کد خبر: 188794

دست مجلات علمی پژوهشی در جیب دانشجو

درخواست مبالغ هنگفت از سوی مجلات علمی پژوهشی برای چاپ مقالات دکتری مدتی است که بحث روز دانشجویان این مقطع تحصیلی خصوصا در رشته‌هایی که مجلات علمی کمتری دارند، است، مجلاتی که برای چاپ هر مقاله بین 5 تا 15 میلیون تومان از دانشجویان دریافت می‌کنند.
اتاق خبر 24

نیمه‌های بحثشان می‌رسم، تاکید دارد که باید هرچه زودتر دفاع کند و مدرکش را نیاز دارد و کارشناس رشته هم فقط یک جمله را تکرار می کند: « اکسپت بیاور، دفاع کن»

بی نتیجه روی صندلی راهروی دانشگاه می نشیند، دلخور است و عصبانی، کنارش می نشینم و می پرسم: «چند وقته درگیر دفاع هستی؟»

با گوشه مانتویش بازی می‌کند، کم مانده اشک‌های پشت پلک‌هایش فرو بریزند، خودش را کنترل می‌کند و می‌گوید: « از وقت گذشته، دو ساله درگیر چاپ مقاله ام، هر جا می‌روم یک چیزی می‌گویند. مجله ها خیلی کم و محدود هستند، دانشگاه هم فقط چاپ مقاله و اکسپت می‌خواهد. از کلاسمان فقط یک نفر دفاع کرده، واقعا مسئولان باید یک فکری بکنند.»

می‌پرسم: « پس بقیه چه کار می کنند؟»

می‌گوید: « الان اگر ۱۵ میلیون تومان پول بدهی به راحتی یک هفته ای اکسپت می گیری، مشکل ما این است که پول نداریم و انصافا حق هم نیست، این همه زحمت بکشیم بعد التماس کنیم تا نتیجه تحقیقمان را چاپ کنند.»

* درخواست مبالغ هنگفت از سوی مجلات علمی پژوهشی برای چاپ مقالات دکتری

معصومه اسمعیل‌‌نژاد مدرس دانشگاه نیز می‌گوید: در مقطع دکتری با اینکه رساله خوبی گردآوری کرده بودم که حدود ۴ مقاله علمی پژوهشی از آن استخراج شد و حتی طبق تایید اساتید قرار بر این بود که در قالب کتاب منتشر شود. مقاله را به سازمان‌های مختلف خبری از جمله معاونت سیاسی صدا و سیما ارائه کرده بودم و مورد توجه قرار گرفته بود ولی با این حال برای چاپ مقاله دوره دکتری حدود یک سال و نیم انتظار کشیدم و با سختی‌ها و مشقت‌های فراوانی روبرو شدم. جالب اینجا بود که مجلات بدون اینکه مقاله را خوانده باشند درخواست مبلغی حدود ۵ تا ۱۵ میلیون تومان برای چاپ داشتند. 

وی می‌گوید: به نظر من چنین هزینه‌هایی را افرادی باید بپردازند که خودشان روی مقاله کار نکرده‌اند. برای منی که تجربه ۲۰ ساله رسانه‌ای‌‌ام را پای این کار گذاشته‌ام خیلی سخت بود که بخواهم چنین پول هنگفتی بپردازم. برای همین به صورت پیاپی به مجلات مختلف مراجعه کردم و مقاله فرستادم تا در نهایت بعد از یکسال و نیم دوندگی موفق شدم در دو مجله‌ای که در  حوزه رسانه قوی هستند، مقاله‌‌ام را به چاپ برسانم. 

این مدرس دانشگاه می‌افزاید: وزارت علوم ارتقاء اساتید را منوط به مستخرج کردن مقالات کرده است و بعد از آن اجازه دفاع می‌دهد که چنین روشی باعث ارتقای اساتید می‌شود که چنین مساله‌ای سیستم مجلات علمی پژوهشی را بر هم زده و مشکلاتی بوجود آورده است. 

در راهروهای دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی اگر کمی کنکاش کنیم، روزی چند دانشجوی دکترا را می‌یابیم که درگیر اکسپت و انتشار مقاله حاصل از پژوهش خود هستند.

چاپ مقاله‌های علمی ارتباط مستقیمی با جایگاه علمی کشور در دنیا دارد اما با توجه به مسائل داخلی و آمار بالای دانشجویان دکترا  الزام ارایه پذیرش مقاله ( اکسپت) قبل از دفاع دانشجو از رساله خود لازم است؟ آیا تاکید بر انتشار مقاله توسط دانشجویان در مجلات خارجی دردی از دردهای کشور درمان می‌کند؟

* آیین نامه فارغ‌التحصیلی دکتری باید اصلاح شود

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است که بحث مقالات یکی از مشکلات جدی دانشجویان دوره دکتری است به طوری که برخی از دانشگاه‌ها اصرار دارند که مقاله باید ISI باشد. متاسفانه بسیاری از مجلات در امریکا و اروپا مقالات ایرانیان را نمی‌پذیرند و به راحتی رد می‌کنند.

منبع: خبرآنلاین