کد خبر: 188908

سوگ عاشقان امام علی (ع) در دومین شب قدر

دومین شب قدر نیز با حضور گرم مردم در برخی هیئات برگزار شد.
اتاق خبر 24

پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت مصادف با شب بیست‌ویکم ماه مبارک رمضان و دومین شب قدر؛ شب ارزش‌گذاری انسان‌هاست. هر قدر در این شب به خواسته‌های خدا توجه کنیم و آن‌ها را عرضه بداریم، قدر و ارزش بیشتری پیدا خواهیم کرد. در روایت داریم که خودِ امام زمان (عج) برای تعجیل در ظهورشان دعا می‌کنند، این خواسته ایشان یعنی همان خواسته خدا، پس بدانیم درخواست برپایی امر ظهور ایشان از مهم‌ترین موضوعاتی است که انسان‌ها را در شب قدر ارزشی‌تر می‌کند، اما این بدین معنا نیست که غیر از ظهور امام زمان، چیز دیگری نباید بخواهیم، بلکه باید برای موضوعات دیگر نیز دعا کرد، اما درخواست اصلی و تأکید ما دعای برای تعجیل در فرج مولایمان باشد.

فضیلت این شب نورانی از شب نوزدهم بیشتر است و باید «اعمال این شب» را از غسل و احیاء و زیارت و نماز «هفت توحید» و قرآن بر سر گرفتن و صد رکعت نماز و «دعای جوشن‌کبیر» را انجام دهد و در غسل و احیاء و سعی در عبادت، در این شب و شب بیست‌وسوم اصرار ورزد؛ در روایات به این معنی که شب قدر یکی از این دو شب است، تأکید شده.

شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان و دومین شب قدر هم به پایان رسید؛ شبی که مومنان با نماز، قرائت قرآن، دعا و نیایش آن را به سحر رساندند.

با توجه به شیوع کرونا، مردم که با دستکش و ماسک و رعایت موارد بهداشتی در مساجد حضور داشتند پس از دعا، نیایش و قرائت دعای پرفیض جوشن کبیر قرآن به سر گرفتند و برای دفع کرونا و دیگر مشکلات مسلمانان به تضرع و زاری به درگاه خداوند متعال پرداختند. برخی دیگر هم به دلیل تاکید بیشتر بر ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و جلوگیری از تجمع از داخل خودرو در مراسم احیای شب قدر شرکت کردند.

همچنین برخی مردم نیز در خانه‌ها و از طریق برنامه‌های صداوسیما مراسم شب قدر را برپا کردند.

همزمان با شب‌ بیست و یک ماه مبارک رمضان و دومین شب قدر، مردم تهران برای اهدای خون به مرکز جامع انتقال خون مراجعه کردند.

مراسم احیا شب بیست و یکم در حرم عبدالعظیم حسنی (ع)

شب بیست و یکم ماه رمضان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حمید میرباقری و دعاخوانی غلامرضازاده در حرم عبدالعظیم حسنی (ع) سپری شد. خادمان حرم با برپایی مراسمی دعاگوی مردم بودند و به یاد شهدا مراسم را برگزار کردند.

با وجود اینکه درب های حرم به روی مردم بسته بود اما مردم عزادار در دومین شب از لیالی قدر در جوار حرم عبدالعظیم حسنی(ع) به سوگواری در شهادت مولی الموحدین علی(ع) پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایرنا