کد خبر: 188801

دلال اصلی پروژه نئوم کیست؟

ولیعهد سعودی‌ها که دستان وی به خون میلیون‌ها نفر در عربستان، یمن، عراق، سوریه و فلسطین آغشته است، به بهانه ساخت ابر شهر نئوم تعهداتی را با ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی داده است.
اتاق خبر 24

مانیتورینگ حقوق بشر، اصرار معنادار بن سلمان ولیعهد عربستان بر ساخت ابرپروژه «نئوم» در شمال غرب این کشور و در منطقه ساحلی دریای سرخ، به بهای خون مردمی تمام شده که تنها جرم آن‌ها اصرار بر ماندن در منزل و سرزمین خود بوده است!

ولیعهد سعودی‌ها که چند سال قبل و در جریان بازدید از این منطقه ایده بنای «ابر شهر نئوم» را در ذهن پلید خود مرور کرد، هم اکنون اصرار دارد که حداکثر تا سال ۲۰۳۰ این پروژه خیالی را به اتمام برساند!

محمد بن سلمان به مشاوران خود دستور داده است تا با هدایت اموال متعلق به ملت سعودی و پترودلارها، ساختمان‌ها و تاسیسات این شهر بزرگ (که قرار است ۳۲ برابر شهر نیویورک وسعت داشته باشد!) را بنا کنند.

بن سلمان در سال ۲۰۱۸ میلادی تاکید کرد که می‌خواهد در این شهر، ربات‌ها نقش خدمتکار منازل را داشته و تاکسی‌های پرونده در آسمان جولان دهند! هزینه ساخت این پروژه، حدودا ۵۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است. هر چند این پروژه هنوز ساخته نشده و مطابق تصاویر ماهواره ای، هیچ گونه پیشرفتی در پروژه‌های ادعایی بن سلمان در ابر شهر «نئوم» مشاهده نمی‌شود، اما هر گونه مخالفت با ساخت این پروژه خیالی، هزینه بسیار سنگینی دارد.

به عنوان مثال، مخالفت‌هایی که از سوی «قبیله حویطات» با ساخت پروژه نئوم صورت گرفته، به بدترین نحو ممکن سرکوب شده است. این قبیله، که در شمال غربی عربستان و سواحل دریای سرخ ساکن هستند، محکوم به ترک سرزمین آبا و اجدایی خود بوده و حق مخالفت با تصمیم ولیعهد سعودی‌ها را ندارند! «عبدالرحیم الحویطی» یکی از اعضای قبیله حویطات که حاضر به واگذاری زمین و خانه خود به دولت سعودی نشده بود، در نهایت به ضرب گلوگله مزدوران بن سلمان از پا در آمد. تنها اتهام این فرد، مخالفت با ترک محل زندگی آبا و اجدادی خود بود.

منبع: میزان