کد خبر: 188669

پراید ۲ سال قبل باید حذف می‌شد

 کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه طی دو سال گذشته بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون دستگاه خودرو کمتر به بازار عرضه شده است، گفت: اگر تولید مانند سال ۹۸ باشد هر چقدر قیمت کارخانه افزایش یابد روی قیمت بازار اضافه خواهد شد.
اتاق خبر 24

حسن کریمی سنجری درباره افزایش قیمت در بازار خودرو اظهار کرد: حدود ۱۴ ماه است که فنر قیمت خودرو فشرده شده است و هیچ افزایشی در قیمت خودرو نداشتیم در حالی که  باید به اندازه تورم سال ۹۸ و یا بخشی از آن اعمال می‌شد.

کارشناس صنعت خودرو افزود: به دلیل فشرده شدن این فنر، با هر مکانیزمی و فرمولی قیمت خودرو افزایش یابد، مطمنا بر روی بازار تاثیر می‌گذارد که ممکن است بخشی از این اثرگذاری منطقی و بخشی هیجانی باشد.

وی افزود: افزایش نیافتن قیمت خودرو نه تنها هیچ خدمتی به مصرف کننده نکرد، بلکه ۶۰ درصد افرادی که از کارخانه خودرو تحویل گرفتند آن را در بازار به فروش رساندند و سود آن به جیب این افراد رفته است.

کریمی سنجری با تاکید بر اینکه نقش خودروساز‌ها در کاهش التهاب بازار بسیار مهم است، تصریح کرد: برای اینکه بتوان ضرب التهاب را بگیریم، خودروسازان باید افزایش تولید را متناسب با شعار سال سرلوحه کار قرار دهند.

کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد: اگر بخواهیم مانند سال ۹۸ تولید خودرو بر روی ۹۰۰ هزار دستگاه یا کمتر باقی بماند به درد کاهش التهاب بازار امسال نخواهد خورد.

وی با اشاره به اینکه باید برای کاهش التهاب بازار حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید شود ادامه داد: بخشی از جامعه که توانایی پرداخت ۳۰ تا ۴۰ میلیون برای خرید خودرو را داشتند عملا با افزایش قیمت از چرخه خارج شدند و برای افرادی که توانایی خرید دارند باید با افزایش تیراژ فاصله تولید و عرضه را پر کنیم.

کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان کرد: حذف پراید بدون جایگزین در حال حاضر اشتباه بود این خودرو باید دو سال قبل از تولید خارج می‌شد و طی این دو سال برای آن جایگزین قرار می‌دادند نه اینکه اکنون اعلام شود پراید جایگزین ندارد.

کریمی سنجری با بیان اینکه طی دو سال گذشته بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون دستگاه خودرو کمتر به بازار عرضه شده است، گفت: اگر بخواهیم شکاف قیمت کارخانه و بازار را پر کنیم یکی از اقدامات اصلاح قیمت است، اما مکمل آن افزایش عرضه است اگر تولید مانند سال ۹۸ باشد هر چقدر قیمت کارخانه افزایش یابد روی قیمت بازار اضافه خواهد شد.

وی تاکید کرد: خودروسازان به جای رونمایی از خودروی جدید که دردی را دوا نمی‌کند باید نرخ تولید را افزایش دهند و روی تولید قطعات استراتژیک متمرکز شوند.

کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر اینکه باید نگاه مدیریت دولتی و روش بنگاهداری را تغییر دهیم، اظهار کرد: مدیران اگر متوجه شوند که شعار جهش تولید که مقام معظم رهبری فرموندند چقدر می‌تواند التهابات بازار را تعدیل کند،آمار تولید را به صورت ساعتی رصد می‌کنند.

وی درباره فروش حاشیه بازار نیز گفت: فروش در حاشیه در زمانی مانند سال ۹۶ جواب می‌دهد که هم تولید زیاد بود و هم واردات آزاد بود و بازار رقابتی وجود داشت و دسترسی به خودرو به آسانی امکان پذیر بود، اما اکنون این فضا وجود ندارد اجرای آن فایده ای ندارد.

منبع: خبرآنلاین