کد خبر: 188558

قمار آخر ترامپ مقابل ایران

ترامپ گفته که قصد دارد از ایران به دلیل نقض برجام به شورای امنیت شکایت برده و تحریم‌های بیشتری اعمال کند، غافل از اینکه او هم مثل جانسون نمی‌تواند خر و خرما را با هم داشته باشد. بدتر از همه، ترامپ با این اقدام می‌تواند ایران را از هرگونه محدودیت هسته‌ای آزاد، آمریکا را در شورای امنیت تضعیف، شرکای اروپایی را از واشنگتن دور و به اعتبار آمریکا برای مدت طولانی آسیب برساند.
اتاق خبر 24

وبسایت War on the Rocks نوشت: بوریس جانسون، وزیر خارجه وقت انگلیس، در سال 2016 زمانی که اصرار داشت انگلیس می‌تواند به نوعی مهاجرت از اروپا را محدود کند، اما هم زمان در اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا باقی بماند، گفت: «سیاست من در قبال یک کیک، داشتن و خوردن همزمان آن است.» امروز با گذشت چهار سال از اظهارات جانسون، دیگر خبری از آن کیک برای انگلیس نیست. حالا ترامپ گفته که قصد دارد از ایران به دلیل نقض برجام به شورای امنیت شکایت برده و تحریم‌های بیشتری اعمال کند، غافل از اینکه او هم مثل جانسون نمی‌تواند خر و خرما را با هم داشته باشد. بدتر از همه، ترامپ با این اقدام می‌تواند ایران را از هرگونه محدودیت هسته‌ای آزاد، آمریکا را در شورای امنیت تضعیف، شرکای اروپایی را از واشنگتن دور و به اعتبار آمریکا برای مدت طولانی آسیب برساند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: علت این تلاش جدید آمریکا پایان محدودیت برنامه ریزی شده برای تحریم تسلیحاتی علیه ایران در ماه اکتبر است. از آنجایی که این تحریم در سال 2010 به عنوان بخشی از تلاش برای ترغیب تهران به توافق هسته‌ای تحمیل شد، روسیه، چین و ایران از دولت اوباما و شرکای اروپایی آن خواستند که در صورت امضای برجام در سال 2015 فوراً این تحریم‌ها برداشته شود. در نهایت، شورای امنیت با تأیید توافق هسته‌ای تحریم تسلیحاتی را تنها برای پنج سال دیگر تا اکتبر سال 2020 تمدید کرد. تحریم تاثیر چشمگیری بر توانایی‌های نظامی ایران، رفتار منطقه‌ای یا توانایی تسلیح متحدانش نداشته است. بنابراین به عنوان هماهنگ کننده سیاست‌های کاخ سفید در خاورمیانه در دوران دولت قبلی، من با رئیس جمهور باراک اوباما و همکارانم در دولت توافق کردیم که با انقضای تحریم‌های تسلیحاتی در ازای محدود کردن توان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای موافقت کنیم.

در حال حاضر دولت ترامپ قصد دارد قطعنامه‌ای برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت ببرد، کوششی که روسیه حتماً آن را وتو خواهد کرد. هنگامی که این قطعنامه ارائه شود، ترامپ سپس به طرفین اروپایی برجام یعنی انگلستان، فرانسه و آلمان فشار خواهد آورد تا مکانیسم ماشه را رسما فعال کرده و درخواست بازگشت مجدد تحریم‌ها را به شورای امنیت ببرند. پس از طی یک روند طولانی 30 روزه، تحریم‌ها اعمال خواهد شد. از میان این سه کشور اروپایی، انگلستان بیشترین حمایت را از ترامپ می‌کند. جانسون، نخست وزیر فعلی، ممکن است برای داشتن روابط خوب با واشنگتن و توافق تجاری پس از برگزیت با ترامپ همراهی کند. البته او همزمان ممکن است مخالف هم باشد که در آن صورت آمریکا چاره‌ای ندارد جز اینکه بگوید خودش جزوی از برجام است آن هم با وجود اینکه سال 2018 از آن خارج شد.

پمپئو تأکید می‌کند که تفسیر وی از قطعنامه شورای امنیت وضع قانون نیست بلکه فقط قرائت آن است، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در تاریخ 30 آوریل بدون ابراز تعجب اظهار کرد که در قطعنامه 2231 هیچ اشاره‌ای به اینکه حتما باید عضو برجام بود نشده است.

منبع: خبرآنلاین