کد خبر: 188861

وزیر بهداشت: هر لحظه ممکن است به شرایط بد برگردیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مردم فکر کردند، همه چیز عادی است، ضرر می‌کنیم بزرگترین خطای استراتژیک این است که فکر کنیم کرونا جمع و جور و تمام شده است. هر لحظه ممکن است به شرایط بد برگردیم و این برای ما پدیده خطرناک و مهلکی است.
اتاق خبر 24

سعید نمکی در یک ارتباط تصویری گفت: در کل کشور وضعیت مطلوب تری رسیدیم. روز‌های اول اعلام کردم سه فاز داریم؛ فاز مدیریت بیماری، بعد از آن فاز کنترل و بعد از آن فاز مهار بیماری. خوشبختانه در خیلی جا‌های کشور از فاز مدیریت به فاز کنترل رسیدیم و خیلی جا‌ها به فاز مهار رسیدیم که به کمک همه مردم و دستگاه‌های همکار به این موفقیت رسیدیم.

وی گفت: خواهش من از مردم این است که واقعا رعایت کنند در برخی استان‌ها که یک مقدار فاصله گذاریی اجتماعی رعایت نشد و مردم فکر کردند، همه چیز عادی است، ضرر می‌کنیم بزرگترین خطای استراتژیک این است که فکر کنیم کرونا جمع و جور و تمام شده است. هر لحظه ممکن است به شرایط بد برگردیم و این برای ما پدیده خطرناک و مهلکی است که این افتخار بزرگ را فدای بی خیالی می‌کند.

نمکی افزود: پیرو توصیه مقام معظم رهبری و دغدغه‌ای که ایشان مطرح کردند که اگر می‌شود و راهی هست با پروتکل‌های سخت تری در مساجد را در شب‌های قدر بر روی مومنان باز کنیم. البته ایشان همواره از مصوبات ستاد ملی کرونا و رعایت پروتکل‌ها حمایت کرده اند و از طرف ایشان تحت هیچ فشاری در هیچ عرصه‌ای قرار نگرفتیم. ایشان فرمودند اگر می‌شود و اگر راهی است و اگر پروتکل‌ها اجازه می‌دهد، این کار انجام شود.

وزیر بهداشت گفت: بعد از فرمایش ایشان با همکاران جلسه گذاشتیم و جمع بندی تازه‌ای انجام شد تا در شب‌های قدر را با رعایت پروتکل‌های حداکثری بین ساعت ۱۲ شب تا دو بامداد، مراسم احیای شب‌های قدر را با حضور مومنان داشته باشیم و تردید نداریم همان طور که مرحمت ویژه الهی ما را در مهار بیماری کمک کرد، قطعا دعای مومنان در مهار بیشتری بیماری همراه ما خواهد بود.

نمکی افزود: البته شروطی گذاشیم و از مردم خواهش می‌کنیم رعایت کنند و پایبند باشند که خدای نکرده هر گونه تنش و افزایش بیماری به حساب تصمیم بنده و همکاران من گذاشته نشود. مطمئن هستیم مردم بیشتر از همیشه رعایت می‌کنند.

وی ادامه داد: افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند و بچه‌ها به این مراسم نروند، افرادی که به مراسم شب قدر می‌روند حتما ماسک و دستکش داشته باشند، مهر و سجاده و قرآن را از خانه ببرند، اولویت برگزاری این مراسم در فضا‌های باز است و به خصوص در مساجدی که جا کم هست مراسم را بیرون برگزار کنند.

وزیر بهداشت گفت: اگر مساجدی با حضور مداحان خوش صوت شلوغ می‌شود، مراسم در فضا‌های بزرگتر مثل ورزشگاه‌ها برگزار شود تا مشکلی از نظر فضا نداشته باشیم و مواردی که از طرف همکاران من به رسانه‌ها اعلام می‌شود از مردم می‌خواهیم مو به مو اجرا کنند تا این شب‌ها را با کمترین خطر و بیشترین قرب مومنان طی کنیم.

نمکی افزود: درباره آستان‌های مقدس به این جمع بندی رسیدیم که فعلا باز نشوند. اگر چه آقای مروی از آستان مقدس حضرت امام رضا (ع)، آقای ری شهری از آستان مقدس حضرت عبدالعظیم، جناب دستعیب از آستان مقدس شاهچراغ و آقای سعیدی از آستان مقدس حضرت معصومه (س) مرتبط در تماس بودند و می‌خواستند هر چه زودتر در این صحن‌ها باز شود، اما هنوز در نگاه کارشناسی به این جمع بندی نرسیدیم نگرانی ما از فوج عشاق اهل بیت و مسارفران است که بعد از مدت‌ها سفر می‌کنند و با ذوق و شوق زیارت، تراکم ایجاد کنند و برای ما و خودشان زحمت را مضاعف کنند.

وزیر بهداشت گفت: در مورد آستان‌های مقدس چهارشنبه دوباره جلسه داریم و امیدواریم در فضای مناسب‌تر در این آستان‌های مقدس را به روی مشتاقان باز کنیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا