کد خبر: 188927

تاثیر کرونا بر انتخابات آمریکا

شیوع ویروس کرونا بسیاری از ابعاد جامعه آمریکا را تحت تاثیر قرار داده و قطعا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نیز از این موضوع تاثیر خواهد پذیرفت.
اتاق خبر 24

شیوع ویروس کرونا در آمریکا به شدت این کشور را تحت تاثیر قرار داده و تبعات بسیاری را برای این کشور در پی داشته است.

از جمله این تبعات، رکود اقتصادی و افزایش تاریخی نرخ بیکاری در این کشور است به گونه‌ای که برخی پیش بینی‌ها نشان می‌دهند که تا چندین سال این تبعات از بین نخواهند رفت.

مواجه شدن آمریکا با این رکود و نرخ صعودی بیکارری در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روی داده است.

ترامپ، رییس جمهور آمریکا، همواره به موضوع اقتصاد و نرخ بیکاری به عنوان ۲ فاکتور مهم و تعیین کننده نگاه می‌کرد، اما اکنون و با بحرانی شدن این دو فاکتور، به نظر می‌رسد که انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات نیز با تردید‌های فراوانی مواجه شده است.

پایگاه شبکه خبری سی ان ان، در گزارشی به این موضوع پرداخته و می‌نویسد «اقتصاد قوی حاصلی برای ترامپ نداشت، اما رکود بر اثر کرونا می‌تواند وی را با مشکل مواجه کند.»سی ان ان، ضمن اشاره به نرخ بیکاری ۱۴.۷ درصد این کشور و از میان رفتن شغل بیش از ۲۰ میلیون کارگر آمریکایی، می‌نویسد «اقتصاددانان هشدار داده اند که بازدهی اقتصادی در ۳ ماهه دوم سال جاری ممکن است در مقایسه با آمار کل سال با کاهشی ۴۰ درصدی مواجه شود.»

اگرچه ترامپ و مشاوران وی بر این عقیده هستند که هیچ انتقادی به دلیل بحران اقتصادی کنونی متوجه آنها نیست، اما آمار و نظرسنجی‌ها. واقعیت دیگری را بیان می‌کنند.

سی ان ان، می‌نویسد «ترامپ برای کسب نتایجی مشابه نتایج انتخابات در سال ۲۰۱۶ با ۲ مانع بزرگ مواجه است؛ نخست اینکه سهم رای وی در انتخابات به میزان قابل توجهی پایین‌تر از میزان تایید عملکرد وی است به این معنا که حتی بسیاری از افرادی که به او رای داده اند نیز اکنون از تفرقه افکنی و رفتار نامنظم کنونی وی خسته شده‎اند.»

سی ان ان، در توضیح مانع دوم می‌نویسد «تبعات اقتصاتی و بهداشتی ویروس کرونا، راه را برای موفقیت ترامپ بسیار پیچیده کرده است؛ پیش از این نظرسنجی‌ها نشان داده اند که جو بایدن، در میان سالمندان وگروه‌های آسیب رپذیر در برابر ویروس کرونا نتایج بهتری را کسب کرده است.»

منبع: خبرگزاری ایرنا