کد خبر: 188889

بیشترین نگرانی مردم از ویروس کرونا

مجری طرح پیمایش ملی کووید ۱۹، نتایج یک تحقیق میدانی از نحوه برخورد مردم با ویروس کرونا را تشریح کرد.
اتاق خبر 24

عباس متولیان مجری طرح پیمایش ملی کووید ۱۹، گفت: رفتارهای مردم، مهم‌ترین روش پیشگیرانه جهت مقابله با کرونا به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: پیمایش ملی کووید ۱۹ مطالعه‌ای در سطح ملی است که با هدف پایش میزان آگاهی، خطر درک شده، رفتارهای بهداشتی پیشگیرانه، مؤلفه‌های روانشناختی و نیازهای ضروری در خصوص کووید ۱۹ در جمعیت ایران در حال اجرا است.

متولیان اظهار کرد: انجام این طرح به دلیل تأثیر گذاری بسیاری از رفتارهای مردم در روند تغییر این اپیدمی و در جهت کنترل بیماری و حفظ سلامت مردم، ضروری است.

وی تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های اجتماعی، مردم باید از سیاست‌های اخذ شده آگاهی داشته باشند تا بتوانند به درستی آنها را اجرا نمایند.

متولیان افزود: پرسشنامه این مطالعه، الگوی بومی سازی شده پرسشنامه COSMO است که با همکاری چندین دانشگاه و مؤسسه آلمانی طراحی شده است.

وی با اشاره به اینکه موج اول طرح به صورت پرسشگری تلفنی انجام گرفته است، خاطر نشان کرد: در هر موج حدود ۵۲۵ نفر افراد بالای ۱۸ سال ساکن ایران توسط کارشناسان روانشناسی پایش می‌شوند.

مجری طرح پیمایش ملی کووید ۱۹، گفت: تا کنون ۴ موج از این طرح با موفقیت انجام و موج ۵ آن از تاریخ ۲۲ اردیبهشت آغاز شده است.

متولیان اعلام کرد: از نظر آگاهی از علائم بیماری، بیش از ۹۷ درصد شرکت کنندگان در این پایش، از سه علامت تب، سرفه. تنگی نفس اطلاع داشتند و بالای ۹۰ درصد از مردم از گروه‌های در معرض خطر ابتلاء به کرونا مطلع بودند.

وی تاکید کرد: بر اساس این مطالعه، نوزادان، کودکان زیر ۵ سال و مادران باردار در خطر ابتلاء شدید به این بیماری نیستند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیان داشت: بیش از ۹۵ درصد مردم در موج اول، اقدامات پیشگیرانه را انجام می‌دادند، البته باید به این نکته توجه داشت که شواهدی مبنی بر اثربخشی برخی اقدامات پیشگیرانه نظیر استفاده از آنتی بیوتیک، عدم خوردن گوشت، مصرف دمنوش و تزریق واکسن آنفلونزا وجود ندارد.

وی ابراز کرد: بر اساس این مطالعه، میزان خطر درک شده و شدت درک شده بیماری کووید ۱۹ در مردم ایران به رغم میزان آگاهی مناسب، پایین است در صورتی که شدت بیماری در کرونا ۱۰ برابر آنفلوانزا است.

متولیان عنوان کرد: در ارتباط با اخبار مرتبط با کرونا، بالاترین نمره اعتماد به رسانه‌ها متعلق به سیمای جمهوری اسلامی ایران است و از نظر سازمانی، مردم بیشترین اعتماد را به پزشکان و وزارت بهداشت دارند.

وی افزود: مردم از رسانه‌ها انتظار دارند تا در خصوص موارد پیشگیرانه، اطلاعات صحیح به مردم رسانده شود.

منبع: جام جم آنلاین