کد خبر: 188545

جبران رشد منفی اقتصاد با رونق کشاورزی

با وجود پتانسیل بالای بخش کشاورزی و مزیت نسبی اقلیمی این امکان وجود دارد که با توسعه صادرات محصولات کشاورزی دیگر نیازی به درآمدهای نفتی نداشته باشیم.
اتاق خبر 24

ایران با وجود پتانسیل بالای بخش کشاورزی و مزیت نسبی اقلیمی نقطه عطفی برای رشد اقتصادی کشور به شمار می رود که با توسعه صادرات کالاهای مزیت دار، در آمد ارزی قابل توجهی را نصیب کشور می کند تا از فشار بر منابع نفتی بکاهد.

در شرایط فعلی تحریم و بحران کرونا با برنامه ریزی مدون می توان به قطب کشاورزی منطقه تبدیل شد و درآمد ارزی حاصل از صادرات را جایگزین در آمدهای نفتی کرد.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که بخش کشاورزی نقطه عطف تاب آوری اقتصادی در کشور به شمار می رود که با رفع چالش های پیش روی این بخش می توان در تحقق شعار سال و جبران رشد منفی اقتصاد گام برداشت.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم‌تا از راهکارهای اساسی تحقق شعار سال در بخش کشاورزی و توسعه درآمدهای غیرنفتی با خبر شویم:

توسعه صادرات محصولات کشاورزی راهی برای بی نیازی از درآمدهای نفتی

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی نقش مهمی در تحقق شعار "جهش تولید" دارد، اظهار کرد: بخش کشاورزی در بحث رشد اقتصادی طی چند سال اخیر نشان داده که توانایی جبران رشد منفی اقتصاد را داراست.

وی افزود: طی سال گذشته با وجود رشد ۸ درصدی بخش کشاورزی، رشد اقتصادی در کشور منفی بود که این امر نشان می دهد در سایر بخش ها رشد اقتصادی صِفر بوده است.

ملک زاده ادامه داد: با وجود پتانسیل های بخش کشاورزی، اگر نگاه ویژه ای به کشاورزان و تولیدکنندگان صورت گیرد، بدون تردید شاهد رونق اقتصادی در کشور خواهیم بود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی با تاکید بر امنیت غذایی کشور  بیان کرد: با وجود فشارهای تحریم و بحران کرونا، نگاه ویژه ای در بخش کشاورزی باید صورت گیرد چرا که وجود برخی مشکلات همچون سنتی بودن کشاورزی و خرد بودن اراضی از جمله موانع پیش روی بهره برداران است که در صورت رفع می توان حرفی برای گفتن در بازارهای هدف داشت.

به گفته وی، با وجود ظرفیت و پتانسیل های بخش کشاورزی، امکان بی نیازی از درآمدهای نفتی با توسعه صادرات محصولات کشاورزی شدنی است.

این مقام‌مسئول ادامه داد: با الگو برداری از کشورهایی که در کشاورزی موفق بودند، باید از برنامه های آنها استفاده کرد تا بتوان در بازارهای هدف حضور خود را پررنگ کرد.

وی ایجاد زنجیره تولید محصولات کشاورزی را یکی دیگر از راهکارهای نقطه عطف و تاب آوری اقتصاد کشور دانست و گفت: با ایجاد زنجیره تولید، تامین و ارزش این امکان وجود دارد که ارزش و تبدیل کشاورزی سنتی را به رشد اقتصادی تبدیل کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا