کد خبر: 188688

چرا برخی پزشکان به «مطب» نمی‌روند؟

اکنون با گذشت نزدیک به 3 ماه از بحران کرونا گزارش‌های رسیده نشان می‌دهد در برخی از مناطق پزشکان از بازگشایی مطب‌های خود به دلیل شیوع کرونا و در دسترس نبودن اقلام بهداشتی خودداری می‌کنند.
اتاق خبر 24

چهارشنبه 15 فروردین 99، درست زمانی که کشور در اوج مبارزه با ویروس کرونا بود، قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت ضمن اعتراض به عدم ارائه خدمات توسط برخی از مراکز درمانی بخش خصوصی گفت: «هرگونه تعطیلی موسسات پزشکی و مطب پزشکان تخلف محسوب می‌شود و شاغلان حرف پزشکی و وابسته ضمن رعایت پروتکل‌های اعلامی، مکلفند در مواقعی که به منظور پیش‌گیری از بیماری‌های واگیر یا در هنگام بروز بحران که از سوی نظام پزشکی یا مراجع قانونی اعلام می‌شود، همکاری لازم را انجام دهند».

چندی از صحبت‌های معاون وزیر بهداشت نگذشته بود که شکایات و اعتراضات مردمی زیادی به دلیل تعطیلی مطب‌ها روانه وزارت بهداشت شد. نوک پیکان شکایات به سمت وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی بود. شکایت‌های با این مضمون که چرا در بحبوحه مبارزه با کارونا، مطب‌های برخی پزشکان بخش خصوصی بر روی بیماران بسته است.

*لزوم پذیرش بیماران در مطب‌ها و مراکز درمانی خصوصی

اهمیت ارائه خدمات توسط مراکز درمانی بخش خصوصی به این دلیل است که براساس یافته‌های علمی، بیمارستان‌ها عامل ایجاد سویه‌های از ویروس کرونا هستند که به مراتب خطرناک‌تر از ویروس اصلی می‌باشد. لذا در وضعیت فعلی که حضور در بیمارستان‌های همراه با ریسک و تنش فراوانی است، ارائه خدمات توسط مطب‌های بخش خصوصی کمک فراوانی به مهار ویروس کرونا و از آن مهمتر کاهش فشار کاری کادر درمان بیمارستان‌ها می‌کند.

باتوجه به اینکه مطب‌های درمانی بخش خصوصی، موظف به رعایت پروتوکل‌ها و دستورالعمل‌های سازمان نظام پزشکی هستند، علیرضا اسپید، نایب رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «مردم نباید تصور کنند برخی از پزشکان به‌دلیل ترس از کرونا مطب‌ها را تعطیل کرده‌اند، پزشکان ثابت کرده‌اند که پای کار هستند اما باید حاشیه امنی هم برای ارائه خدمت در بخش خصوصی باشد تا بتوانند بیماران سرپایی را از آلوده شدن به ویروس کرونا محافظت کنند».

*مطب‌ها با سیستم نوبت‌دهی دقیق فعالیت‌های خود را ادامه دهند

بعد از ادعای مذکور، بهروز بنیادی، نماینده کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت: «مطب‌های بخش خصوصی با رعایت یک سری سازوکارها و دستورالعمل‌ها، همچون نوبت‌دهی ساعتی و پذیرش انفرادی به راحتی می‌توانند، خدمات ارائه کنند. تعطیلی و عدم ارائه خدمات توسط برخی از مطب‌های بخش خصوصی تخلف است. این موضوع فشار زیادی را به کادر درمانی بیمارستان‌ها وارد می‌کند».

در اکثر کشورهای جهان که وضعیتی به مراتب نامناسب‌تر ازکشورمان در مواجه با ویروس کرونا دارند، مطب‌ها و کلینک‌های درمانی بخش خصوصی و حتی بیمارستان‌های قدیمی، فعالیت‌های خود را مستمر و بدون وقفه ادامه دادند. کشور سنگاپور ازجمله این کشورها است که علی رغم موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به مرکز شیوع ویروس رونا به دلیل رعایت سازوکارهای بهداشتی، پذیرش و رسیدگی به بیماران کرونایی را در دستور کار خود قرار داد.

منبع: جام نیوز