کد خبر: 188610

خود تحریمی؛ بلای جان اقتصاد ایران

در شرایط کنونی که اقتصاد کشور با مشکلاتی همچون تحریم‌ها، کاهش قیمت نفت، کاهش ارزش پول ملی، تورم، رکود، نقدینگی بالا، بیکاری بسیاری از مردم بر اثر بحران کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، نسخه شفا بخش همان استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های درونی با هم افزایی نیروهای متخصص است.
اتاق خبر 24

رهبر معظم انقلاب اسلامی حدود ۱۰ سال است که عناوین اقتصادی را برای نام‌گذاری سال‌ها انتخاب می‌کنند و این نشان دهنده آرمانی است که ایشان از لحاظ اقتصادی برای اداره کشور و تدبیر امور در سر دارند تا علاوه بر آماده‌سازی ذهنیت مردم و مسئولان، این عناوین به رشد اقتصادی، بهبود معیشت مردم و نیز مقابله مؤثر با تحریم‌های ناجوانمردانه و یکجانبه آمریکا علیه مردم کشورمان بینجامد.

کاهش شدید قیمت نفت و فرآورده‌های آن در بازار‌های جهانی و نیز تحریم‌های ظالمانه رژیم آمریکا علیه کشورمان، منابع بودجه‌ای سال ۹۹ را که با نام راهبرد «جهش تولید» نیز خوانده می‌شود، با مشکلات بسیاری همراه کرده است، البته دولت برای جبران این کسری راه‌های مختلفی از جمله صرفه جویی در مصارف، انتشار اوراق، عملیات بازار باز و واگذاری سهام شرکت‌های دولتی را در نظر گرفته است.

اما در سال جدید که بحران جهانی کرونا نیز بر مسائل اقتصادی همه کشور‌ها از جمله ایران سایه انداخته است، بار دیگر اهمیت انتخاب هوشمندانه و تحقق راهبرد «جهش تولید» روشن می‌شود چرا که با توجه به پتانسیل و ظرفیت‌های موجود در امر تولید داخلی، یعنی با برنامه ریزی مناسب و اصلاح نظام ساختاری اقتصاد کشور می‌توانیم به حجم انبوهی از تولید کالا‌های با کیفیت ایرانی برسیم و اقتصاد کشور را از تکانه‌های شدید اقتصادی در امان بداریم.
به نظر می‌رسد، در شرایط کنونی که اقتصاد کشور با مشکلاتی همچون تحریم ها، کاهش قیمت نفت، کاهش ارزش پول ملی، تورم، رکود، نقدینگی بالا، بیکاری بر اثر بحران کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، نسخه شفا بخش همان نگاه به درون و استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های درونی با هم افزایی نیرو‌های متخصص و کاربلد است.

در این راستا می‌توان با نگاه به درون و احصا همه قابلیت‌های درونی از جمله منابع طبیعی فراوان، نیروی انسانی مولد، گستره سرزمینی فراوان، علم و تکنولوژی بومی و همچنین آسیب شناسی مشکلات اقتصادی به صورت موردی این موارد را شناسایی و با همدلی مسئولان در همه اضلاع و ارکان با تولیدکنندگان و صنعتگران و نیز مردم، زمینه‌های «جهش تولید» و رشد اقتصادی را به وجود آورد.

قطعا اقتصاد کشور، گرفتاری‌ها و معضلات ساختاری متعددی دارد که برای رهایی از آن‌ها باید اولویت بندی کرد تا توانایی‌ها هدر نرود؛ لذا اولین گام اساسی در این راستا اینکه مشکلات و دست انداز‌های داخلی و خارجی را بشناسیم و بر اساس ضرورت‌ها و منافع ملی، اولویت بندی کنیم.

در این سال‌ها یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی که بار‌ها و بار‌ها از زبان تولیدکنندگان، صنعتگران و کارشناسان حوزه اقتصاد به گوش می‌رسد خود تحریمی است، خودتحریمی به قول رییس «مجمع واردات» بلای جان اقتصاد کشور شده و گویا هم تراز تحریم‌های خارجی، اقتصاد کشور را تحت فشار و فرسایش قرار داده است.

منبع: میزان