کد خبر: 188672

واردات کالا با ارز کشور صادرکننده چه تاثیری در بازار دارد؟

 به گفته کارشناسان تجارت با ارز کشور صادرکننده یا تجارت از طریق مبادله کالا با کالا نمی‌تواند تاثیر مثبتی در بازار و قیمت‌ها داشته باشد و تجار ایرانی با این روش از تجارت آشنایی چندانی ندارند.
اتاق خبر 24

 از چند ماه گذشته طبق تصمیماتی که در وزارت صمت و بانک مرکزی گرفته شد، واردات برخی کالا‌ها به ایران با ارز کشور صادرکننده انجام می شود و در این نوع از تجارت، از دلار استفاده نمی‌شود.

این تصمیم دولت، واکنش‌های زیادی از سوی کارشناسان اقتصادی و صنایع مختلف به دنبال داشت، برخی از فعالان اقتصادی با این تصمیم به دلیل تسهیل در مبادلات ارزی موافق بودند، اما در برخی از موارد، این تصمیم مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفت.

به عنوان مثال واردات چای از کشور هند با ارز این کشور یعنی روپیه انجام می‌گیرد که طبق گفته فروشندگان این کالا، واردات چای با روپیه تاثیر چندانی در قیمت‌ها نداشته است.

پیش‌تر حبیب جهانساز رئیس سازمان چای کشوردر خصوص واردات چای هندی با ارز روپیه اظهار کرد: واردات چای از کشور هند با ارز این کشور توانسته تا حدودی قیمت این محصول را در بازار کنترل کند چراکه از هزینه‌هایی که برای تبدیل ریال به دلار و دلار به روپیه پرداخت می‌شد، کاسته شده است.

 

همچنین فرشید سیم بر کارشناس روابط بین الملل در گفت وگو با  میزان در این خصوص اظهار کرد: واردات کالا به کشور بدون استفاده از دلار، نمی‌تواند تاثیرات خوب برای اقتصاد و کنترل قیمت‌ها داشته باشد.

وی افزود: در صورتی که کالای مورد نظر را از کشور صادرکننده با ارز این کشور وارد کنیم، دولت باید در ازای این واردات ارز از کشور خارج کند و یا کالای ایرانی را به آن کشور صادر کند.

این کارشناس روابط بین الملل بیان کرد: صادرات کالای ایرانی در ازای پرداخت ارز به کشوری که کالایی به ایران فروخته است، در صورتی می‌تواند موثر واقع شود که بازار و انبارهای کشور از کالای صادرشده تامین باشد، در غیر این صورت علاوه بر از دست دادن کالای ایرانی در بازار، با کمبود آن نیز مواجه می شویم.

وی خاطر نشان کرد:  ممکن است ارزش کالای صادراتی از ارزش کالای وارد شده به کشور بیشتر باشد که در این صورت ضرر زیادی به بخش تجاری کشور وارد می‌شود و همچنین ممکن است هزینه‌های تولید کالا افزایش یابد.

با این تفاسیر تجارت با ارز کشور صادرکننده یا تجارت از طریق مبادله کالا با کالا نمی‌تواند تاثیر مثبتی در بازار و قیمت‌ها داشته باشد و تجار ایرانی با این روش از تجارت آشناییت چندانی ندارند.

به اعتقاد کارشناسان و فعالان اقتصادی، دولت باید از پیشنهاد این افراد و تجربه کشور‌های توسعه یافته استفاده کند تا بهترین تصمیمات در زمینه‌های تجاری گرفته شود همچنین از متضرر شدن اقتصاد کشور جلوگیری شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا