کد خبر: 188404

نظارت پارلمان باید «برخط» باشد

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: باید ساختاری را برای مقابله با فساد ایجاد کنیم که به صورت برخط اجازه تخلف را به افراد ندهد و اگر تخلفی در جایی رخ داد، مسئولان نظارتی سریعاً برخورد کنند.
اتاق خبر 24

ریشه استقبال مردم از جریان انقلابی در انتخابات مجلس شورای اسلامی را ضعف جریان اصلاحات می‌داند و می‌گوید: «اصلاح طلبان مجلس نتوانستند انتظارات مردم را برآورده کنند و فقط دنبال آن بودند که در مجلس برای حزب و گروه خود کسب وجهه کنند.» او می‌گوید: «این افراد در این دوره بیش از حد مجلس را سیاسی کردند و به تعبیری آنقدر رنگ سیاسی مجلس پررنگ شد که نقش قانون‌گذاری و نظارتی این نمایندگان به حداقل رسید و همین مسئله هم باعث شکست آنان در انتخابات شد.»

«رضا تقی‌پور» به عملکرد اقتصادی دولت نقد می‌کند و می‌گوید: «ما منکر فشارهای خارجی و ایجاد مشکلات اقتصادی برای کشورمان از سوی آنان نیستیم اما با وجود این، نمی‌توانیم نقش سوءمدیریت داخلی را هم در این زمینه منکر شویم و به همین دلیل، یکی از اقدامات اصلی و محوری ما ایجاد تحرک در دولت است و دولتمردان باید برای حل مشکلات اقتصادی به مجلس برنامه دهند.»

وزیر اسبق ارتباطات برای ساماندهی فضای مجازی و تقویت بعد نظارتی مجلس با دست پر آمده است و می‌گوید: «بنده طرح نظارت برخط را در مجلس دنبال می‌کنم تا از این طریق نمایندگان و دیگر دستگاه‌های نظارتی سریع‌تر بتوانند بر عملکرد دستگاه‌ها نظارت کنند.»

تقی پور برای سامان دادن به بی‌قانونی‌ها و هرج و مرج‌های فضای مجازی هم برنامه دارد و به دنبال آن است که طرح تشکیل کمیسیون فضای مجازی را در مجلس دنبال کند.

وی یکی از اولویت‌های اصلی مجلس یازدهم را رسیدگی به وضعیت سخت معیشتی مردم به ویژه اقشار آسیب‌پذیر می‌داند و اشاره‌ای هم به طرح مجلس برای دوران پساکرونا و همچنین برنامه‌های منتخبان مجلس برای تحقق جهش تولید می‌کند.

متن کامل گفتگوی ما با منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

آیا با منتخبان مجلس به جمع‌بندی رسیدید که اولین طرح مجلس یازدهم در چه بستر و فضایی باشد؟

تا مجلس جدید تشکیل و همچنین ترکیب کمیسیون‌ها مشخص نشود، نمی‌توان در این باره نظر قطعی داد چرا که پیشنهادات بسیار زیادی وجود دارد. البته مدتی است که ما جلسات مجازی خود را به صورت مداوم برگزار می‌کنیم و در این جلسات درباره اولویت‌های مهم کشور جهت پیگیری در مجلس بحث و تبادل نظر صورت می‌گیرد. دستور کار اکثر این جلسات هم مباحث اقتصادی است و بر این اساس مجلس یازدهم برنامه‌های اساسی در این حیطه دارد.

منتخبان مجلس یازدهم برای دوران پساکرونا برنامه دارند که تا دو هفته دیگر نهایی می‌شود

اولویت کاری مجلس یازدهم چه مسائلی است؟

تحول ساختاری در مجلس یکی از اولویت‌های اصلی ماست که باید از طریق اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس پیگیری شود. همچنین موضوعات کلانی چون جهش تولید و حل مشکلات اقتصادی مردم را در دستور کار خود قرار می‌دهیم.

در واقع اولویت مجلس باید رسیدگی به وضعیت سخت معیشتی مردم به ویژه اقشار آسیب‌پذیر باشد، چراکه شیوع ویروس کرونا باعث شد که اقتصاد کشور چند ماه راکد شود و این مسئله بیشترین ضربه را به اقشار ضعیف جامعه و محرومان وارد کرد. کارگران روزمزد و بسیاری از افراد دچار مشکلات اقتصادی شدند و درست است که در این ایام، بحث قرنطینه مطرح می‌شود اما اگر آنان فعالیت شغلی نداشته باشند، هیچ پس‌اندازی برای امرار معاش نخواهند داشت. بنابراین برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا نیز از جمله اولویت‌های اصلی ما برای طرح در مجلس یازدهم است.

تحول ساختاری در مجلس یکی از اولویت‌های اصلی ماست که باید از طریق اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس پیگیری شود البته این برنامه را باید دولت به مجلس ارائه کند اما اگر دولت در ارائه برنامه خود برای دوران پساکرونا تأخیر کند، ما برنامه خود را که چارچوب اصلی آن آماده شده است و تا دو هفته آینده نهایی می‌شود، در صحن علنی مطرح می‌کنیم.

اصلاح نظام بانکی یکی دیگر از اولویت‌های مجلس یازدهم است چرا که ترکیب پرداخت تسهیلات بانکی طی سال‌های اخیر نشان‌دهنده آن است که ۵۲ درصد این تسهیلات به بخش بازرگانی و ۲۸ درصد به بخش تولید پرداخت شده در حالی که باید منابع بانکی به سمت تولید و اشتغال برود تا چالش‌های تولید برطرف شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا