کد خبر: 188706

چرایی عدم اعتماد به آمریکا از زبان کاظم جلالی

سفیر ایران در مسکو گفت که خروج یکجانبه آمریکا از برخی توافقات بین المللی موجب افزایش نگرانی و سوءظن همپیمانان آمریکا نسبت به نیات واقعی این کشور شده است.
اتاق خبر 24

«کاظم جلالی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه روز جمعه در رشته توئیتی به زبان روسی در خصوص دومین سالگرد خروج آمریکا از برجام و نقض مکرر و فاحش حقوق قانونی ایران نوشت: هشتم ماه می دومین سالگرد خروج آمریکا از برجام است. ۲ سال نقض فاحش قوانین بین‌المللی و وضع تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران، تنها رسوایی و بی اعتمادی جهانی برای هیأت حاکمه ایالات متحده به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه مقاومت ملت ایران در برابر فشار حداکثری هنوز ادامه دارد، یادآور شد: اما آمریکا همچنان به دنبال توطئه برای فشار بیشتر است. علی‌رغم اینکه پایان تحریم تسلیحاتی ایران حق قانونی جمهوری اسلامی ایران (مطابق با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱) است، آمریکا به دنبال تمدید آن می‌باشد.

سفیر ایران تأکید کرد: ناقض برجام و قوانین بین‌المللی از نظر قانونی اهلیت لازم برای طرح موضوع تمدید تحریم‌های تسلیحاتی را ندارد.

وی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را تفکیک ناپذیر خواند و افزود: هیچ گزینه‌ای جز بازگشت واشنگتن به تعهدات برجامی‌اش نمی‌تواند اعتمادسازی جهانی را رقم زند.

کاظم جلالی اضافه کرد: لغو تحریم‌های وضع شده علیه مردم ایران می‌تواند بهترین روش برای نشان دادن حسن نیت هیأت حاکمه آمریکا باشد.

وی در عین حال یادآور شد: البته جمهوری اسلامی ایران در راستای منافع خود، با استفاده از همه ظرفیت‌ها، برای هرگونه شرایطی، تدابیر مقتضی و مناسب را اتخاذ خواهد کرد.

 ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که پیش از این چندین بار ضمن انتقاد از برجام از تصمیم خود برای خروج از این توافق خبر داده بود، این تصمیم را عملی و رسما خروج آمریکا از این توافق را اعلام و پس از آن در بازه‌های زمانی تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرد.