کد خبر: 188412

نگرانی دانشمندان از بارش تگرگ های بزرگ

بارش تگرگ در بسیاری از مناطق پدیده‌ای عادی و معمول نیست، اما اخیرا محققان پژوهشی نگران‌کننده در مورد بزرگ شدن سایز تکه‌های یخ بارش‌ها در سراسر دنیا منتشر کرده‌اند.
اتاق خبر 24

مدتی پیش بارش تگرگ سهمگینی در آرژانتین خبرساز شد؛ قبل و بعد از آن اتفاق هم موارد مختلفی از بارش شدید تکه‌های یخ از آسمان گزارش شده و به همین دلیل حتی دانشمندان هواشناسی هم از وقوع چنین پدیده‌هایی شوکه شده‌اند.

دو سال پیش، در شهر پرجمعیت ویلا کارلوس پاز (Villa Carlos Paz) کشور آرژانتین، بارش تکه‌های یخ به قدری شدید بود و تگرگ‌های گزارش شده به قدری بزرگ بودند که دانشمندانی مانند هواشناس، متیو کومجیان (Matthew Kumjian) از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا آمریکا سریعا توجه خود را به این پدیده جلب کردند. از آن موقع تاکنون کومجیان و همکارانش مشغول جمع‌آوری اطلاعات گوناگون بوده‌اند.

بر اساس اطلاعات تحقیق جدیدی که توسط این دانشمندان منتشر شده، به نظر می‌رسد که بارش تگرگ دو سال پیش آرژانتین با باریدن تکه‌های یخی به طول ماکزیمم ۲۴ سانتی‌متر، یکی از سهمگین‌ترین بارش‌های تاریخ بوده است. البته تنها شواهد در دست تیم کومجیان اطلاعاتی مانند ویدیو کوتاه پایین بوده و از آنجایی که اکثر تکه‌های یخ در آن زمان سالم نمادند که ابعاد آن‌ها به شکل مستقیم اندازه‌گیری شود، نمی‌توان مقام بارش بزرگ‌ترین تگرگ ثبت شده در تاریخ را به شهر ویلا کارلوس پاز نسبت داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا