کد خبر: 188601
یادداشت های اتاق خبر 24:

دوگانه های تصمیمات کرونایی دولت

 تصمیمات و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در زمینه بازگشایی برخی مراکز تناقض هایی دارد.  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تعطیلی مراکز پر تردد و پر ازدحام در کشور برای حفاظت از سلامت مردم انجام شد، شرایط ایجاد محدودیت در رفت و آمدها و توصیه در خانه ماندن و دیگر دستورات و پروتکل های مصوب برای مقابله با شیوع ویروس کرونا اعمال شد و مردم نیز در اندازه زیادی رعایت کردند.

اما زمانی که قرار شد به خاطر فروکش کردن نسبی ویروس و کاهش مبتلایان و جان باختگان، برخی مراکز لبا رعایت دستورالعمل های بهداشتی بازگشایی شود، تبعیضاتی در تصمیمات دیده شد که این تبعیض با مقایسه با نوع تصمیم در این شرایط منطقی به نظر نمی آید.
در این موضوع، بسیاری سعی داشتند که القاء کنند مرکز شیوع ویروس کرونا درایران مراکز مذهبی و زیارتگاه ها است به همین خاطر یک تبلیغات گسترده منفی علیه اماکن زیارتی و مراکز مذهبی از سوی رسانه های معاند فارسی زبان علیه آنها شکل گرفت.
یکی از نخستین مکان هایی که حتی با موافقت و صلاحدید علما و روحانیون تعطیل شد مراکز مذهبی بود، مساجد فعالیت های خود را تعطیل کردند و اماکن زیارتی نیز همینگونه، اما باز هم دیدیم تبلیغات منفی علیه این اماکن مذهبی و علیه روحانیت و علما پایان نیافت.
در کنار اقدام به تعطیلی مراکز مذهبی؛ مدارس، دانشگاه ها، اماکن تفریحی، پاساژها و دیگر نقاط پر تردد و پر تجمع نیز تعطیل شد تا از شیوع ویروس کرونا کاسته شود که البته چنین نیز باید می شد.
اکنون که ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تصمیم به بازگشایی کنترل شده مراکز مذهبی کرده است، بار دیگر می بینیم که یک فضای منفی تبلیغاتی علیه این تصمیم از سوی رسان های معاند فارسی زبان آغاز شده است و سعی دارد تا این اقدام را یک تصمیم نادرست جلوه دهد، در حالی که طرح فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند بیشتر از آن که دیگر مرراکز را تحت پوشش داشته باشد، بر روی مراکز مذهبی و دینی متمرکز شد تا جایی که حتی نماز جمعه ها نیز تعطیل گشت و مساجدی که در این شرایط به پایگاه کمک رسانی به دولت برای مقابله با ویروس کرونا تبدیل شده است، از برگزاری مراسم مذهبی محروم شد.
روشن است که ستاد ملی مبارزه با کرونا تحت تأثیر تبلیغات منفی رسانه های فارسی زبان معاند قرار گرفت تا از این فشار رسانه ای و تبلیغاتی علیه ایران بکاهد، در حالی که دیگر مکان ها و مراکز پرتردد و پر جمعیت با شرایطی که برای مراکز مذهبی اعمال شده بود روبرو نبودند.
بسیاری از کشورهای دنیا به ویژه اروپایی و آمریکا انتقادات زیادی علیه ایران در نوع تصمیمات و برخورد جمهوری اسلامی با ویروس کرونا مطرح کردند، در حالی که شرایط بیماری در آن کشورها بسیار وخیم تر و بحرانی تر از ایران است.
همه کشورهای دنیا هم اکنون در میان اولویت نان و جان مردم سرگردان مانده اند چرا که قرنطینه و ایجاد محدودیت فعالیت های اقتصادی و کسب و کار باعث ایجاد مشکلات اقتصادی برای مردم می شود و بازگشایی کامل فعالیت های اقتصادی و اجتماعی نیز خطر گسترش ویروس کرونا را افزایش می دهد.
هر کشوری در این بحران باید بر اساس تصمیمات و نظرات کارشناسان و خبرگان خود برای حال و آینده این بحران تصمیم بگیرد و تحت تأثیر انتقادات و تبلیغات غیر منطقی دیگران قرار نگیرد، قدر مسلم دشمنان ایران اسلامی هر اندازه که بتوانند بر روی ضعف و ناکارآمدی هایی که درون جوامع آنها بیشتر از ایران وجود دارد، تبلیغات منفی انجام می دهند و حتی بهترین نوع تصمیم و رفتار ایران را به سخره می گیرند.
کز اکنون ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم گرفته است تا بخش هایی از فعالیت های مذهبی در مراکز مذهبی را باز کند. مساجد برخی از شهرها و نماز جمعه شهرهایی که دز وضعیت سفید قرار دارند، قرار بر بازگشایی گذاشته شده است.
ایران جامعه مذهبی دارد، مساجد در زمان هایی چون ماه مبارک رمضان که ماه دعا و نیایش است، جایگاه ویژه تری می یابد و اگر افکار عمومی نسبت به تعطیلی مساجد و مراکز مذهبی گلایه دارند، نه به خاطر آن است که چرا چنین تصمیم گرفته شده است بلکه تبعیضی است که می بینند.
افکار عمومی از خود می پرسند در حالی که مراکز تفریحی همچون پارک ها بازگشایی می شود و حتی برای پخش فیلم های سینمایی از فضای باز محوطه برج میلاد با سینما ماشین بهره برداری می شود، چرا نمی توان برای بازگشایی مراکز مذهبی با رعایت اصول بهداشتی تصمیم گرفت؟!

در هر صورت همیشه مراکز مذهبی و مکان هایی که با معنویت و خدا در ارتباط بوده است، توانایی ایجاد آرامش روحی و روانی را برای جامعه نشان داده و توانسته نقش ویژه خود را در اینگونه بحران ها به اثبات برساند، دوگانه رفتار کردن با مقوله قرنطینه اماکن مذهبی و غیر مذهبی تصمیم نادرستی که می تواند با اندکی تدبر و تصمیمات منطقی جامعه را از وجود اماکن مذهبی محروم نکرد.
آمارها خود سخن می گویند، آماری که در زمینه نقش آلوده کنندگی مکان ها وجود دارد نشان می دهد که مکان های مذهبی تا چه اندازه در این امر دخیل هستند.
برابر گزارش وزارت بهداشت در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، درآلودگی کرونا، حمل و نقل 26 درصد و اماکن عمومی 25 درصد و اماکن مذهبی کمتر از یک درصد دخیل هستند.
حال خود حدیث مفصل بخوان از مجمل!