویم، ضمن آنکه کیفیت ذرت و کنجاله سویا داخلی مشابه خارجی نیست.

این مقام مسئول با انتقاد از عدم ورود جدی بخش دولتی به واردات نهاده های دامی‌ بیان کرد: پشتیبانی امور دام نهاده مورد نیاز ذخایر استراتژیک خود را از یکی از مجموعه های بزرگ واردکننده تامین می کند، در حالیکه عدم ورود جدی دولت به بحث واردات نهاده یکی از بزرگترین ایرادات به شمار می رود.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان واردات توسط بخش خصوصی و دولتی در دسترس نیست، گفت: بنابر اطلاعات موجود واردات نهاده دامی توسط بخش خصوصی در حال انجام است که این امر چیزی جز انحصار نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا