کد خبر: 188546

تسهیلات زنان سرپرست خانوار در سال ۹۹ ارتقاء می‌یابد

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور به تشریح اقدامات برای بانوان در روز‌های کرونایی و برنامه‌ها برای اشتغال زنان پرداخت.
اتاق خبر 24

در یکی از روز‌های بهاری سال ۹۹ با وجود شرایط کرونایی به خیابان نجات‌اللهی و محل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری رفتیم؛ قرار بود با یکی از بانوان مسئول کشور که بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم نقش موثری دربدنه دولت ایفا کرده است، گفت وگویی داشته باشیم.

«معصومه ابتکار» جزء آن دسته از مسئولانی بود که در اوایل روز‌های اسفند سال گذشته به ویروس کرونا مبتلا شد، خبر مبتلا شدنش به این ویروس جنجال‌های زیادی را  به همراه داشت؛ در این مصاحبه درباره حواشی ابتلایش به بیماری کرونا، آخرین اقداماتش در معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور، سرانجام لایحه خشونت علیه زنان، آخرین اقدامات این معاونت در زمینه اشتغالزایی و سایر مسائل روز  به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:

 

در جریان سفرم به گیلان به کرونا مبتلا شدم/ بابت شایعاتی که درباره مبتلایم به کرونا منتشر شد، متاسفم باسلام، ممنون از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرار داده‌اید؛ خانم ابتکار شما جزء اولین بانوان مسئول بوده‌اید که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اید؛ چه شد که به کرونا مبتلا شدید؟

ابتکار: اوایل اسفند سال گذشته با سفر‌ به استانهای مختلف و دیدار‌هایی که با مردم و فعالان اقتصادی داشتم، دکتر به من توصیه کرد تا تست کرونا دهم، با انجام تست متوجه شدم که در سفرم به استان گیلان، یکی از کانون‌های اصلی شیوع کرونا، به این بیماری مبتلا شدم.

تست کرونا را در  بیمارستان مسیح دانشوری انجام دادم و پس از تایید مبتلا شدنم، دکتر توصیه کرد تا خود را قرنطینه کنم، البته بیماری‌ام خفیف بود و نیاز به درمان خاصی نداشت. حتی در مدت درمان هم به پزشک هم مراجعه نکرده و امکانات درمانی هم نداشتم، از طریق تلفن با کادر درمان در ارتباط بودم، خوشبختانه روند بهبود را طی کردم و اواخر اسفند هم به محل‌کارم بازگشتم.

بابت شایعاتی مبنی بر موضوع مبتلا شدنم به بیماری کرونا منتشر شد، متاسفم! تصویری از من در فضای مجازی منتشر شد که مربوط به تصادفم در سال ۹۳ بود که بر اثر این تصادف دستم از چند نقطه شکسته بود، در آن سال و در مدتی که تحت درمان بودم تعداد زیادی از همکارانم به عیادتم آمدند، اما برخی این عکس‌ها را منتشر کردند و نوشتند که خانم ابتکار از امکانات خاص استفاده می‌کند و عده‌ای بدون ماسک به عیادت او آمدند!

این موضوع توسط برخی از خبرگزاری‌های خارجی هم تکذیب شد، واقعا حیف است که وقتمان به این خبر‌های دروغ و بی اساس می‌گذرد، در این ماجرا عده‌ای به دنبال این بودند که بگویند به دلیل بی کفایتی و بی دقتی مسئولان ایرانی خودشان هم به این ویروس مبتلا شدند؛ در صورتی که بسیاری از مسئولان کشورهای اروپایی و آمریکایی همچون نخست وزیر انگلیس به این بیماری مبتلا شده اند.

کشورما در مدیریت کرونا بسیار موثر عمل کرد و همگرایی ملی و عزم همه جانبه توسط ارکان نظام شکل گرفت، اولین قدم هم زمانی صورت گرفت که که رهبرمعظم انقلاب فرمودند تبعیت از دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا الزامی است، همچنین در خانه ماندن و اعمال فاصله گذاری اجتماعی هم برای مقابله با این ویروس بسیار موثر بود.

البته در کشور ما ارائه خدمات درمانی برای زنان همچون خدماتی بود که برای مردان صورت می‌گرفت و هیچ گونه اختلافی میان زنان و مردان وجود نداشت، زنان ما در رعایت فاصله گذاری اجتماعی، حفظ انسجام و نشاط خانواده و مقابله با آثار اقتصادی کرونا نقش موثری داشتند و  پیشگام بودند.

تسهیلات زنان سرپرست خانوار در سال ۹۹ ارتقاء می‌یابد/ بانوان تحصیل کرده آینده خوبی در بخش فناوری‌های نوین دارند

اقدامات  مهم معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در حوزه های اشتغالزایی در سال ۹۸ چه بوده است؟

ابتکار: یکی از اقدامات مهم معاونت، اجرای طرح توانمند سازی سرپرست خانوار بود، این طرح پیشرفت خوبی در سال ۹۸ داشت و سال ۹۹  هم این کار با توجه به نامگذاری شعار سال یعنی "جهش تولید" با قوت و مشارکت تشکل‌های کارآفرین دنبال خواهد شد.

تشکل‌های کارآفرین طی سال‌های اخیر در کشور رشد داشتند، این تشکل‌ها غیردولتی هستند و در حوزه آموزش و مهارت افزایی کارآفرینی فعالیت می‌کنند. این طرح با همکاری وزارت کار و  وزارت کشور ادامه پیدا می‌کند؛ آنچه برای ما اهمیت دارد حمایت از مشاغل خانگی است؛ ما با همکاری سازمان ملی استاندارد درباره استاندار‌دهای مشاغل خانگی اقدامات بسیاری انجام داده‌ایم.

منبع: باشگاه خبرنگاران