کد خبر: 188457

مشاوره های پیش از ازدواج یا سر کیسه کردن جوانان!

کارشناسان توصیه می‌کنند که زوج‌های جوان قبل از آغاز زندگی مشترک از مشاور معتمد مشورت بگیرند، اما گاهی مشاوره رفتن برای دختر و پسر‌های جوان گران تمام می‌شود.
اتاق خبر 24

درحال حاضر بسیاری از دختران و پسرانی که بخواهند ازدواج کنند به این درک رسیده اند که برای بهتر شروع کردن یک زندگی مشترک نیازمند راهنمایی‌های یک مشاور هستند.

متاسفانه در کشور ما زوج‌ها خیلی وقت‌ها اطلاع کافی از مشاوره‌هایی که مشاوران در اختیار آن‌ها می‌گذارند، ندارند، یا گاهی احساس می‌کنند، چون به حد مطلوبی از استقلال مالی و خانوادگی رسیده اند، می‌توانند بدون مشورت با افراد دیگر بهترین انتخاب را داشته باشند.

از طرفی آمار‌های نگران کننده‌ای که درباره طلاق زوجین هرساله ارائه می‌شود حاکی از آن است که ۵ سال اول زندگی مشترک با فراز و نشیب‌هایی همراه است که در این بین آمار طلاق را روز به روز بیشتر می‌کند. به همین دلیل است که بحث نیاز جدی به مشاوره قبل از ازدواج برای زوج‌های جوان مطرح می‌شود.

نکته قابل توجه این است که به یک فرآیند تخصصی تبدیل شده و در همه جای دنیا مرسوم است. اهمیت این مشاوره زمانی مشخص می‌شود گه انسان‌ها از یکدیگر شناخت کافی ندارند، بنابراین به منظور دستیابی به این شناخت برای ازدواج به کمک مشاور نیاز دارند. محققان معتقدند که مشاوره قبل از ازدواج آن قدر اهمیت دارد که انسان برای آن وقت زیادی بگذارد.

تا جایی که مازیار جلوه روانشناس و مشاور خانواده داظهار کرد: با توجه به افزایش میزان طلاق، متارکه و روابط نابسامان عاطفی، یکی از ضرورت‌های اساسی در عصر حاضر مشاوره پیش از ازدواج است.

او گفت: در این نوع مشاوره، طرفین یعنی دختر و پسر مورد ارزیابی بالینی و روانشناختی قرار می‌گیرند.

جلوه با بیان اینکه زوجین در مشاوره پیش از ازدواج از لحاظ سلامت روانی بررسی می‌شوند، افزود: معمولا این بررسی با انجام مصاحبه توسط مشاور یا روانشناس و همچنین با اجرای آزمون‌های روانشناسی صورت می‌گیرد.

این روان شناس با بیان اینکه انجام مشاوره پیش از ازدواج علاوه بر سنجش سلامت روانی، موجب شفافیت تفاوت‌ها و شباهت‌های زوجین می‌شود، تصریح کرد: اگر تفاوت‌ها دیده نشوند، منجر به ایجاد اختلاف و مشکلات فراوان در طول زندگی زناشویی خواهند شد.

او ادامه داد: زوجین اغلب در زمینه‌های فرهنگی، عقیدتی، فکری و ... با یکدیگر تفاوت دارند، البته افراد می‌توانند با انجام مشاوره‌های پیش از ازدواج، نحوه سازگاری و حل تفاوت‌ها را نیز بیاموزند.

این روان شناس  بیان کرد: چنانچه هر کدام از طرفین از نظر روحی و روانی نیازمند مداخله بالینی باشند، توصیه می‌شود که قبل از ازدواج به روان درمانی بپردازند.

او افزود: به عنوان مثال هر گونه علائمی که دال بر افسردگی، وسواس، اضطراب، پرخاشگری، اعتیاد و ... در زوجین باشد، در زمان مشاوره مشخص می‌شود..

جلوه افزود: هدف نهایی مشاوره پیش از ازدواج، این نیست که مراجعان در انتظار پاسخ مثبت و یا منفی مشاور باشند، چرا که نقش روانشناس در این جایگاه تنها کمک به ایجاد یک بینش عمیق‌تر نسبت به رابطه است و او می‌خواهد راه را برای اتخاذ مهم‌ترین تصمیم زندگی هموار و شفاف کند.

منبع: خبرگزاری ایلنا