کد خبر: 188758

ترامپ با چهار گام می‌تواند شرایطش را با ایران تغییر دهد

عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته ای در مقاله ای برای الجزیره با اشاره به تهدید جهانی‌ کرونا نوشت: ترامپ باید با رفع تحریمها، سیاست فشار حداکثری علیه ایران را متوقف کند زیرا این تحریم ها بحران کرونا در ایران را مرگبارتر ساخت.
اتاق خبر 24

سیدحسین موسویان، پژوهشگر دانشگاه پرینستون در مقاله ای برای الجزیره نوشت: درحالیکه کرونا همچنان قربانی گرفته و معیشت مردم را در سطح جهانی مختل می کند، برخی از کشورها مثل آمریکا بیش از دیگر کشورها خسارت دیده که عمدا بخاطر کوته بینی و بی برنامگی دولتشان می باشد.

وی تصریح کرد :بدون شک اکراه ترامپ در ابتدای شیوع ویروس کرونا در اتخاذ تصمیمات صحیح، موجب شد که آمریکا با بیش از ۱.۲ میلیون مبتلا و ۷۶ هزار جان باخته، بیشترین قربانیان کرونا در سطح جهان را داشته باشد.

این پژوهشگر افزود :ایران کشور دیگری است که دچار شیوع گسترده ویروس کرونا شده است.برطبق آمار رسمی حدود ۱۰۰ هزار نفر مبتلا و ۶ هزار و ۵۰۰ نفرجان خود را از دست داده اند. هرچند برخی از مقامات رسمی و متخصصین از داخل و خارج ایران معتقدند که آمار واقعی بیش از این است.

دولت ترامپ با نادیده گرفتن بی کفایتی خودش در مدیریت بحران کرونا، سعی کرد دلیل قربانیان کرونا در ایران را بی کفایتی و فساد حکومت ایران، قلمداد کند. مدیریت ایران بی تردید اشتباهی همچون عدم بستن به موقع مرزها را داشته است اما غیرممکن است که بتوان این را تنها عامل خسارات مرگبار بحران کرونا در ایران دانست.

 

دیپلمات سابق خاطرنشان کرد :از زمان خروج ترامپ از برجام و اعمال سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دو سال گذشته و اعمال فرامرزی سخت ترین تحریمهای تاریخ معاصر از سوی آمریکا علیه ایران، موجب شده که روابط اقتصادی تمامی کشورهای دنیا با ایران را به حداقل ممکن برسد. تحریمهای که موجب توقف صدور نفت شده، تقریبا ایران را از سیستم بانکی جهانی حذف کرده و ورود کالاهای پزشکی و دارویی و بهداشتی لازم برای حفظ سلامت شهروندان ایرانی در مبارزه با کرونا را غیرممکن کرده است.

تاثیر مخرب تحریمهای آمریکا در مهار بحران کرونا در ایران، موجب شده که مجدد بحث مشروعیت، قانونی بودن و تاثیرات تحریم ها نه تنها علیه ایران بلکه در سطح جهانی مورد بحث گسترده قرار گیرد.

رهبران سیاسی، دیپلماتها، مقامات دفاعی، متخصصین، سازمانهای مدنی بسیاری در سطح جهان از دولت ترامپ خواسته اند که تحریمها علیه ایران را بردارد تا دولت ایران بتواند جان صدها هزار شهروندش درمقابل خطر کرونا را حفظ کند.

دولت ایران هم پذیرفته که تحریمها، ورود کالاهای پزشکی را دشوار کرده و لذا میخواهد که ترامپ تحریمها را فورا بردارد. محمدجواد ظریف وزیر خارجه طی توییتی نوشت که دولت آمریکا با عدم رفع تحریمها، بعد از "تروریسم اقتصادی" به "ترور پزشکی" متوسل شده و لذا از جامعه جهانی خواسته که با عدم پیروی از تحریمهای غیر اخلاقی و غیر قانونی آمریکا، "جنایات جنگی" علیه ایران را متوقف کنند.

وی در ادامه نوشت :درخواست های زیادی توسط سیاستمداران آمریکایی برای رفع تحریم ایران مشاهده شده که نمونه آن نامه سرگشاده دو نامزد ریاست جمهوری از حزب دمکرات برنی سندرز و الیزابت وارن به ترامپ و سرمقاله نیویورک تایمز در مورد ضرورت رفع تحریمهای ایران در شرایط بحران کروناست.

درعین حال درخواستهایی هم برای حفظ و تشدید تحریمها علیه ایران در دوران بحران کرونا، صورت گرفته است. اندیشکده های دست راستی آمریکا به سرکردگی "بنیاد دفاع از دمکراسی" و "آمریکن اینترپرایز" تلاش های زیادی می کنند که با استفاده از بحران کرونا، آمریکا را به سمت تحریم بیشتر و جنگ علیه ایران بکشانند. مشابه مقاله وال استریت جورنال در مورد ضرورت حفظ تحریمها، را در رسانه های مهم دیگری مثل بلومبرگ و فارن پالیسی شاهد بوده ایم.

منبع: خبرگزاری ایرنا