کد خبر: 188868

شب قدر، شب کنار زدن دریچه دل به سوی خداست

باید تمام ظرفیت معنوی خود را برای استفاده از شب قدر به کار بگیریم تا به نتیجه مطلوب برسیم.
اتاق خبر 24

به انسان گفته اند یک شب در سال، افضل از هزار ماه است. آن شب، شبِ قدر است؛ شبِ خود شناسی و رسیدن به خدا شناسی. شبی که انسان می‌فهمد، خدا اختصاصی و برای گروه خاصی نیست؛ شبی است که خورشید معرفت می‌تابد و آن‌هایی پیروزند که پنجره‌ خانه دلشان را به سوی این نور باز کنند. این بار هم خدا سمت ما آمده؛ ما هم باید با همه وجود عنایت حضرت حق را جذب کنیم.

بی دلیل نیست که امام باقر (ع) فرمودند: «هر کس شب قدر را احیا کند، خداوند مهربان گناهان او را می‌آمرزد.» شیخ عباس قمى نقل کرده است که «امام باقر (ع) در شب بیست و یکم و بیست و سوم تا نیمه شب دعا و آن گاه نماز می‌خواندند.»

پیامبر (ص) فرمودند: «مَن قامَ لَیلَةَ القَدرِ إیماناً وَ احتِساباً، غُفِرلَهُ ما تَقَدَّمَ مِن ذَنبِهِ هر که از روی ایمان و برای رسیدن به ثواب الهی، شب قدر را به عبادت بگذراند، گناهان گذشته‏ اش آمرزیده می‌شود.»

شب قدر شبی است که از گذشته خود ناراحتیم و دغدغه نسبت به آینده داریم. در این شب خدا برنامه ریزی سال آینده را در اختیار ما گذاشته است. گویی معبود به انسان می‌گوید، به سمت من بیا که آنچه می‌خواهی در تقدیر تو ثبت می‌کنم.

حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق کفیل سخنران و کارشناس امور دینی در این خصوص توضیحاتی ارائه کرد و به خبرنگار ما گفت: بزرگان دین به ما گفته اند لحظاتی را مراقب خودت باش که بهره ۱۰۰۰ ساله ببری. شبِ قدر شبِ کنار زدن دریچه دل به سوی خدا و توجه خدا به سوی ماست. خدا با همه وجود در این شب به ما نگاه می‌کند؛ بنابراین با تمام وجود به سمت خدا برویم. خدا برنامه ریزی سال آینده را رقم زده است و گفته آنچه اراده می‌کنی، در لوح تقدیرت می‌نویسم. بیاییم به سمت خدا برویم تا به نتیجه برسیم.

منبع: خبرآنلاین