کد خبر: 188789

ریزگرد‌ها امسال هم مهمان ریه‌های شهروندان می‌شوند

یکی از متداولترین روش‌های مهار پدیده گرد و غبار استفاده از ماده نفتی به نام مالچ است که سال‌های سال از آن استفاده شده ، اما تاکنون نتیجه مطلوبی از آن نیز حاصل نشده است
اتاق خبر 24
یکی از بزرگترین معضلات کشور‌ها به ویژه در منطقه خاورمیانه پدیده گرد و غبار است که برای مهار آن از روش‌های مختلفی استفاده کرده اند، اما تاکنون هیچکدام از این راهکار‌ها نتوانسته است که حرکت این ماسه‌های روان را در مناطق خشک و بیابانی کشور‌های مختلف متوقف کند.

ایران نیز مانند کشور‌های خاورمیانه به خصوص کشور‌های جنوب خلیج فارس درگیر این پدیده خانمان سوز است چراکه با ایجاد این پدیده بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و یا حتی مهاجرت در این مناطق افزایش می‌یابد و ایران برای مهار این پدیده میلیارد‌ها تومن هزینه کرده است، اما تا کنون این بودجه‌های کلان نیز نتوانسته اند از وقوع این پدیده جلوگیری کنند.

یکی از متداولترین روش‌های مهار پدیده گرد و غبار استفاده از ماده نفتی به نام مالچ است که سال‌های سال از آن استفاده شده است ، اما تاکنون نتیجه مطلوبی از آن نیز حاصل نشده به همین دلیل مسئولان از روش‌های دیگری همچون کاشت گیاهان مهاجم در مناطق بیابانی و خشک بهره بردند که نه تنها مشکل حل نشده است بلکه باعث شوری خاک منطقه و یا افزایش گرد و غبار در آن مناطق شده است.

اما مسئولان کشوری همچون سازمان حفاظت محیط زیست استفاده از مالچ نفتی را تنها راهکار توقف پدیده گرد و غبار و ماسه‌های روان در مناطق مرکزی و جنوبی کشور عنوان می‌کنند به گونه ای که به گفته دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست،در ایران حدود ۳۴.۶ میلیون هکتار مناطقی داریم که پتانسیل ایجاد گرد و غبار را دارند، نزدیک به ۶ میلیون هکتار از این اراضی پهنه و زمین ماسه‌ای است.

علی محمد طهماسبی دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به راه‌های مقابله با پدیده گرد و غبار بیان کرد: به طور کلی سه دسته عملیات برای مقابله با پدیده گرد و غبار، چون عملیات احیا، اصلاح و پیشگیرانه داریم.

طهماسبی مطرح کرد: اولویت مقابله با پدیده گرد و غبار پیشگیری و اصلاح است و در صورت نیاز عملیات احیایی را انجام می‌دهیم.

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مالچ پاشی خودش یک هدف نیست، بلکه یک وسیله برای استقرار پوشش گیاهی است و رطوبت خاک را حفظ می‌کند.

طمهاسبی افزود: برای مقابله با پدیده گرد و غبار اول عملیات پیشگیری و اصلاحی و بعد عملیات احیایی انجام می‌شود.

او در ادامه عنوان کرد: از سال ۱۳۴۶ تا کنون عملیات مالچ پاشی انجام می‌شود که آخرین اقدام برای تثبیت و مقابله با گرد و غبار است.

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: بسیاری از روستاییان و دامداران متقاضی مالچ پاشی هستند.

اما برخی از کارشناسان و دانشمندان با گفته‌های دبیرستاد موافق نیستند به طوری که پروفسور پرویز کردوانی پدر علم کویرشناسی در رابطه با استفاده از ماده مالچ نفتی برای تثبیت شن‌های روان اظهار کرد: هر روشی که از آن استفاده می‌شود باید ارزان، زودبازده و دائمی باشد. همچنین نباید محیط زیست را آلوده کند. این در حالی است که مالچ نفتی گران و با ارزش است، زمین را سیاه می‌کند و بد بو است و حرارت منطقه را بالا می‌برد و همین موضوع باعث می‌شود باد‌های منطقه به صورت گرم و بد بو باشد و همچنین موجب نابودی گیاهان و موجودات نیز می‌شود.

منبع: جام نیوز