کد خبر: 188745

باید در آماده باش کرونا و آنفلوانزا باشیم

وزیر بهداشت گفت: در سال جاری، واردات واکسن آنفلوانزا افزایش خواهد داشت تا تمامی گروه های آسیب پذیر بتوانند واکسینه شوند.
اتاق خبر 24

سعید نمکی، در جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکارانی که با تلاش‌های شبانه روزی برای مبارزه و مقابله با ویروس کرونا، تلاش کردند، گفت: کرونا، تجربیات و درس آموزه‌های ارزنده‌ای را به جهانیان ارزانی داشت.

وی افزود: در مورد کلانشهر تهران، دکتر زالی و دکتر بندپی توانسته اند تاکنون مشارکت صمیمانه بین بخشی را ایجاد کنند و موفقیت‌هایی که در مقابله با کرونا مشاهده می‌کنیم گواه بر این وفاق است.

نمکی تصریح کرد: برخی می‌گویند، بنده وزیری بدشانس بوده ام که بدو ورودم به وزارت بهداشت، با حوادث و وقایعی همچون سیل و زلزله و اپیدمی، مواجه شدم، اما چرا از این منظر به موضوع می‌نگرند، چرا اینگونه نمی‌اندیشند که خداوند در این عمر کوتاه به بنده این توفیق را داد که امور مردم که بندگان خدا هستند را انجام دهم. کرونا، علیرغم اینکه آسیب‌های زیادی به ملت‌ها زد، موهبت‌هایی نیز به همراه داشت.

وی گفت: در بحران کرونا، ما در نظام سلامت از دو جهت جور کشیدیم، از یک سو جور مسائلی که برای سلامتی مردم ایجاد شده بود و از سوی دیگر جور مسائل اقتصادی کشور را کشیدیم. متأسفانه در کشور ما اقتصاد خانوار به اقتصاد کلان پیوند نخورده. اگر در دنیا اتفاقی بیفتد، اول اقتصاد کلان آسیب می بیند و بعد از مدت‌ها، اقتصاد خانواده آسیب می بیند، اما در ایران برعکس است، یعنی با کوچک‌ترین اتفاقی اول اقتصاد خانواده لطمه می بیند و بعد اقتصاد کلان.

نمکی در ادامه در خصوص شرایط کلانشهر تهران در مقابله با کرونا، گفت: در مبحث کرونا، تهران را باید به گونه‌ای متفاوت ببینیم. تهران با سایر شهرستان‌ها فرق دارد.

وی خطاب به اعضای شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: با حدس و احتمال و شاید، نمی‌توان بحران را اداره کرد. شیوه اداره مدیریت بحران به همین صورت است که شما انجام می‌دهید. یعنی ایجاد انسجام قوی بین بخشی و ترسیم دورنمایی از آینده. این شیوه را باید برای مدیریت کلانشهر تهران به عنوان یک برنامه ملی مصوب کرده و برآن پایبند باشیم و این تشکلی که برای مدیریت تهران به وجود آمده است، باید حفظ شود و با افت و نزول کرونا، آن را رها نکنید.

منبع: خبرگزاری ایرنا