کد خبر: 188519

بازار خودرو در انتظار تعیین تکلیف قیمت‌ها

در حالی که بازار خودرو روزهای آشفته‌ای را پشت سر می گذارد همه نگاه ها به ستاد تنظیم بازار معطوف شده تا تکلیف قیمت‌ها را مشخص کند.
اتاق خبر 24

موضوع تعیین قیمت خودرو تقریبا حدود دو هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده و به خبر روز رسانه‌ها تبدیل شده است و روزی نیست که درباره آن اظهارنظری صورت نگیرد.

خودرو طی سال‌های اخیر به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است و جذابیت زیادی برای سرمایه گذاری از سوی مردم پیدا کرده است و نقدینگی سرگردان این بازار را از ریل اصلی خود خارج کرده و قیمت‌ها را به گونه چشمگیری افزایش داده است.

افزایش قیمت در بازار به حدی روند صعودی گرفته که خودروسازان را که همیشه به دنبال آزادسازی قیمت‌ها بودند به واکنش واداشته و بیشتر از گذشته به دنبال تحقق بخشیدن به این خواسته خود هستد.

خودروسازان معتقدند قیمت گذاری خودرو از سوی دولت آن‌ها را متحمل زیان چند هزار میلیاردی کرده و سود اصلی را دلالان از این بازار کسب کردند.

به گفته خودروسازان در حالی که خریداران هزینه زیادی برای خرید خودرو پرداخت می‌کنند چرا این مبالغ به جیب خودروسازان نرود.

اما از سوی دیگر متولیان قیمت‌گذاری معتقدند به جای افزایش و آزادسازی قیمت، خودروسازان باید به فکر افزایش بهره‌وری و افزایش تولید باشند تا بتوانند زیان خود را جبران کنند.

البته در این بین این موضوع موافقان و مخالفانی هم دارد در این باره امیرحسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: قیمت خودرو‌های پرتیراژ طی یکسال اخیر به شدت افزایش یافت و هیچ رابطه منطقی بین قیمت خودرو در کارخانه با قیمتی که در بازار است وجود ندارد و اختلاف زیادی به وجود آمد و فقط دلالان سود بردند و خودروسازان زیان ۳۰ هزار میلیارد تومانی را متحمل شدند.

کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: هر روز تاخیر در تصمیم گیری برای تعیین قیمت در شرایط تحریمی و شیوع کرونا صنعت خودرو را با مشکل مواجه می‌کند و باید زودتر این موضوع مشخص شود.

همچنین یک منبع آگاه در وزارت صنعت درباره آخرین وضعیت تصمیم گیری برای تعیین قیمت خودرو‌های پرتیراژ در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: در یکی از جلسات ستاد تنظیم بازار مقرر شد کارگروهی تشکیل شود و با توجه به آیتم‌های مربوطه برآورد قیمت‌ها صورت گیرد که جلساتی در این باره برگزار شد.

وی گفت: دیدگاه وزارت صنعت این است که قیمت خودرو افزایش نیابد، اما خودروسازان معتقدند به دلیل گران شدن مواد اولیه باید اجازه افزایش قیمت به آن‌ها داده شود.

این مقام مسئول افزود: اگر برآورد‌های قیمتی کارگروه آماده شود در جلسه این هفته ستاد تنظیم بازار ارائه خواهد شد.

البته در این بین برخی گمانه زنی ها نیز درباره افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودرو به میان آمده است که هیچ منبع رسمی آن را تایید نکرده است.

در این باره احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: طبق نامه معاون حقوقی رئیس جمهور که در بهمن ماه ارسال شده بود و فصل الخطاب ستاد تنظیم بازار است مقرر شد فرمول سازمان حمایت به جلسه ستاد تنظیم بازار ارسال تا بر اساس آن تصمیم گیری شود که به جلسه تنظیم بازار نرسید.

دبیر انجمن خودروسازان تاکید کرد: اگر این روش اعمال شود شرکت‌ها از زیان خارج می‌شوند هرچند اختلاف قیمت کارخانه و بازار وجود خواهد داشت.

وی درباره اینکه گفته می‌شود خودروسازان درخواست افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت خودرو را دارند، گفت: خودروسازان برای افزایش قیمت هیچگونه درصدی برای افزایش قیمت‌ها ارائه نداده اند و موافق فرمول سازمان حمایت در این باره هستند.

در حالی بازار خودرو روزهای آشفته‌ای را سپری می‌کند که همه نگاه‌ها به جلسه امروز ستاد تنطیم بازار معطوف شده تا مشخص شود سرانجام قیمت خودرو تعیین می شود یا همچنان باید در انتطار جلسات بعدی برای تعیین قیمت بود.

منبع: خبرگزاری ایرنا