کد خبر: 188691

شروع لیگ های فوتبال جهان در سایه کرونا

بسیاری از کشورهای اروپای غربی تاریخ حدودی آغاز فوتبال خود را تعیین و اعلام کرده اند. و در ایران هم همه در انتظار نظر نهایی ستاد مبارزه با کرونا برای ادامه یا تعطیلی مسابقات فوتبال هستند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

با طولانی شدن تعطیلات فوتبال ایران به دلیل کرونا، گمانه‌زنی‌ها برای ادامه یا لغو لیگ برتر همچنان ادامه دارد و مسئولان اعلام کردند: تعطیلی رقابت های ورزشی آخرین گزینه است.

این روزها اخبار خوشحال کننده ای درباره به گردش درآمدن دوباره چرخ فوتبال به گوش می رسد. اخباری که بیش از دوماه است عشق فوتبالی ها انتظار و حسرت شنیدنش را می کشند. بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا از روزهای تلخ و تکان دهنده خود تا حدودی فاصله گرفته و جهان ورزش به خصوص فوتبال به خود جرات داده تا کم کم از معبد تنهای خود بیرون بیاید.

 

لیگ‌های مختلف با کرونا چه می‌کنند؟

فارغ از کشور کره جنوبی که در کنترل و درمان کرونا به عنوان پیشروترین کشور در جهان شناخته شده و لیگ فوتبالش را هم استارت زد، سایر کشورهای دنیا نیز با صدور مجوز برگزاری تمرینات برای باشگاه های خود وعده هفته اول و دوم خرداد را داده اند تا باز هم داغی فوتبال به خانه های مردم راه یافته و صحنه های تلخ و شیرینی برای طرفدارانش رقم بخورد که هرگز از تماشای چندباره آن سیراب نمی شوند.

در بسیاری از کشورهای جهان تاریخی نسبتاً دقیقی برای اثر گیری رقابت‌های فوتبال باشگاهی در نظر گرفته شده است. شاید در این میان دو کشور آلمان و انگلیس بیشتر زیر ذره بین هستند چرا که پروتکل های عجیبی برای فصل تازه فوتبال زیر سایه کرونا تنظیم کرده اند.

در بوندسلیگا به عنوان مثال قوانینی در نظر گرفته شده که برای شرح سختی و پیچیدگی آنها کافی است بگوییم مجبور شده اند این قوانین را در فایل های تصویری به باشگاهها آموزش بدهند.

البته که برخی از این قوانین از سوی فیفا و یوفا همچنین کنفدراسیون فوتبال آسیا به کشورهای مختلف ابلاغ شده و کلی به نظر می‌رسد مانند ممنوع بودن شادی های بعد از گل و یا ممنوع بودن گرفتن عکس دسته جمعی اما در بوندس لیگا شاهد قوانین بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر هستیم.

در مورد کشور انگلیس نکته که بیشتر زیر ذره‌بین قرار گرفته ناهم دل بودن باشگاه‌ها و دولت است. در واقع بریتانیا در ابتدا قصد اثر گرفتن فوتبال را نداشت و نمی خواست خود را به دردسر تازه بیاندازد به خصوص آنکه آمار طبق آنچه که بریتانیا انتظار داشت پیش نمی‌رفت. اما تهدید جدی باشگاه های انگلیسی بالاخره باعث شد برای ازسرگیری فوتبال لیگ برتر برنامه ریزی شود.

در کشور ایتالیا نیز قرنطینه کلی در کشور آرام آرام محدودیت های خود را کاهش داد و فوتبال در لباس سری آ ایتالیا و در رده‌های پایین‌تر از آن به زودی آغاز خواهد شد.

در کشور اسپانیا نیز وضعیت به همین منوال است و با وجود سیر نزولی اما بسیار آرام و نگران‌کننده تعداد قربانیان در اسپانیا دیگر جایز نیست جلوی لالیگا گرفته شود و دولت اسپانیا نیز چاره‌ای جز از سرگیری رقابت های فوتبال باشگاهی در رده های مختلف ندارد.

در طول همه‌گیری شیوع ویروس کرونا، چند فرضیه و احتمال در خصوص چگونگی شروع مجدد سطح برتر فوتبال انگلیس با نام پروژه بازگشت در حال بررسی است. برای باشگاه‌های انتهای جدولی، توافق در خصوص این مسئله دشوار است زیرا سقوط به دسته پایین‌تر با توجه به ضرر ۲۰۰ میلیون پوندی، می‌تواند یک فاجعه باشد. با این حال با وجود انتشار گزارشی مبنی بر عدم سقوط تیم‌ها، بحثی در این خصوص انجام نشده است.

 

ایران با لیگ برتر چه می‌کند؟

در این بین درباره شروع تمرینات در ایران هم گفته می شد که این اتفاق از اوایل اریبهشت رخ می دهد ولی این موضوع ابتدا به پانزدهم ماه جاری و سپس به بیستم تغییر یافت. حالا هم که گفته شده تا بیست و دوم نتیجه نهایی اش را مشخص می کنند.

تیم های مختلف هر کدام با توجه به شرایطشان در لیگ خواهان ادامه و یا لغو مسابقات هستند. در فوتبالی که هزینه هایش بیشتر از درآمدهایش باشد مشخص است که باشگاه های خصوصی بیشتر تمایل به نیمه کاره رها کردن لیگ دارند. تا حدودی تکلیف تیم های بالای جدول مشخص است اما تیم های پایین جدول اوضاع پیچیده تری دارند. هر باشگاهی با توجه به شرایطش برای ادامه لیگ پیشنهادی میدهد.

لیگ های معتبر اروپایی با رعایت تمام امور بهداشتی در حال شروع دوباره هستند. میتوان از سیستم هماهنگی آنها برای شروع لیگ برتر فوتبال ایران نیزالگوبرداری کرد.

 

تمرینات مخفیانه تیم های لیگ برتری

اما اتفاقی که در این بین رخ داده شروع تمرینات مخفیانه برخی تیمهای لیگ برتری و حتی لیگ یکی در استان های مختلف است.

از شمال، مرکز و جنوب کشور خبر می رسد تعدادی از تیم ها با استارت زدن دور جدید تمرینات شان خود را به شکل مخفیانه برای بازگشت به لیگ مهیا می کنند تا به نوعی هر زمان اعلام شد باید مسابقات ر از سر بگیرند زمان بدنسازی کم نیاورند. گرچه این در حالی است که تعدادی از تیم ها از 21 روز (3 هفته) به عنوان زمان کافی برای رسیدن به وضعیت بدنی لازم جهت ورود به لیگ خبر می دهند و برخی 6 هفته را زمان مناسب برای این مهم در نظر گرفته اند.

با این وجود حدود 10 تیم لیگ برتری و چند تیم لیگ یکی رسما نامه تقاضای لغو مسابقات را به سازمان لیگ داده اند و مسئولان عالیرتبه شان در این باره مصاحبه کرده اند که از نظر بهداشتی هیچ شرایطی برای شروع مسابقات وجود ندارد، اما از نزدیکان به همین تیم ها خبر می رسد که تمریناتشان از هفته دوم اردیبهشت ماه استارت خورده و مشغول کار بدنسازی جدی و سنگین هستند!

 

سلامتی اولویت مسئولان باشد

موضوعی که البته گفته شده برخی از مسئولان سازمان لیگ هم به دقت از آنها مطلعند و خبر دارند که چه تیم هایی در چه مراکز ورزشی در حال برگزاری تمرینات شان هستند. سکوت مسئولان سازمان لیگ در این باره، اگر واقعا اطلاعات دقیقی از تمرین تیم‎ها داشته باشند قطعا شبهه برانگیز خواهد بود.

همانطور که گفته شد؛ تمرینات تیم های آلمانی از اوایل اردیبهشت شروع شده و اسپانیا و ایتالیا و ترکیه و خیلی کشورهای دیگر هم با پروتکل های بهداشتی تمریناتشان را استارت زده اند و سئوال اینجاست مدیران یا سرمربیان و سرپرستانی که دم از نگرانی و ترس از شروع مسابقات و شیوع بیشتر کرونا می زنند نمی دانند برگزاری تمرین در این شرایط که باز هم شیوع بیماری شیب قابل ملاحظه ای پیدا کرده خطرآفرین است.

طبیعی است که در شرایط تعطیلی فوتبال به دلیل شیوع کرونا همه روزه شایعاتی در فضای مجازی و حتی از زبان برخی مسئولان این رشته پرمخاطب مطرح شود؛ شایعاتی که شاید منافعی پشت آنها باشد و از روی نداشتن اطلاع کافی به رسانه‌ها کشیده و تأیید یا تکذیب می‌شود.

هیچکس حاضر نیست بدون در نظر گرفتن سلامتی افرادی که در جریان برگزاری بازی ها حضور دارند اصرار به ادامه لیگ کند. فوتبال برای شادابی است و اگر یک بیماری واگیردار که جهانی شده است بخواهد روحیه ورزش را خدشه دار کند بهتر است قید ان را تا مدتی زد.